בדרך לשינוי?

האם החלטת בג"ץ תצליח להוביל לתמורות בהיקף המתגייסים במגזר החרדי? • טל שניידר ('זמן ישראל') וישראל כהן ('קול ברמה') הגיבו על הבשורה


על רקע פסיקת בג"ץ אתמול (ה') באשר לחוק הגיוס, עולה השאלה האם היקף החרדים שיתגייסו לצה"ל אכן ילך ויגדל לאורך הזמן.

הכתבת המדינית והפוליטית טל שניידר ('זמן ישראל') וישראל כהן (רדיו 'קול ברמה') חוו את דעתם על הדברים. "סוגיית ההשתמטות יוצרת פער בין מנהיגי הציונות הדתית לציבור שלהם, וגם בין מנהיגי הליכוד לציבור שלהם", העריכה שניידר. 

"דווקא בשבעה באוקטובר הייתה לי אופטימיות, ראיתי איזשהו שינוי, ראיתי רצון של החרדים להתקרב לישראליות או להרגיש חלק", הודה כהן והוסיף: "הרבה השתנה, גם החברה הישראלית. ראינו את החיילים לפני הכניסה, היה פה חיבור מצד אחד של החברה הישראלית יותר אמוני, ומצד שני החברה החרדית אחרי שבעה באוקטובר הייתה לה איזושהי זהות יותר יהודית. זה לא משהו שהפך את הציבור החרדי".

כהן המשיך וטען כי "לפני שבעה באוקטובר הסנטימנט בציבור הכללי היה יותר שהחרדים צריכים להשתלב בשוק העבודה, אחרי אומרים 'אנחנו צריכים צבא גדול', ושהחרדים ישתלבו בצבא. אנחנו מאבדים גם את זה וגם את זה. בנושא של שוק העבודה היה יותר סיכוי, כי גם חרדי רוצה בסופו של דבר לחיות ברווחה. גם במישור של הצבא, יש איזשהו ויכוח אידאולוגי, גם עם הציונות הדתית, גם עם הציונות בכלל, זה יושב על הבדלים השקפתיים אידאולוגיים עמוקים יותר".

29/03/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


חרדים. למצולם אין קשר לנאמר
חרדים. למצולם אין קשר לנאמר  |  צילום: דוד כהן/פלאש90
Paris