איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"אני כנראה סדין אדום של שר החינוך"

יו"ר ארגון המורים העל יסודיים רן ארז על המתיחות בינו לבין שר החינוך ומשרד האוצר: "הם רוצים הפרטה, להרוס את מערכת החינוך הממלכתית"


יו"ר ארגון המורים רן ארז הודיע כי הוא מוכן להשבית את מערכת החינוך במידה ולא ייענו דרישתיו על ידי משרד האוצר. בשיחה עם ענת דוידוב ב-103fm הסביר את צעדיו.

"צריך להשפיע על משרד האוצר שמתנה את תוספת השכר למורים בכך שהמורים יסכימו לעבור לחוזים אישיים, לפרק את העבודה המאורגנת, לגרום לכך שכדי לקבל שכר, המורה יצטרך לנהל משא ומתן אישי מול מנהל בית הספר או מול המעסיק. למעשה פגיעה אנושה בתנאים הסוציאליים ובעבודה המאורגנת שאנחנו רגילים לה בישראל", אמר.

למה באוצר אומרים שהסכמת?
"הם יכולים גם להגיד שאני בן 18. שמעת פעם את האוצר אומר דבר נכון? הוא לא אומר אמת. הם עושים פה דה לגיטימציה למי שעומד בראש הארגון. קשה להם לבוא ולהגיד שהמורים לא בסדר, אבל נוח יותר לבוא ולהגיד שמי שעומד בראשם לא בסדר. אני כנראה סדין אדום של שר החינוך, אני כנראה אולד פשן, אני עדיין בעד עבודה מאורגנת, עזרה הדדית, ערבות הדדית, הם רוצים הפרטה, רוצים להרוס את מערכת החינוך הממלכתית".

עוד אמר: "בואי נסתכל מה קורה בארה"ב - יש אנשים שישנים ברחובות, אין ביטוח רפואי, אין כלום, כל אחד לעצמו. האם אנחנו רוצים את זה גם בישראל? האם כל אחד ואחד הוא טוב? יש גם בינוניים, לא כל אחד הוא טוב מאוד. עכשיו, מה גורלם שלח הבינוניים? להיות סמרטוט? אסקופה נדרסת? משרד האוצר רוצה להפוך את המורים לעובדי קבלן, לעבדים, שבעצם לא תהיה להם כל זכות, לא של פרישה מוקדמת".

מה עם תוספות השכר שהיו אמורים לתת לכם?
"הם מתנים את תוספות השכר בכך שאנחנו נסכים לחוזים אישיים, על מה שהם קוראים בשפה מכובסת 'גמישות העסקה' על מנת שיהיה להם קל לפטר מורים וכדומה. אנחנו לא נוכל להסכים לזה בשום פנים ואופן. מבחינתי הדבר הזה זה צלם בהיכל".

אמרת היום שאת הבגרויות תאפשר.
"אנחנו לא נשבית בגרויות כי זה דבר בלתי הפיך".

אבל אם הבגרויות מתקיימות אז שנת הלימודים כבר מסתיימת.
"אז יש לנו גם את 1 בספטמבר הקרוב".

בהמשך הביע את דעתו על הצעת החוק לפיה שר החינוך והמנכ"ל יוסמכו להטיל סנקציות, פיטורים ושלילת תקציבים על מורים בבתי ספר שגילו הזדהות או תמכו במעשי טרור, "אם בן אדם מתבטא בצורה שלא מוצאת חן בעיניהם, גם לזה הם יכולים לבוא ולהגיד 'צריך לפטר אותו כי לא מוצא חן בעינינו מה שהוא אמר או מה שהוא חושב'", טען ארז.

לדבריו, "גם אם אתה לא מורה ואתה עושה איזושהי מעשה טרור, זו עבירה פלילית אבל ברגע שאתה מתבטא ואתה אומר דבר שלא מוצא חן בעיני הפוליטיקאים, אז פתאום מפעילים עליך את מה שקורה בטורקיה".

זה כבר קרה?
"היו מקרים כאלה שאנשים זומנו, במיוחד מורים לאזרחות שהם עוסקים בזה יותר. היו הרבה מקרים כאלה. אנחנו הצלחנו להגן עליהם אבל בסופו של דבר צריך להתאמץ על כל מקרה, עכשיו אם יהיה חוק, בוודאי זה יהיה נורא".

01/04/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


רן ארז, יו"ר ארגון המורים
רן ארז, יו"ר ארגון המורים  |  צילום: אבשלום ששוני/פלאש90
Paris