איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"הדוח מסכם התנהלות לא ראויה בקבלת החלטות"

יו"ר הוועדה לביקורת המדינה ח"כ מיקי לוי בתגובה לדוח מבקר המדינה על הוצאות המדינה על משרד רה"מ: "אסור לערבב בין כסף ציבורי לצרכים פרטיים"


דוח מבקר המדינה מתניהו אנגלמן שעלה היום (ג') לכותרות ועוסק במשרד ראש הממשלה, חשף כי נעשה שימוש בלא פחות מ־27 שקלים השייכים לקופה הציבורית עבור שיפוצי אבטחה במעונותיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. יו"ר הוועדה לביקורת המדינה חבר הכנסת מיקי לוי התייחס לדברים.

"קיבלתי את הדוח לפני כשעה קלה והספקתי לעניין בו", תיאר. "ברור שזו הוצאת כספים לריק. הדוח מסכם התנהלות בלתי ראויה בקבלת החלטות. נכון שאלו לא אותם סכומים שאנו מכירים מהעבר, אך אי אפשר להתעלם מכך שגם הבית של נתניהו ברחוב עזה שופץ וסודר, והוא מעון פרטי למעשה. עשר שנים חלפו מאז שהתקבלה ההחלטה, ודבר לא נעשה. כשיש מעון רשמי, כשהמדינה מבצעת בו השקעה - זה עבור עצמה. אסור לערבב בין כסף ציבורי לצרכים פרטיים, וזה מה שקורה בשנים האחרונות. צריך לקבל החלטה. אקיים החלטה בוועדה לביקורת המדינה כדי לבדוק לאן הכספים הלכו. זה לא ראוי, זה צריך להיפסק". 

על הגירעון בביטוח הלאומי אמר: "המפעל האדיר, שאין לו אח ורע בעולם, הוקם על ידי אישה ענקית, ראש הממשלה גולדה מאיר. אין דבר כזה ביטוח לאומי שמבטח כל אזרח בכל מדינה בעולם. קיימתי דיון בנושא האיתנות הפיננסית של הביטוח הלאומי. התחזית מאוד קודרת. בשנת 2026 צפוי החיסכון של אזרחי המדינה להסתיים, ואז התשלומים יהיו גבוהים מההכנסות. הביטוח הלאומי יתחיל לשלם עבור אזרחי מדינת ישראל מהחסכונות שלו. יהיה כסף עד 2036, אבל הכסף יהיה מהחסכונות שחסכנו, וזה חמור מאוד. בשנת 2036 הביטוח הלאומי יגיע למצב של חדלות פירעון, חד משמעית". 

"היום יתרת הביטוח הלאומי תורמת מהכספים שלנו כ־20 מיליארד שקלים בשנה לתקציב המדינה", הוסיף ח"כ לוי. "החל מ־2014 האוצר לוקח מכספי החוסכים בערך פי שלושה והגיע ל־20 מיליארד שקלים בשנה. המדינה חייבת לביטוח הלאומי כ־330 מיליארד שקלים. זה המון כסף. חייבים לעשות מעשה, אצלי בוועדה האוצר הצהיר שאם תתרוקן הקופה, הוא יבצע את ההשלמות. אני מסופק. אני רואה איך מתחילים לקצץ את קצבת הזקנה, הנכות והילדים, ולכן חייבים לעשות מעשה. חלק מהמינוסים המטורפים שנגרמו - מהשתוללות של חברי הכנסת ושל הכנסת עצמה. כסף לא גדל על העצים, זה הכול מהכיס הפרטי שלנו". 

עריכה: מיכל קדוש 

02/04/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


מיקי לוי
מיקי לוי  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90
Paris