בן כספית ואריה אלדד

"האיראנים יחפשו נקמה - מעריך שלא תהיה הסלמה"

ראש המועצה לביטחון לאומי לשעבר אלוף (מיל') גיורא איילנד בתגובה לחיסול מפקד כוח קודס האיראני בסוריה ולבנון, שיוחס לישראל


איום (ג') שוגר הבוקר מנשיא איראן איברהים ראיסי כלפי ישראל לנוכח התקיפה שיוחסה לחיל האוויר הישראלי ליד השגרירות האיראנית בדמשק שבסוריה, שבה חוסל מפקד כוח קודס האיראני בסוריה ולבנון חסן מהדווי. אלוף (מיל') גיורא איילנד, ראש המועצה לביטחון לאומי לשעבר, הביע את דעתו על החיסול.

"ישראל מנהלת בסוריה מערכה נגד ניסיון איראני להתבסס שם כבר 10 שנה", פתח. "בסך הכול היא עושה זאת בהצלחה. נכון לעכשיו, זה לא דרדר אותנו למלחמה אלא במידה מסוימת זה עשה את ההפך ויצר הרתעה מסוימת מול האיראנים. עד 7 באוקטובר ישראל השתדלה לא לפגוע באיראנים אלא בעיקר באמצעים. מאז 7 באוקטובר ברור לחלוטין שאיראן מתגרה בנו קשות, ושהאיראנים יודעים להיות זהירים ולהבין רמזים. כשהיו הרבה תקיפות של מיליציות פרו איראניות, ברגע שהאמריקנים העזו לתקוף בחזרה הם קיבלו החלטה להפסיק לתקוף". 

"מברך על הפעולה"

בהמשך הוסיף: "בשורה התחתונה, נראה לי שהתקיפה השיגה פגיעה משמעותית ביכולת, וזה כן מייצר הרתעה מסוימת. לכאורה זה יכול להוביל להסלמה וברטוריקה ודאי, אך אני מעריך שלא תהיה הסלמה. מברך מאוד על הפעולה הזו. כן יש התלבטות בישראל אם ליזום מערכה גדולה, אולי טוטלית, בלבנון לנוכח המציאות הבלתי נסבלת שם. אם כן, ישראל לאו דווקא תרצה להידרדר מתוך מהלכים של הצד השני. לפחות באופן גלוי אנו לא פועלים בתוך איראן עצמה, אך פגיעה באינטרסים של איראן, איראן שפועלת בגלוי כנגד אינטרסים ישראלים, יש לעניין הזה מחיר. האיראנים יחפשו נקמה, אך הם מבינים רמזים ולפעמים עושים צעד אחורנית. גם חיזבאללה מאוד רגיש לאבדות, זה מאוד מלחיץ אותם, הם לא מסתירים את זה. האיראנים מאוד רגישים לאבדות בכלל. הפעולה לדעתי תיצור את ההרתעה". 

על תקרית עובדי ארגון המזון 'WCK' בעזה שנהרגו מפגיעת כטמ"ם, אמר ראש המועצה לביטחון לאומי לשעבר: "יש פה שני דברים, איך זה קרה ואיך ישראל מתנהלת באותו רגע. אני לא יודע איך זה קרה, אבל יכול להיות שיש הרבה מאוד גורמים שמוציאים את המזון מתוך אותן נקודות, חלקם חמושים של חמאס וחלקם אנשים אחרים, ויכול להיות שאצלנו התרגלו שאנשי חמאס מובילים רכבים עם מזון. ישראל מתנהגת נכון לכאורה אך לא מספיק נכון. מה שנכון היה לעשות זה למנות אלוף שיהיה הקצין הבודד של העניין". 

"כשיש אלוף כזה שזה תפקידו היחידי, הוא היה יכול היה להרים טלפון לכל שגרירי המדינות ולהגיד שמונה לתפקיד ושהוא אחראי לבחון את העניין, ואף מגיע למסקנות תוך שלושה ימים", הוסיף. "זה דבר שמוריד מתחים. יש מצבים שאתה לא רק צריך להסתפק בלהסביר, אלא להציג בפני גנרלים זרים וגורמים פוליטיים, וגם אם נעשו שגיאות, הדברים מקבלים הרגעה. כשלא מינית מישהו לעניין, לא יודע כמה מי שיציג יהיה בקיא בדברים". 

עריכה: מיכל קדוש 

02/04/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


זירת החיסול בסוריה
זירת החיסול בסוריה  |  צילום: LOUAI BESHARA/AFP via Getty Images
Paris