אודי סגל וענת דוידוב

"לא יכולות לשבת דקה עם הידיעה שזה מה שקורה להן"

ירדן, אחותה של רומי גונן המצויה בשבי חמאס, על הדיון הקשה בוועדה לקידום מעמד האישה ושוויון מגדרי: "הבנתי שהזזנו משהו, זה לא היה כמו עוד ועדה"


דיון חירום התקיים אתמול (ג') בוועדה לקיום מעמד האישה ולשוויון מגדרי, שבו נשמעו בין היתר עדויות בלתי נתפסות של חטופות שחזרו מהשבי ושל משפחות חטופים וחטופות. ירדן גונן, אחותה של רומי גונן בת ה־23 המצויה בשבי חמאס מבוקר השבת השחורה, שוחחה עם אודי סגל וענת דוידוב והתייחסה למתרחש במהלך הדיון שבו השתתפה.

"זו לא סיטואציה של ברירה, אני מרוסקת", הודתה. "אני מרוסקת מכל כך הרבה סיבות, מכל כך הרבה כיוונים, גורמים. מתוסכלת. אין לי ברירה, זה אפילו לא עניין של שאלה על אם לעצור, להמשיך, לקחת הפסקה, אני לא מעניינת. החוויה הרגשית שלי לא מעניינת, כל מה שמעניין זה להוציא אותם החוצה. אם אנחנו ככה בסבל המשפחות, וככה לא מצליחות להחזיק יותר, מה האנשים שמוחזקים שם על ידי מרצחים, חארות, חלאות, שרק רוצים לפגוע בהם ובנו, מה הכאב שלי לעומת שלה? אין לי כוחות אבל אני אמשיך לעשות את זה לעד, עד שהיא תהיה פה, מקווה שלא לעד".

על העדויות שבחרה להקריא כחלק מהדרישה להיאבק לשחרור החטופים בהקדם, סיפרה: "בסוף השבוע שעבר דיברנו כמה משפחות, ובעיקר גיל ואני, דיברנו על איך אנחנו יכולים לכנס דיון חירום בכנסת בשביל לתת גב למהלך האמיץ והלא מתפשר והלא מובן מאליו של עמית סוסנה. אנחנו הבנו שהיא יצאה מעורה כדי לנסות לעזור לנשים שלנו, מתוך הבנה מוחלטת שאי אפשר להמשיך עוד ככה, אי אפשר. לא מובן מאליו בשום צורה".

"עמית, תודה לך שוב, אני אגיד לך תודה כל החיים על זה שהעזת", פנתה לסוסנה ששיתפה באומץ את שעברה, והוסיפה: "אתמול היינו בסיטואציה אחרת, ולכן אני מאוד מאוד שמחה שלא ביודעין גם ימית וגם שי דיקמן וגם מיה רגב, אנחנו דיברנו על דברים שלא דוברו בכזה בוטות או בצורה כל כך אינטנסיבית בכנסת. אנחנו אמרנו 'די, די למריחות של הזמן', די לחוסר מינוף של סיטואציות שמוגשות להם על מגש של כסף כמו דוח האו"ם על פגיעות מיניות בשבעה באוקטובר, שלדעתי לא שומש בהתאם ולא מספיק. עכשיו עמית סוסנה החליטה לצאת בכזו גבורה כדי לשנות משהו, אין סיכוי שלא נשתמש בזה".

עוד שיתפה כי "בתגובות שלהם היה ברור שזה לא תגובות רגילות, לצערי אנחנו מומחים לשפוט בכנסת. אני מתוך זה הבנתי שאנחנו הזזנו משהו, שהרעדנו משהו, זו לא הייתה עוד ועדה. אנחנו נכנסנו אחרי זה לוועדת חוץ וביטחון. אליי כן פנו בסוף. מלכתחילה ידעתי על שרים שביקשתי מהם להגיע ושאמרו לי שהם לא יוכלו להגיע, שאמרו לי שיצפו בנאומים שלנו. עברו בקושי 24 שעות, אני מצפה שהם יחזרו אלינו עם תשובות, לאן הם ממנפים את זה ומול מי הם לוקחים את זה, ואיזה לחצים הולכים להפעיל בעזרת זה".

"אחרי דוח האו"ם ועמית סוסנה? אין סימני שאלה יותר"

"אנחנו לא יכולות לשבת יותר דקה ברוגע עם הידיעה שזה מה שקורה להן, וזה לא שלא ידענו את זה לפני כן, זה לא שלא חשבנו על זה לפני כן. יש להם את כל ההוכחות ואת כל מה שהם צריכים בשביל להילחם כנגד פשעי מין שקורים בשבי. כבר משבעה באוקטובר היה אפשר לדמיין מה קורה שם. מהשחרורים של הנשים בכלל היה אפשר לדמיין, אבל עכשיו? אחרי דוח האו"ם ועמית סוסנה? אין סימני שאלה יותר", זעקה. "זה לא רק כלפי נשים, לצערי, כמו שעד עכשיו הוכח, הרוב המוחלט הוא על נשים אבל זה לא אומר שאין גברים שנפגעו. אנחנו לא מוכנות לתת לזה יד, שימסמסו את המינוף המטורף שאנחנו יכולות להשיג דרך זה".

לסיום תהתה דוידוב מה היא מצפה שיעשו הגורמים הרלוונטים בנושא כעת, לאחר ששמעו שוב את התופת שעוברים החטופים על ידי מחבלי החמאס המחזיקים בהם בשבי, וירדן השיבה: "כשאני מסתכלת על הכנסת שלנו, על השרים, חברי הכנסת, אני אומרת 'זה אנשים שבחרו לקחת צעד קדימה ולהשפיע על מדינת ישראל, על אזרחי המדינה, על העתיד - תקחו את כל מה שיש לכם, את כל העדויות, כל החקירות שעשו, תזמנו חטופות שחזרו. לקחת את זה מול כל גורם שיכול להשפיע בעולם, בין אם הוא ממשלה ובין אם הוא בעל כסף, על הסיטואציה הזו".

"להראות את ההוכחות, תמונות, לאנשי זק"א יש אין־סוף תמונות של הדברים המזעזעים משבעה באוקטובר. להראות את הריאיון של עמית, של אביבה, יש כל כך הרבה חומרים להשתמש בהם. אנחנו לא מאמינות שאנחנו צריכות להתחנן בשביל לעורר את מי שאמור להשתמש בהם להזיז את עצמו לזה", התרעמה והכריזה: "אי אפשר להתמהמה עוד רגע, אי אפשר. אף אחד לא היה רוצה להיות במקומנו, ואני גם לא מאחלת את זה לאף אחד, אבל אל תתנו לזה לקרות למי שזה כן שלו - זה יכול היה לקרות לכל אחד".

עריכה: שני רומנו

03/04/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


רומי גונן
רומי גונן  |  צילום: באדיבות המשפחה
Paris