אודי סגל וענת דוידוב

"הפגנות פראיות מחזקות את כוח המיקוח של חמאס"

השר אבי דיכטר בתגובה להפגנות משפחות חטופים • על הרג עובדי הסיוע בעזה: "האירוע הזה הוא תקלה, אלה אירועים שקורים"


על רקע אי ההגעה להסכמות במשא ומתן להבאת עסקת שחרור חטופים נוספת, ולצד ההסלמה בגבול הצפוני והמשך הפעילות הצבאית ברצועת עזה, הבוקר (ד') פורסם כי נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן הביע זעם על הרג עובדי הסיוע על ידי כטמ"ם של חיל האוויר הישראלי. שר החקלאות, חבר הקבינט המדיני ביטחוני ולשעבר סגן שר הביטחון וראש השב"כ אבי דיכטר התייחס לדברים והגיב על הפגנות משפחות חטופים נגד ראש הממשלה.

תחילה ביקש השר דיכטר להדגיש כי "אין ספק שהעובדה ש־134 חטופים נמצאים עדיין בעזה, גם חיים וגם אלה שלא בין החיים, אלה שמשבעה באוקטובר ואלה שנחטפו לפני, זו עובדה שמחייבת את כולנו, מראש הממשלה עד אחרון האזרחים, להיות מודאג מאוד ובעיקר אלה שיש להם את הסמכות, האחריות, כמו ראש הממשלה, חברי הקבינט, שיש לי את הזכות להימנות עימם, כמו כל אחד שיש לו פעילות - בישיבות הקבינט הנושא הזה הוא במרכז תשומת הלב".

"הלב הוא עם המשפחות של החטופים, להם יש משימה אחת בלבד, לא צריך לעניין אותם שום דבר חוץ מלהביא את הבת או הבן שנחטפו לתוך עזה", הכריז. "האחריות להביא אותם הביתה היא על הממשלה, על המערכת הביטחונית, הצבאית, האחריות היא עלינו. המשימה מבחינת המשפחות, היקירים שלהם שנמצאים בעזה, המשימה שלהם היא לשים את זה בצורה הכי פתוחה שיכולה להיות. אני חושב שהמחשבה שאם יפגינו יותר יגדילו את הסיכוי, היא מחשבה הפוכה מהעובדות שאני מכיר. צריך להסתכל איך רואים את זה בצד השני, בסופו של דבר בחמאס מסתכלים מה כושר המיקוח שלהם מולנו".

עוד טען כי "המערכת הצבאית מחלישה את כוח המיקוח שלהם, היא כבר חצי שנה במלחמה, השמידה כמעט את כל תשתיות הטרור הצבאיות של החמאס והג'יהאד בעזה. כל מי שרוצה את עזה מבינים היטב מה עובר עליהם. הם מחפשים כל דבר אחר שיכול לחזק את כוח המיקוח שלהם. אני חושב שהפגנות פראיות בסדר גודל כזה מחזקות את המיקוח של חמאס. המשפחות של החטופים הן הדבר הכי קרוב היום ללב כולנו. אני פוגש אותן, אני בקשר איתם, הלב נצבט כשאתה שומע את הכאב שלהן. הוא כאב שלנו, אבל הוא לא יכול להשתוות לשלהן".

על המגעים להשבת החטופים: "לחשוב שרה"מ הוא המכשול - 180 מעלות מהמציאות"

"המשימה הזו, הם יוצאים אליה עם ברק בעיניים. אתה רואה את הישיבות, את הקשב של ראש הממשלה. לחשוב שראש הממשלה הוא המכשול, זה לחשוב 180 מעלות מהמציאות", התרעם והתייחס לתקרית ברצועת עזה שבה הותקפו בשוגג מתנדבי ארגון סיוע: "זו תקלה, אתה יורה כדי להרוג מחבלים ואתה הורג אזרחים שהם בחלקם לא תושבי עזה. זו תקלה, צה"ל תחקר, הרמטכ"ל באופן אישי תחקר, זה מראה את הרצינות שישראל מייחסת לזה. אלה אירועים שקורים, ולצערי גם איבדנו לוחמים ישראלים, כולל במלחמה הזו, כתוצאה מטעויות שלנו".

השר דיכטר המשיך והבהיר כי "בסוגיה הזו יפיקו את הלקחים, יראו איך ממשיכים את המלחמה בצורה יותר ממוקדת עם יותר זהירות, בוודאי מול אנשים שמגישים סיוע, בוודאי מול אנשים ממדינות אחרות, אבל זה לא יעצור את המלחמה. כך את ארה"ב, במלחמות מה שיעור הפגיעה שלהם באנשים שלא קשורים למלחמה".

כמו כן, כאשר נשאל בנוגע לתוכנית ל'יום שאחרי' ברצועת עזה, הסביר דיכטר: "אנחנו נמצאים חצי שנה במלחמה, היעד של השמדת תשתיות הטרור של החמאס והג'יהאד קרוב להשגה. נשאר הנושא של רפיח, שיש בו מגבלות, לאו דווקא מצבעיות בלבד, יש בו מגבלות בין־לאומיות שאנחנו לצערי מתחשבים בהן. מה לעשות שכשמעצמות כמו ארה"ב ומדינות מרכזיות באירופה בולמות את רפיח, אנחנו מתחשבים בזה, ובסוף רפיח, תשתיות הטרור שם יהרסו. אין אפשרות אחרת. זה לא יקרה".

"טעות לפרסם תוכנית של היום שאחרי תוך כדי מלחמה. כשאתה מפרסם את מה שאתה רוצה שיקרה ביום שאחרי אתה משחק לידי האויב. לתכנן - כן, לבנות את המתכונת - כן, לשתף פעולה עם ארה"ב - כן, אבל לפרסם? למה? ארה"ב הודיעה בתקשורת העולמית 'אנחנו רוצים את הרשות בעזה', ישראל הודיעה 'אנחנו לא נכניס'", חידד דיכטר.

לסיום הביע השר דיכטר את דעתו על תגובת ממשל ביידן על התוכנית הצבאית לפינוי רפיח לקראת פעולה התקפית. "לנו יש יעד ברור – השמדת תשתיות הטרור של החמאס והג'יהאד בעזה, רפיח הוא הדבר היחיד שנותר בהיקף כזה של מספר גדודים של מחבלים עם יכולות צבאיות. הגדודים האלו יושמדו, אין אפשרות אחרת. אנחנו מבינים את הרגישות שיש בעולם סביב מיליון ומשהו איש ברפיח. לצה"ל יש תוכנית סדורה, ברורה, איך מפנים, אף אחד לא מתכוון לעשות את זה במהירות כדי לסכן חיילים. זה לא משנה, בסוף את רפיח אנחנו נצרף לכל אותם אתרים שהתשתיות הצבאית של החמאס והג'יהאד הושמדו בהם".

"אני חושב שבמלחמה אתה צריך להשלים את היעד, המחלוקת עם ארה"ב היא לא על הצורך להשמיד את תשתיות הטרור האלה, אלא איך עושים את זה עם בעיה של כל כך הרבה מפונים. לצה"ל יש תוכנית ברורה. אם יצטרכו לעשות את זה בצורה יותר מהירה, ימצאו פתרונות גם לזה. העיקרון הוא להשמיד את התשתיות האלה ולהקטין ככל שניתן את הסכנה לחיילנו שעושים את העבודה הזו", סיכם.

עריכה: שני רומנו

03/04/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אבי דיכטר
אבי דיכטר  |  צילום: אבשלום ששוני
Paris