גיא פלג

"אסור שנהפוך את הקורבן לתוקפן"

בפתח התוכנית התייחס פלג לחשש מההפגנות שאירעו בירושלים ובפרט ליד בית רה"מ: "רוצה להרגיע - לא היה ניסיון לפגוע בראש הממשלה או במי מבני משפחתו"


גיא פלג פתח את התוכנית בהתייחסות להפגנות שאירעו אמש (ג') בירושלים וליד בית ראש הממשלה ולחשש מפגיעה בנתניהו ובמשפחתו: "אני בטוח שרבים מכם דואגים לשלומו של ראש ממשלתנו, אני רוצה להרגיע למשמע חלק מהכתבים והפרשנים, למשמע חלק מהמגיבים - 'ראש ממשלתנו ניצל אמש מניסיון התנקשות'. אז זהו, שלא".

"לא היה ניסיון התנקשות. לא היה ניסיון לפגוע בראש הממשלה או במי מבני משפחתו. שירות הביטחון הכללי לא סיכל התנקשות, לא חשף התארגנות של חוליה שתכננה לפגוע בראש הממשלה או במי מבני משפחתו. הסכנה המשמעותית אמש הייתה לחיי אותם בודדים, פחות מחמישה במספר, לפי גורמי ביטחון, שדילגו מעל מחסום משטרתי והתקרבו כדי 80 מטר מביתו של ראש הממשלה. מה שר האטום אליהו רוצה בכלל מראש השירות רונן בר? השטח הזה באחריותה המלאה של משטרת ישראל", הוסיף פלג. 

פלג המשיך וטען: "אותם בודדים כאמור לא היו חמושים, לא בנשק חם, לא בנשק קר, לא מצוידים ברימוני הלם או במיכלי דלק חלילה. החשש הוא שמרגע שאדם מתקרב לבית ראש הממשלה הוא עלול להיפגע מירי של יחידת האבטחה של השירות. במילים אחרות, הצעד המיותר של שלושת או ארבעת המפגינים, יכול היה להביא לפגיעה בהם, זה הסיפור".

לדבריו, "המחאה אכן מבעבעת, מבעבעת כבר חצי שנה, הזעם עצום, עצור, מובן. עכשיו הצטרפו למוחים גם מי מבני משפחות החטופים. אלה מאשימים את נתניהו במסמוס המשא ומתן עם חמאס. המסמוס הזה, לשיטתם, להבנתם, להבנתי, עולה או עלול לעלות, ייתכן שעולה בחיי חטופים, ברור שבהגברת הסבל העצום שהם עוברים - הם, משפחתם, המדינה כולה. הזעם שלהם (של אנשי משפחות החטופים) עצום, אפשר להבין".

"המשימה בפני כוחות הביטחון מורכבת, קשה, אולי המשימה של אנשי המשטרה בלתי אפשרית כי בבית ראש הממשלה גר זוג פרנואידים שתרגמו למשל הפגנה לא אלימה אל מול מספרה למצור ואיתו סכנת חיים. ממש, כך חשה, זה מה שאמרה אשת ראש הממשלה שחולצה ממצור המספרה. את המשטרה מנהל פרובוקטור, עבריין מנוסה בהפרת הסדר הציבורי, שמשסה שוטרים במפגינים, זה כמובן משיג תוצאה הפוכה, זעם עצום ומעלה את מפלס האלימות", הבהיר פלג.  

לטענתו, "בני משפחות החטופים, שאליהם צריך כמובן להתייחס בחרדת קודש, הם מיואשים, תשושים, חרדים, ולכן ההתנהלות של המשטרה ושל השירות היא מורכבת. הם בעצם לא יכולים לצאת טוב מאף סיטואציה, ואני לא מקנא בהם". 

"בואו נסכם: לראש הממשלה שלום, גם לבני ביתו. המפגינים צריכים לרסן את עצמם ולא לדלג מעל מחסומים, זה עלול לגרום לפגיעה בהם, וזה כמובן נותן נשק למי שמבקשים לסתום להם את הפה ולטעון כי הם מסוכנים. אני מזכיר שגם לפני 'הפריצה האלימה' במרכאות אמש לבית ראש הממשלה, היו בממשלה, ודאי בבית המחוקקים, שמצאו הקבלה בין המפגינים לבין טרוריסטים, ונדמה לי שהגולה במיאמי השווה בין נושאי הלפידים, בני המשפחה של החטופים, שבצר להם צעדו עם לפידים, טען או הזכיר שהנאצים היו עושים מצעדי לפידים. זאת הרמה, זה מה שגדל בבית ראש הממשלה. לסיכום, מוטב שלא יחזרו על ההתנהגות של אותם בודדים אמש, זה  הסיפור רבותיי, אסור שנצא מפרופורציות, אסור שנהפוך את הקורבן לתוקפן", סיכם.

  

לידיעתכם: גיא פלג, הפרשן הבכיר של 'חדשות 12' ואיש 103fm, יעביר ב־7 באפריל, יום ראשון, בשעה 21:30, בזאפה הרצליה הרצאה מרתקת על הפרשיות השונות שמסעירות את הציבור. להזמנת כרטיסים: לחצו כאן. 

03/04/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


גיא פלג
גיא פלג  |  צילום: 103fm
Paris