סיון כהן

"ישראל פוסעת על קו דק, נדע אם נחצה בדיעבד"

נדב איל ('ידיעות אחרונות') על החשש מתגובה איראנית לחיסול הבכיר • הבהיר: "האמריקנים לא מוכנים ולא רוצים שתיפתח מלחמה אזורית"


איראן מאיימת בתקיפה אגרסיבית נגד ישראל לאחר חיסול מפקד כוח קודס בלבנון ובסוריה בדמשק. במערכת הביטחון העלו כוננות ונערכים לקראת תגובה אפשרית. נדב איל ('ידיעות אחרונות') שוחח עם סיון כהן ב־103fm על ההכנה הישראלית לתגובה איראנית אפשרית לחיסול מפקד כוח קודס בסוריה, שמיוחס בישראל. 

"שותף לדעה של בריק?", תהתה כהן לאחר שהאלוף (מיל') טען כי אנו לקראת מלחמה אזורית כוללת ללא מוכנות מהצד הישראלי, ואיל השיב: "אני רוצה לקוות שלא. האלוף בריק, יש לו את האוטוריטה, את היכולת לשמש כסוג של מומחה צבאי ביטחוני, וגם האזהרות שלו, חלקן לקראת שבעה באוקטובר התממש. שמעתי בדאגה את מה שהוא אמר, אני חושב שישראל פוסעת על קו דק, ונדע אם חצתה את הקו רק בדיעבד. עצם המצב הזה שבו אנחנו נמצאים בכוננות ספיגה בגלל סיכול בדמשק, זה מעורר שאלות שהן כמעט כפירה בעיקר, והן האם זה שווה את זה".

מייד לאחר מכן התייחס איל ליחסים המתוחים בין ישראל לארה"ב, ובפרט למחויבות הנשיא ביידן לישראל מתחילת המלחמה ועד היום. "כשאתה מדבר עם בכירים אמריקנים התשובה שהוא במחויבות, אבל האירועים מאוד מסובכים מבחינת דעת הקהל שלו והאינטרס האמריקני. באופן אמיתי האמריקנים לא מוכנים  ולא רוצים שתיפתח מלחמה אזורית, זה ממש קו אדום שלהם. אני מזכיר שב־11 באוקטובר ישראל שקלה לתקוף את חיזבאללה ולהרחיב את המלחמה, והאמריקנים היו מאוד נגד. גם איזנקוט, גם ראש הממשלה היה נגד, אבל הצבא ושר הביטחון היו בעד".

"אם ישראל תירשם כמי שהסלימה את העימות למלחמה אזורית, אני לא יכול להגיד עד הסוף שארה"ב תגבה את כל המדיניות שלה", הבהיר. "ארה"ב לעולם לא תפקיר את ישראל, היא לא תאפשר לישראל להיות מובסת, היא לא תצדד באויבים של מדינת ישראל. ברור לארה"ב שאיראן האויבת גם שלה באזור הזה, שהיא מתואמת במידה מסוימת עם רוסיה. אבל האמריקנים, סבלנותם ממש פקעה להתנהלות. גם את הדברים הקטנים יחסית שהם ביקשו הם לא קיבלו, או לא קיבלו בזמן מהממשלה".

לדבריו, "המסלולים האלו לא לגמרי מקרטעים, גם ישראל מערימה שם קשיים כמו אי כינוס הוועדה כדי לאשר את רכישת המטוסים. כל ההתנהלות הממשלתית הישראלית היא התנהלות סופר כוחניות, גם ביחס לאמריקנים. צריך להפריד בין הממסד שהוא הצבאי ביטחוני שעומד בקשר מאוד טוב עם האמריקנים והמגעים מאוד טובים, לבין הממסדים הפוליטיים, שם יש הרבה מאוד הפתעה - ולרעה. הכול קשור להרג עובדי הסיוע, הישראלים לא לגמרי מבינים את גודל המפולת שאנחנו כרגע חווים אותה".

"גנץ, מטבעו כמוביל בסקרים רוצה שהממשלה תיפול"

נוסף על כך הביע איל את דעתו על הכרזתו של בני גנץ אתמול (ד'). "אני חושב שבני גנץ מטבעו כאדם שמוביל בסקרים והוא המתחרה הראשי מול נתניהו, רוצה שהממשלה הזו תיפול. הוא מקדם את זה, מנסה לדחוף לזה, הוא מנסה לאותת למפגינים 'אני תכף בא'. אפשר לקרוא לזה פוליטיקה, ראש הממשלה עוסק בפוליטיקה ועסק בפוליטיקה בחודש הראשון של המלחמה, הוא לא הגיע ללוויות, שבעות, הוא עסק בפוליטיקה, כינס את הצוותים הפוליטיים שלו, עוסק בדימוי כל הזמן".

"אם הוא היה מקדיש את אותו זמן שהוא מקדיש לפוליטיקה ליום שאחרי ברצועת עזה - אולי היינו במקום אחר", ביקר איל את ראש הממשלה וסיכם: "בני גנץ עוסק בפוליטיקה, ביבי עוסק בפוליטיקה, נתניהו פשוט עושה את זה בהצלחה יותר רבה".

עריכה: שני רומנו

04/04/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


יואב גלנט ובנימין נתניהו
יואב גלנט ובנימין נתניהו  |  צילום: נעם רבקין פנטון/פלאש90
Paris