רון קופמן ואריה אלדד

"המנהיגות הייתה צריכה להתעלות מעל שבלונת הביבים שאנו מדשדשים בה"

סגן ראש השב"כ לשעבר ישראל חסון ביקר את התנהלות הממשלה לקראת סבב המינויים בארגון • הוסיף: "אם למינויים יש נגיעה לכישלון, הם יצטרכו לזוז"


השבוע פורסם כי ראש השב"כ רונן בר יערוך סבב מינוי בכירים בארגון בתום חודש הרמדאן, זאת על רקע המלחמה הקשה, הפגנות משפחות חטופים נגד הממשלה, והחשיפה בדבר חוליית המחבלים שתכננה להתנקש בשר לביטחון לאומי איתמר בן גביר. ישראל חסון, סגן ראש השב"כ לשעבר, התייחס לדברים. 

"יש כמה חשיפות בזמן האחרון, אבל אנחנו גם לא אוספים את הידיעות על הקריאה לשחרור החטופים ולהפסקת המלחמה ולהחזרת תושבי הצפון והעוטף לבתיהם", הביע את דעתו על התנהלות ערביי ישראל מבוקר השבת השחורה. "את זה אף אחד לא מסקר, אז רואים צד מאוד צר של המטבע. תמיד היו תופעות של קיצוניות דתית, של תמיכה בארגונים פונדמנטליסטיים כאלה ואחרים. יחסית לחוויות הקשות שכל הצדדים כנראה עוברים באירוע, אני חושב שהאמירה וההתנהלות של ערביי ישראל ככלל צריכה לעורר בנו הרבה מחשבות של מה נכון לעשות בהמשך". 

עוד הוסיף כי: "אני חושב שאנחנו חיים בכמה רבדים של ערכים. כל הציבור לא יודע למקם את עצמנו ולמצב את עצמו, אנו חיים במשבר אמון מאוד קשה לנוכח אירוע 7 באוקטובר. נתנו את כל האשראי לגורמים. כאן נכנס הדיון הערכי. בצד האופרטיבי, כל מי שנגע באירוע 7 באוקטובר נטל אחריות. אמרו 'לא תצטרכו להטיל עליי אחריות'. כאן בא הצד שלטעמי היה צריך להוביל במקום נורמלי, המנהיגות הנבחרת של המדינה הייתה צריכה באירוע כה מטלטל להתעלות מעצמה ומעל שבלונת הביבים שאנו מדשדשים בה".

"כאן לא התרחש שום דבר", הודה חסון. "ביום שהלכו לחלץ את אורי מגידיש החיילת, חצי שעה אחרי שישבו הרמטכ"ל וראש השב"כ עם ראש הממשלה יוצא הציוץ נגד רא"ש השב"כ וראש אמ"ן חליוה. אחרי זה שומעים את השרה סטרוק מתנפלת על אלוף ושואלת אותו את השאלה על הטייסים, ואחרי זה את בן גביר שמתנפל על הרמטכ"ל ואיש לא מהסה אותו. ביום שחילצו את שני החטופים האחרונים, מתקיימת ישיבת קבינט, והשר בן גביר משתלח לחלוטין ברמטכ"ל". 

בסיום הדגיש סגן ראש השב"כ לשעבר: "אין לנו לא צבא אחר, שב"כ אחר, משטרה אחרת. בעברית הכי פשוטה - הם נטלו אחריות ואמרו שהם נבחנים במבחן התוצאה של המלחמה, נוטלים אחריות ומבקשים שתהיה ועדת חקירה. אם למינויים יש נגיעה לכישלון, הם יצטרכו לזוז. יש מישהו שלא חי בקונספציה? הייתה שגיאה ענקית שאני לא יודע להסביר, וזה פשוט משהו קשה להבנה.
אנחנו זקוקים לערכים ולמנהיגות. כל היתר יבוא אחרי". 

עריכה: מיכל קדוש 

05/04/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ישראל חסון
ישראל חסון  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris