אודי סגל וענת דוידוב

"חייבים לדעת מה המחיר - כולנו נישא בו"

בצל הדיווחים על המו"מ מול חמאס, רמי איגרא, לשעבר ראש חטיבת שו"ן במוסד, ביקר: "לא אמרו לנו מה המחיר בעסקת שליט, גילינו אותו ב־7 באוקטובר"


על פי הדיווחים, נדמה כי נרשמה התקדמות במשא ומתן לעסקת שחרור חטופים נוספת. זאת על רקע הידיעה כי משלחות חמאס וקטאר שבו לקהיר על מנת לסכם את תנאי העסקה הסופית להפסקת אש ולשחרור החטופים. ענת דוידוב ואודי סגל דנו בכך ב־103fm עם רמי איגרא, לשעבר ראש חטיבת שבויים ונעדרים במוסד, אשר הביע את דעתו בנושא.

"אני חושב שכבר אמרתי את זה בעבר, לחמאס אין אינטרס אמיתי לעשות עסקה כרגע", טען איגרא. "אין לו אינטרס כזה, וההליכה הזו קדימה ואחורה, מגורמים יודעי דבר המקורבים למשא ומתן, נראה הרבה יותר כתהליך תקשורתי מאשר אמיתי. חמאס דורש דברים בסיסיים כבר מההתחלה, והוא לא שינה את עמדתו אפילו לא פעם אחת - נסיגת צה"ל מהרצועה, הפסקת המלחמה, שיקום הרצועה, ויש לו עוד סדרת דרישות נוספות כולל אי פגיעה בבכירים".

איגרא המשיך והבהיר כי "הדברים האלה לא יכולים להיות מקובלים על ישראל, כי המשמעות שלהם היא החזרת החמאס למשחק, שאנחנו ויתרנו לחמאס על כל מה שעשה לנו בשבעה באוקטובר. אני לא יודע מה בדיוק ישראל הציעה במחיר, זו שאלה שצריך לדבר עליה, אבל מבחינתו של החמאס הפסקת הלחימה ונסיגת צה"ל מכל הרצועה - הוא לא מוכן לשום דבר פחות מזה. זה שישראל והאמריקנים בעיקר חושבים שנוכל לשכנע אותו, לדעתי זה נגד השכל הישר של חמאס ונגד המהות של הארגון כג'יהאדיסטי שמחויב לג'יהאד נגד היהודים".

"יש מנופים שיכולים להביא אותו להסכים לשחרור החטופים", הקשה סגל, ואיגרא השיב נחרצות: "כן. הדבר היחידי שעוד לא עשינו אותו, ולדעתי הוא פשוט נורא, זה העובדה שלא מצאנו אלטרנטיבה ליום שאחרי. תושבי עזה וחמאס, כרגע יש רק חמאס מבחינתם. חמאס שולט ברצועה, יש לו תמיכה אדירה בתוך הרצועה, לא פחותה משהייתה בשבעה באוקטובר. חמאס, אין לו שום סיבה להשתנות".

עוד תקף כי "מדינת ישראל הייתה צריכה להציע איזושהי אלטרנטיבה ליום שאחרי, ומסיבות פוליטיות היא לא עושה את זה, וזו טעות חמורה. כל חלופה היא חלופה לגיטימית. מדינת ישראל והשלטון הנוכחי במדינת ישראל לא מוכנים לקבל את זה מסיבות פוליטיות שהן עם טיעון טיפשי - למה אנחנו ניתן לפלסטינים פרס על שבעה באוקטובר. אנחנו לא נותנים להם פרס, אנחנו נותנים לעצמנו פרס".

"כרגע מצבנו הולך ומדרדר כמו שכולכם יודעים, אנחנו הולכים ומדברים על משא ומתן שלא ממש קיים. בסופו של דבר, אנחנו לא מתקדמים לשום מקום, המלחמה נגמרה, והניצחון לא בהישג יד", הדגיש והתייחס להצהרתו של ראש הממשלה שהכריז כי הפעולה ברפיח קרובה: "יש בעיות משמעותיות בקיום הדבר הזה, פינוי האוכלוסין וההסכמה הבין־לאומית. מדינת ישראל מבחינה בין־לאומית לא נמצאת במקום מבריק".

לסיום ביקש איגרא לשוב לסוגיית המחיר שישראל צפויה לשלם בעסקת שחרור חטופים מול חמאס. "שאלת המחיר היא שאלה שלא נדונה בציבור הישראלי, אף אחד מאיתנו לא יודע מה המחיר המוצע, גם היום. למחיר הזה יש משמעות אמיתית לגבי עתידה של מדינת ישראל. הגיעה השעה שהציבור יגיד את דברו לעניין הזה. לא אמרו לנו מה המחיר בעסקת שליט, גילינו אותו בשבעה באוקטובר. אנחנו חייבים לדעת מה המחיר, כי כולנו נישא בו - הוא מחיר של כולנו".

עריכה: שני רומנו

"

09/04/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


מחאת משפחות החטופים - ארכיון
מחאת משפחות החטופים - ארכיון  |  צילום: JACK GUEZ /AFP/Getty Images
Paris