אודי סגל וענת דוידוב

"נתניהו לא יכול להמשיך להיות ראש הממשלה"

ח"כ מתן כהנא נגד רה"מ: "חד משמעית יש לו אחריות מלאה על מה שקרה - חייבים ללכת לבחירות" • וציין: "שערו מה היה קורה אם לא היינו בממשלה"


187 יום חלפו מאז שפרצה מלחמת חרבות ברזל. ענת דוידוב ואודי סגל שוחחו ב־103fm עם השר לשעבר מתן כהנא (המחנה הממלכתי) אשר תקף את תפקודו של ראש הממשלה בנימין נתניהו והסביר מדוע הוא וחבריו למפלגה החליטו שלא לפרוש מהממשלה. 

תחילה התייחס לסיוע ההומניטרי שנכנס לעזה: "אני הכי לא מתלהב בעולם מזה, זה שורף לי את הנשמה לחשוב ש־133 אזרחים וחיילים וחיילות ישראלים נמצאים בעזה ועובר אליהם (תושבי עזה) סיוע הומניטרי, אבל בסוף הוחלט משהו ואנחנו נגררים באף כל הזמן". 

לדבריו, "אוהבים את זה, לא אוהבים את זה? זה מה שהקבינט המורחב החליט, זה מה שהוחלט בממשלה, אז תעשו. מה, לריב, לריב, לריב מכל מיני סיבות לא ברורות, ואז בסוף אנחנו מגיעים למצב שעוברות מאות משאיות, גם חמאס משתלט עליהן לצערנו, וגם אנחנו סופגים את כל הבושה הבין־לאומית, זה פשוט בלתי נתפס".

לגבי יציאת המחנה הממלכתי מהממשלה הבהיר: "שערו בדמיונכם מה היה קורה אם לא היינו שם. למשל לא הייתה עסקה לשחרור חטופים. אפילו הראשונה לא הייתה, היינו עכשיו נמצאים במלחמה כלל זירתית במצב הרבה יותר גרוע".

סמוטריץ' אומר 'אם לא היו לוחצים עלינו התבוסתנים האלה, היינו מפעילים לחץ צבאי יותר גדול והיו חוזרים כל החטופים'.
"יום אחד כשייפתחו הפרוטוקולים של הקבינט המצומצם והקבינט, כל מדינת ישראל תגלה מי היו השרים שלחצו לדהור קדימה וללחוץ ולהגביר את הלחץ הצבאי".

מה הקו האדום שלכם?
"יש תמיד איזו נטייה בתקשורת לחפש קו אדום. הקו האדום הוא כשנרגיש ש-או שלא צריך אותנו, שנעצרה המלחמה בניצחוננו המוחלט והמיידי בזמן הקרוב, או שנראה שאין לנו שום השפעה על המתרחש, אבל בינתיים יש לנו השפעה על הדברים שקורים, והאחריות והניסיון של בני וגדי מאוד מורגשים בקבינט, וכדי שכאשר סוף סוף תגיע העסקה לשחרור חטופים, נהיה שם כדי לוודא שהיא יוצאת לפועל".

היא קרובה עכשיו לדעתך?
"לצערי, אני לא יכול להעיד על זה שהיא קרובה יותר מאשר לפני יומיים או שבוע".

לקראת סיום השיחה ציין כהנא את דעתו לגבי בחירות אפשריות: "בעיניי, אחרי הכישלון הקולוסאלי של 7 באוקטובר, אחרי שנתניהו הוא ראש הממשלה בשנה וחצי האחרונות, והוא ראש הממשלה ב־15 מתוך 16 השנים האחרונות, חד משמעית יש לו אחריות מלאה על מה שקרה, והוא לא יכול להמשיך להיות ראש ממשלה. אני חושב שהדבר הזה צריך לקרות בבחירות, ואני חושב שאנחנו חייבים ללכת לבחירות האלה בהסכמה, כי אחרת ניגרר לבחירות האלה מתוך טירוף ברחובות, ולכן אנחנו חושבים שצריכים ללכת לבחירות כאלה בהסכמה. סימנו את ספטמבר כתאריך יעד הגיוני ונכון, אני מקווה שכך יקרה".

10/04/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


מתן כהנא
מתן כהנא  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris