איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"טורקיה ממש מטילה אמברגו, אין מילה יותר פשוטה"

ד"ר רון תומר, נשיא התאחדות התעשיינים, הגיב להחלטת הטורקים להגביל את היצוא לישראל על רקע המלחמה: "כל נורות האזהרה שהדלקנו בעבר לא עבדו"


משרד המסחר של טורקיה הודיע היום (ג') כי תגביל את יצוא המוצרים לישראל ל־54 קטגוריות בלבד, זאת עד הכרזת הפסקת אש. ד"ר רון תומר, נשיא התאחדות התעשיינים, שוחח על כך עם ענת דוידוב.  

"טורקיה ממש מטילה אמברגו, אין מילה יותר פשוטה מזה. זה אומר ש־54 מוצרים שהם קריטיים, היא מחליטה בין רגע שבעצם היא מפסיקה לייצא אותם לישראל, זה לא משנה אם יש חוזים, הסכמים, תלות בחומרים האלה", אמר. 

לדבריו, "ההתמכרות הגדולה של ישראל לטורקיה היא בתחום חומרי הבנייה, מפלדה לכבלי חשמל, למלט, להרבה דברים אחרים. אנחנו ממש התמכרנו לטורקיה, והיא מוכרת עשרות אחוזים, לפעמים אף יותר מ־50 אחוז מהצריכה של המשק הישראלי, וכשמפסיקים את זה פתאום באבחת סכין, אז מן הסתם יש לזה משמעויות. מזל שבאמת בציפורניים, בחלק מהמקרים, שמרנו את המפעלים האחרונים אחרי שכמה נסגרו. למשל בתחום המלט, בתחום כבלי החשמל, יש לנו עוד מפעל אחד מכל אחד בארץ. מפעלי פלדה, יש עוד כשניים שעושים את הפלדה הבסיסית וכו'".

יש אלטרנטיבות?
"למה התמכרנו ליבוא מטורקיה? כי זה זול. למה מטורקיה זול? כי משלמים שם שכר רעב לעובדים, שכר משפיל, והם פולטים לסביבה כל מה שצריך בלי להגן עליה, אז בשם התחרות - ממשלת ישראל זה דורות התמכרה להביא בזול. כל נורות האזהרה שהדלקנו בעבר לא עבדו. גם לפני המלחמה וגם אחרי המלחמה ניסינו להסביר שלטורקיה יש כבר היסטוריה של עירוב פוליטיקה וכלכלה, ושותף שמערב פוליטיקה וכלכלה הוא שותף שאתה לא יכול לסמוך עליו".

09/04/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


נשיא טורקיה ארדואן
נשיא טורקיה ארדואן  |  צילום: ADEM ALTAN/AFP via Getty Images
Paris