ינון מגל ובן כספית

"אחרי חצי שנה, שהרמטכ"ל יקח את האחריות ויתפטר"

המשנה לרה"מ לשעבר חיים רמון תקף את ההתנהלות הצבאית מול חמאס: "צה"ל יצא כמעט מכל הרצועה, הצבא מעמיד תנאים שקשה מאוד לעמוד בהם"


"בדחילו ורחימו אני פונה לרמטכ"ל הרצי הלוי, ואומר לו שהגיעה העת לממש את אחריותו ולהתפטר מתפקידו. על אף אחריותו למחדל, אני משוכנע שעם ישראל מוקיר לו תודה גדולה על שירותו ארוך השנים ותרומתו לביטחון ישראל". 

כך כתב חיים רמון, לשעבר המשנה לראש הממשלה בחשבון הטוויטר שלו, זאת כשביקש מהרמטכ"ל הרצי הלוי לסיים את תפקידו חרף המלחמה שעדיין נמשכת. בשיחתו עם ינון מגל וברק סרי, הגיב לדברים. 

"הסתיימה המלחמה?", התעניין מגל בפתח השיחה, ורמון השיב: "לצערי הרב כן, לצערי הרב ניצחון טקטי אבל תבוסה אסטרטגית. לא השגנו אף אחד מהיעדים שקבעה הממשלה. התמרון הקרקעי החל בצורה לא נכונה, הוא הלך רק על הצפון בצורה מסיבית. העברנו מיליון וחצי פליטים לדרום ועכשיו אנחנו לא הולכים על רפיח כי יש שם מיליון וחצי. זו לא בעיה של ארה"ב, זו בעיה שלנו איך מתמודדים איתם. הצבא מעמיד תנאים שקשה מאוד לעמוד בהם, שלא תהיה אוכלוסייה או כמעט לא. החמאס האזרחי, שזה הדבר אולי הכי חשוב בעיניי, הולך ושולט. צה"ל לא נמצא ברצועה פרט לחטיבה שעושה תפקידי שיטור".

עוד תקף כי "החמאס משקם את חאן יונס. חוסר היכולת לא להודות באי השגת ההישגים האסטרטגיים, אם לא נהיה ברפיח עוד חודש? אנחנו כבר שלושה חודשים אומרים שנהיה ברפיח ואנחנו לא ברפיח. היעדים היו, למוטט את החמאס האזרחי והצבאי, אנחנו לא באמצע האירוע, צה"ל יצא כמעט מכל הרצועה, לא ברור? הם אומרים את זה כבר ארבעה חודשים שאנחנו נהיה ברפיח, ואני אומר אחרת. בינתיים, עד שנהיה ברפיח, כמעט כל צה"ל יצא מהרצועה".

"נכון לרגע זה, היעדים, אחרי חצי שנה, לא הושגו"

"אני אומר כעובדה - היו יעדים אסטרטגיים למלחמה הזו, לפני חצי שנה יצאנו למלחמה הזו, היה דבר אחד, למוטט את חמאס צבאית, הכינו בו מכות קשות אבל הוא עדיין עומד על רגליו", התרעם. "היה יעד לחסל את חמאס האזרחי, חמאס האזרחי שולט בסיוע ההומניטרי, אני התחננתי, הלכתי לכל העולם, תעשו ממשל צבאי זמני שיהיה אחראי על חלוקת הסיוע, בלי זה החמאס האזרחי ממשיך לשלוט - לא התחלנו אפילו למוטט אותו. גם את החמאס האזרחי לא הצלחנו למוטט. אמרנו שיהיה לחץ צבאי והלחץ יביא לשחרור חטופים, גם זה לא קרה".

רמון המשיך וביקר בחריפות: "בכל שלושת המשימות האלה, נכון לרגע זה, היעדים אחרי חצי שנה לא הושגו. בנקודת הזמן הזו, אנחנו בבעיה גדולה. הכי חשוב בעיניי היה לעשות ממשל צבאי, אז מה קורה עכשיו? יש עשרות אולי אפילו מאות לא רבות של קצינים שעוסקים בתיאום עם ארגוני סיוע. זה רבע ממשל צבאי, אי אפשר למוטט את החמאס בלי שאנחנו נשלוט אזרחית באופן זמני כאשר גורמים בינלאומיים יתכוננו".

לדבריו, "אם צה"ל היה שם היה אפשר לעשות ממשל צבאי, לצערי הרב הצבא בגיבוי של שר הביטחון, היה שלב שגם ראש הממשלה הציע לעשות ממשל צבאי אבל הוא כרגיל לא נלחם על כך, וצמרת הצבא התנגדה לממשל צבאי. הם התנגדו ולא אפשרו ממשל צבאי, ואז זה היה הרגע הנכון. הבעיה שחלק מהציבור אומר 'לא, אנחנו רוצים להישאר בעזה, בואו נפרק את הרשות, בואו נשלוט', נתנחל בתוך אלה שאנחנו מגדירים מפלצות אדם ואז עם השלכות בינלאומיות אדירות".

"לדעתי אחרי חצי שנה, לאור כל מה שקרה, וודאי לאור מחדל שבעה באוקטובר, זה הרגע שהרמטכ"ל יוציא מן הכוח אל הפועל את אחריותו כפי שהוא הודה בה. אם זה יקרה תהיה תגובת שרשרת בצבא אבל גם בדרג המדיני. אני חושב שבלי שום קשר זה הרגע אחרי חצי שנה שהרמטכ"ל יקח את האחריות ויתפטר", הדגיש לסיום. 

עריכה: שני רומנו

11/04/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


חיים רמון
חיים רמון  |  צילום: יוסי אלוני/פלאש90
Paris