בכר וקלינבוים

מחשבים מסלול מחדש

כיצד השפיעה המלחמה על עולם הנדל"ן המסחרי, וכיצד ניתן להתגבר על אין־ספור המשוכות? • עורכי הדין דניאל בכר וגיא קלינבוים הסבירו • פרק 04


המלחמה, שנכנסה לחודשה השביעי, הצליחה ללא ספק לטרוף את הקלפים בכל הנוגע לעולם הנדל"ן, ובייחוד הנדל"ן המסחרי. הקשר עם מדינות אחרות מעבר לים הפך מורכב, מעמדה הבין־לאומי של ישראל חווה ירידה תלולה, וכפי שזה נראה כרגע - המלחמה עוד רחוקה מסיום. בפרק הרביעי של 'בכר וקלינבוים', בהגשת עורכי הדין דניאל בכר וגיא קלינבוים, שוחחו השניים על האופן שבו ניתן להתמודד עם התמורות בזירה המסחרית. 

"המלחמה הפתיעה אותנו, וגם כך השוק לא היה במצב כל כך טוב", תיאר בכר. "עליות ריבית ומחירים גבוהים, ואיך שסיימנו את החגים נקלענו לסיטואציה של חוסר ודאות. כולם היו מחוברים לחדשות, אף אחד לא באמת היה יכול לעבוד, והיה קיפאון מוחלט בשוק הנדל"ן. השוק מבוסס על מאות אלפי עובדים זרים מהשטחים, עזה ויהודה ושומרון שמחזיקים את שוק הנדל"ן, ובשנייה אחת הכול חסום וסגור בגלל המלחמה. זה יצר מצב של קיפאון טוטלי. הרבה מאוד חברות נדל"ן מגיעות למצב שבו הן לא יכולות לממש את הפרויקטים שלהם, הריביות שהן לקחו לא יורדות, וכל יום שעובר נוגס בהן בצורה בלתי רגילה. את הבנקים לא כל כך מעניין מה קורה בפועל, הם צריכים לשמור על הכסף שלהם".

בהמשך הוסיף: "הרבה קבלנים שנקלעו למצב הזה נשענו על ערביי ישראל ויהודים, ופה הבעיה - המחירים עלו. כוח העבודה הזול מהשטחים כבר לא קיים, אין פועלים באתרים, ויש הרבה אתרים סגורים. בעצם לא רצו שייכנסו עובדים, לפחות בחודש וחצי הראשונים של המלחמה, וזה משפיע על המחירים".

"הוכרז על ידי הממשלה שאנחנו במצב מלחמתי"

"בסופו של דבר אנחנו עורכי דין, חתמתי על חוזה לפני המלחמה, איך הדברים הללו משפיעים ברמה החוזית, איך אני מוגן?", שאל קלינבוים. "יש דבר שנקרא כוח עליון", השיב דניאל. "כמו למשל מגפת הקורונה, שיש שהגדירו אותה ככוח עליון, ויש פסיקות לכאן ולכאן, וכך גם במלחמה. למרות שבישראל זה לא כזה כוח עליון, זה קורה כאן כל כמה שנים. ההבדל הוא שהוכרז על ידי הממשלה שאנחנו במצב מלחמתי. זה משנה מאוד לעניין הרשויות. האנטישמיות מתרחבת, לצערנו הרב זו נקודה שמשפיעה לטובה, למה אני אומר את זה? כי היא גורמת להרבה מאוד יהודים להבין שמדינת ישראל היא המקום הבטוח היחידי עבור היהודים. זה מוביל מצד אחד לביקוש מאוד גדול, ההיצע פחות או יותר תקוע והמחירים עולים". 

בסיום השיחה הדגיש עורך הדין דניאל בכר: "אני צופה לירידות נוספות וחוסר אדיר בפועלים, והפתרון הוא כנראה לקלוט יותר עובדים זרים סינים והודים שיפתרו את הבעיה שיש לנו. יש גם את תופעת הבייבי בום לאחר המלחמה. ראינו שאחד הכוכבים שלנו התנדב בשטחי כינוס וחיתן חיילים, וגם לזה יש השפעה בשוק הנדל"ן. זו לא סתם תופעה. כל עוד אתם יכולים לרכוש דירה להשקעה או מגורים, צאו לרכוש. בעתיד יהיה יותר קשה. זה המשפט העיקרי. הזדמנויות תמיד קיימות, התייעצו במומחים, והטיפ העיקרי הוא בסופו של דבר לבצע ולרכוש נדל"ן".

עריכה: מיכל קדוש 

09/05/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


בכר וקלינבוים
בכר וקלינבוים  |  גרפיקה: אלון כץ
Paris