אודי סגל וענת דוידוב

"ללא ארה"ב, אני חושב שהתגובה האיראנית הייתה אחרת לגמרי"

ירון בלום, לשעבר מתאם השבויים והנעדרים, על מעורבות ארה"ב בהדיפת התקיפה האיראנית: "כל מה שאנו צריכים לעשות עכשיו - להקשיב לארה"ב"


על רקע התקיפה האיראנית נגד ישראל לאורך הלילה (ש'), עולה השאלה כיצד, אם בכלל, יוביל התיאום הישראלי עם האמריקנים להתקדמות בעסקת החטופים המצויים בשבי חמאס כבר יותר מחצי שנה. ירון בלום, לשעבר מתאם השבויים והנעדרים ובכיר בשב"כ, שוחח עם ענת דוידוב וניסים משעל והגיב לדברים. 

"גם האיראנים מאוד חששו וחוששים, גם הם קיבלו מסרים מידידתנו הגדולה ביותר ארה"ב", טען. "ללא ארה"ב, אני חושב שהתגובה האיראנית הייתה אחרת לגמרי. כל מה שאנו צריכים לעשות עכשיו זה להקשיב לארצות הברית. סינוואר חיכה לראות את התגובה, והבוקר או אתמול הוציא תשובה סופית שהוא דוחה את ההצעה הישראלית למרות מרחב הגמישות שישראל גילתה. אני חושב שהוא עשה זאת כי הוא ידע שאיראן הולכת לתגובה. אני חושב שייקחו עוד כמה ימים עד שיחזרו לשולחן הדיונים. הסיפור מעט מרחיק מעסקה, אך לטווח רחוק יותר לא מן הנמנע שסינוואר יחזור לשולחן. הוא לא אדם רציונלי, יש בו מאפיינים פסיכופתיים למרות שהוא יודע לחשוב, עכשיו הוא חושב על איך הוא שורד את המשך הלחימה".

בהמשך הוסיף: "איראן הפגינה יכולת שיגור של מאות כטב"מים וטילי שיוט כאלה ואחרים, ולכן מצד אחד ראינו יכולת שיגור ויכולת הגעה לישראל, וראינו יכולת מדהימה של ישראל יחד עם ארצות הברית ומדינות אחרות. נתניהו חייב להקשיב לארה"ב ולתאם כל דבר. היכולות שהוצגו אתמול יחד עם התיאום עם האמריקנים היו מדהימים בהיבט הזה. ראינו שאיראן יודעת לשגר, ושהיא לא כל כך מפחדת מהאיומים. איראן מממנת 70 אחוז מהפעילות הצבאית של חמאס. למרות זאת, הם רואים בחמאס כשחקן פרוקסי שנלחם מול ישראל. חושב שאיראן תנסה ללחוץ על סינוואר בטווח המיידי להקשיח עמדות, ושהמתווכות ינסו להביא להישג בנושא החטופים כי הם רוצים להרשים את ארה"ב. רואים הרבה מאוד דברים שיקשו ומקשים. אך אני כן חושב שאנחנו צריכים לעשות כל מאמץ לשחרר את החטופים ולהביא מזור למשפחות". 

עריכה: מיכל קדוש 

14/04/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ג'ו ביידן
ג'ו ביידן  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris