אודי סגל וענת דוידוב

"להיכנס למלחמה עם איראן - יכול להימשך שנים"

ראש אגף מבצעים לשעבר אלוף (מיל') ישראל זיו לאחר התקיפה האיראנית • תקף: "ביידן לא מאמין לרה"מ, דוקטרינת בן גביר של בריונות לא הוכיחה כלום"


על רקע המתקפה האיראנית נגד ישראל שאירעה אתמול (א') במהלך הלילה, עולה השאלה כיצד תתנהל ישראל לנוכח האיומים משלל הזירות, לרבות ההסלמה בזירה הצפונית והפעילות הצבאית בשטח רצועת עזה. אלוף (מיל') ישראל זיו, לשעבר ראש אגף מבצעים, הביע את דעתו על הדברים. 

"היכולות האיראניות הן בעיקר בכמות, לא בהכרח באיכות הטכנולוגית. זה יכול להיות גם עניין של פעילות סייבר, שיבוש GPS, כל מיני כאלו. אנחנו לא יודעים את כל הפרטים, אבל כן, אני לא אתפלא שהרמה הטכנולגית שם לא גבוהה במיוחד", אמר זיו תחילה. 

עוד התייחס לאפשרות של מערכה רחבה באזור: "יש פה נקודה שיש לישראל כתוצאה מהכישלון האיראני הדי מוחלט מספיק גמישות בשביל לא להיכנס ולפתוח זירה שלישית. עם זאת שיש לישראל את הזכות להגיב על הדבר הזה, כי זו באמת הפרה בוטה - הכרזת מלחמה מצד האיראנים - אבל הכישלון הדי מוחלט של המתקפה האיראנית הוא נקודה שישראל יכולה להחזיק אצלה את ההדק, היא לא חייבת להשתמש בו".

"צודקים חלק משרי הימין, כולל סמוטריץ' ובן גביר, שאי תגובה ישראלית להפרה כזו בוטה בלי קשר לתוצאה היא איתות של חולשה?", תהה סגל, וזיו תקף: "אנחנו מדברים על אותו סמוטריץ' שלפני כמה שבועות עצר את התוספת לצה"ל? רק רציתי להיזכר. יש קשר לתוצאה, אם התוצאה פה הייתה קשה אז אני נוטה להסכים איתך. גם אם בשבעה בחודש היינו נוחלים הצלחה בהגנה כפי שלשום, לא היינו הולכים לכבוש את עזה. לתוצאה ברור שיש השפעה".

זיו המשיך והדגיש כי "להיכנס למלחמה עם איראן, זה דבר שיכול להימשך שנים, זה דבר יקר, ואני לא בטוח שיש לנו אסטרטגיה עם מה לצאת. אם עכשיו יכלה ישראל לתאם עם ארה"ב והקואליציה להגיע להבנה שזו הזדמנות מצוינת להשמיד את הגרעין האיראני, שווה את המחיר לדעתי ללא היסוס. אבל יש פה שתי בעיות - האחת, ארה"ב בתוך מסע בחירות, ויש פה בעיה קשה מאוד של אמון, הוא לא מאמין לנתניהו".

"הם לא יהיו מוכנים לשלם את המחיר של להמשיך וכל פעם להגן עלינו כשראש ממשלה, שעליו הם לא סומכים, מגיב למהלומות האיראניות. אנחנו חצי שנה במלחמה עם שתי זירות שאנחנו לא רואים את הסוף, הממשלה הזו לא מצליחה לראות את היציאה. לפתוח זירה שלישית, במורכבות הזו, זו החלטה שלדעתי לא נכונה", טען. "דוקטרינת בן גביר של בריונות לא הוכיחה עד עכשיו בשום מקום כלום - לא ראיתי שבן גביר הצליח להפחיד במשהו את הפשע והמשילות".

לסיום הבהיר זיו כי "מבחינה אסטרטגית, כרגע למדינת ישראל עדיף להשאיר את החוב פתוח. כנראה שהאיראנים יעשו טעות נוספת, אבל אז אולי האמריקנים ילכו איתנו צעד אחד נוסף".

עריכה: שני רומנו

15/04/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ישראל זיו
ישראל זיו  |  צילום: גיא חמוי
Paris