מילים ולחן

מה לך ילדה - גרסת המקור

דודי פטימר חשף בבלעדיות את הגרסה הראשונה, האבודה והגנוזה לשיר שלא הושמעה מעולם • בלעדי לדיגיטל של 103fm


מילים ולחן - עם דודי פטימר

השיר 'מה לך ילדה?' שמלך הזמר המזרחי זוהר ארגוב הקליט בשנת 1979 עבור תקליטו הראשון 'אלינור' נחשב לאחת הקלאסיקות הגדולות בזמר העברי בכלל והים תיכוני בפרט. הביצוע החם של ארגוב בליווי צלילי הגיטרה המחשמלת של יהודה קיסר הפך את השיר לפסקול תקופה והוא זכה לאורך השנים לגרסאות כיסוי רבות, בין היתר של אייל גולן, זהבה בן ושלומי שבת. בהמשך גם משמש הפזמון כשיר נאצה אצל אוהדי הכדורגל בישראל.

אלבום הבכורה של ארגוב, ובתוכו כאמור שיר זה, הורכב כולו מגרסאות כיסוי לשירים שכבר הוקלטו קודם לכן בפי זמרים אחרים. "שני האלבומים הראשונים של זוהר וחצי משירי האלבום השלישי שלו היו מורכבים מגרסאות כיסוי לשירים שזוהר אהב", מספר יהודה קיסר. "את השיר 'מה לך ילדה?' הכרנו מהזמר יחזקאל מטרי, שהקליט אותו לפני זוהר ושר אותו במועדונים. זוהר מאד אהב את המילים והלחן וביקש שנשלב אותו באריך הנגן הראשון שלו".

ואכן, מטרי הקליט את השיר בשנת 1979 עבור תקליטו השני 'אהבת תימן' בהפקתו המוזיקלית של יגאל חרד. "באותה תקופה הופעתי כזמר בלהקת חתונות בשם 'הארזים'", סיפר מטרי והוסיף: "מי ששימש כבסיסט שלי היה משה נגר, שכתב והלחין את השיר 'מה לך ילדה?' וכשהוא השמיע לי אותו התלהבתי והחלטתי להקליט. לצערי השיר לא הושמע אפילו פעם אחת ברדיו. זכה להתעלמות מוחלטת. הוא הוגש לעורכי הרדיו אך הוא לא עבר פלייליסט".

נגר (77), שכונה 'צ'אפח', היה מוזיקאי ידוע בשנות ה־60 וה־70: הוא החל את דרכו בלהקות קצב באזור ראשון לציון כמו 'הצללים' ו'תל אביב אקספרס', בהן ניגן ושר רוקנ'רול ובלוז. בגיל 22 נישא לראשונה ליפה, אבל האידיליה התנפצה די מהר והזוג התגרש. כשגרושתו נסעה לאמריקה, היא השאירה את ילדיהם, לימור ואדם, אצלו והוא תפקד כאב חד הורי. "בעקבות סיבוכי הגירושים, רציתי לעודד את רוחה של בתי לימור אז כתבתי, הלחנתי ושרתי לה את 'מה לך ילדה?' כדי לנחם אותה", סיפר.

"לא זכרתי בכלל שהקלטתי את 'מה לך ילדה?'"

בשנת 1977 החל נגר לנסות את מזלו כיוצר וכמלחין וכתב לחברו זוהר ארגוב את שני שיריו הראשונים (בסגנון צביקה פיק) 'ילדה חיכיתי שנים' ו'כל יום שעובר' שלא הצליחו לשים את ארגוב על המפה. באותה שנה השיג נגר בחברת הד ארצי חוזה להקלטת דמו של שירים, בטרם תחליט החברה אם להחתימו או לא. הוא נכנס בדצמבר 1977 לאולפני קולינור בתל אביב והקליט ארבעה שירים בעיבודיו המוזיקליים של המוזיקאי עמיקם קימלמן. אחד השירים היה 'מה לך ילדה?', ובהקלטות ניגנו גרי אקשטיין (גיטרה מובילה), משה לוי (קלידים), מאיר ישראל (תופים) ודורי לובלינר (בס).

השיר הוגש לוועדת הפלייליסט של גל"צ ורשת גימל באפריל 1978 אך לא הצליח להתקבל ונגנז. "החלטתי מהר מאוד לוותר על הרעיון של להיות זמר, לא רציתי את זה אז העברתי את השיר ליחזקאל מטרי ואז הצעתי אותו לשימי תבורי שלא רצה אותו, אז אישרתי לזוהר ארגוב להקליט אותו", סיפר נגר וציין: "לא זכרתי בכלל שהקלטתי את 'מה לך ילדה?'".

עתה, 47 שנה אחרי שנגר הקליט את 'מה לך ילדה?' לראשונה, איתר חוקר המוזיקה דודי פטימר את ההקלטה המקורית, האבודה והגנוזה בביצועו וחושף אותה בבלעדיות בהסכת שלו 'מילים ולחן' בדיגיטל של 103fm עם הסיפור המלא ושיחה עם נגר עצמו.

הפודקאסט 'מילים ולחן' לוקח אותנו למסע בעקבות התופעות, הסיפורים, השירים והאמנים שעיצבו את הפסקול הישראלי לאורך שנותיו. דודי פטימר הוא עיתונאי וחוקר מוזיקה, יוזם פרויקט תיעוד המוזיקה הישראלית דודיפדיה.

לכל הפרקים של הפודקאסט לחצו כאן.

15/04/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


זוהר ארגוב
זוהר ארגוב  |  צילום: משה שי/פלאש90
Paris