איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"ביקשתי להפעיל שיקול דעת ולא התירו לי"

כרמל שאמה הכהן, ראש עיריית רמת גן, על שינוי הנחיות פיקוד העורף: "אם משביתים את מערכת החינוך, צריך להיות משהו דרמטי, אז אתה מיישר קו"


פיקוד העורף פרסם הלילה (בין ראשון לשני) בחצות כי הוסרו ההגבלות בעקבות המצב הביטחוני, והפעילויות החינוכיות יכולות להתקיים. זאת כשעה בלבד לאחר שהודיע כי המגבלות עדיין בתוקפן. דבר זה גרם ללחץ ולזעם אצל ההורים שחלקם נאלצו גילו על כך רק בבוקר. ראש עיריית רמת גן כרמל שאמה הכהן שוחח על כך עם ענת דוידוב ב־103fm. 

תחילה סיפר על הקושי לפתוח את פעילויות החינוך בתוך מספר שעות: "מדובר באופרציה של מאות רבות של אנשים שאמורים לדעת לאן הם מגיעים, מה הם עושים, מדובר בהסעות, בילדים עם צרכים מיוחדים, באלרגיות, בתזונה".

"על פניו היה נראה שניתן להחזיר ושלא צריך מגבלות, כשמתעקשים איתך על מגבלות, אז אתה אומר 'אולי ישראל רוצה לתקוף הלילה באיראן, אולי יש מידע שיש גל שני של תקיפה איראנית, אולי יש איזה אירוע עם החיזבאללה'. הרי אם משביתים את מערכת החינוך, צריך להיות משהו דרמטי, אז אתה מיישר קו", הוסיף. 

לדבריו, "אני יכול להחמיר את ההנחיות שלהם, אני לא יכול להקל. גם ביקשתי אתמול להפעיל שיקול דעת, ולא התירו לי להפעיל שיקול דעת. אז במצב הדברים אתה הולך שמאל ימין שמאל אחרי מה שהצבא אומר, כי ביטחון הילדים וביטחון הציבור הוא לפני שיקול הדעת שלך".

"מה שהיה היום זו תקלה חריגה"

בהמשך עדכן בפעולות שביצע מאז הבוקר כשנודע על פתיחת הפעילויות החינוכיות: "קודם כול מייד הנחיתי את הגורמים המנהלים בזרועות שאמורות לפתוח את הקייטנות ובתי הספר של החגים, להגיד להם שיש אור ירוק מהצבא ולראות מה ניתן לעשות הכי מהר. כבר בשש בבוקר הוצאתי הוראה לכל ההורים ש'תדעו שיכול להיות שאנחנו הולכים לפתוח (את הפעילויות החינוכיות), עושים מאמץ לפתוח' ואמרנו 'לקראת שמונה תהיה הודעה סופית' והתחלנו לראות מה אנחנו הולכים לעשות. יש מגבלות משפטיות, יש הרבה אחריות כשאתה לוקח להפעיל מערכת כזאת מהרגע להרגע. יש סייעות שלא התעוררו בבוקר, הן פשוט התעוררו מאוחר כי ידעו שאין יום עבודה. לא היו חסרות תקלות, אבל בתוך כל זה נתנו מענה לרוב הילדים ולרוב ההורים, כולל עד השעה 16:00 בכמויות גדולות".

לגבי הדרישה להוסיף סמכויות לראשי הרשויות הסביר: "עקרונית, גם בקורונה ראש הממשלה אמר וגם כל השרים - 'הוכחתם לנו שבניהול הדברים האלה בשטח אתם טובים הרבה יותר מהממשלה ולכן צריך להעביר לכם סמכויות'".

"בהרבה דברים אפשר לשפר את איכות החיים, לא רק בחירום, גם בשגרה, אם יהיו לפחות סמכויות מקבילות לראשי רשויות, אבל יש בסוף דברים בחירום, אם זה במגפה או ברעידת אדמה או במלחמה, שהסמכות חייבת להישאר בידי הצבא ובידי הממשלה, ואנחנו עובדים עם פיקוד העורף וצריך לומר - מה שהיה היום זו תקלה חריגה. פיקוד העורף הוא גוף מצוין. אם יש משהו שעובד בשנים האחרונות במדינת ישראל זה פיקוד, ואת זה צריך לדעת. היום הייתה פאשלה", הבהיר. 

15/04/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


כרמל שאמה הכהן
כרמל שאמה הכהן  |  צילום: משה שי/פלאש90
Paris