אודי סגל וענת דוידוב

"רואים עלייה בביטחון עצמי של חיזבאללה"

סא"ל (מיל') אלון אביתר, מומחה לזירה הפלסטינית, על חיסול שני בכירים בארגון בימים האחרונים: "הפוקוס זז לצפון" •


אתמול (ג') פורסם כי צה"ל חיסל שני בכירים בחיזבאללה תוך מספר שעות, זאת באמצעות כלי טיס של חיל האוויר. סא"ל (מיל') אלון אביתר, פרשן לענייני ערבים ומומחה לזירה הפלסטינית, התייחס למתרחש בגזרה הצפונית במהלך הימים האחרונים.

"אנחנו צריכים להסתכל מעבר לעניין החיסול עצמו על התמונה היותר כוללת מול חיזבאללה", אמר. "אפילו מאז התקיפה האיראנית, אנחנו רואים עלייה בביטחון העצמי גם של חיזבאללה. בניסיונות לפגע גם בצה"ל וגם בתוך ישראל, ראינו גם ביומיים שלושה האחרונים מטחים גדולים, ירי של כטב"מים. הצפון מתחיל כבר לקבל מונחים אחרים בכל מה שנוגע להיקף הלחימה. מבחינת ישראל, ישראל בשבועות האחרונים פוגעת באופן די מוצלח בדרג בינוני פלוס של מפקדים בחיזבאללה".

לדבריו, "מה שאנחנו רואים בלבנון זה ניסיונות נוספים של צה"ל לפגוע בדרגי ביניים פלוס, יש גם מהצד השני ניסיונות של חיזבאללה גם עליה בהיקף האש, גם מבחינת מרחב האזורים. הפוקוס זז לצפון, גם בהיקף הלחימה, בעצימות, במתח ובוודאי בעומק השיתוק. אני לא בטוח שהאיראנים לחצו בכל הכוח על חיזבאללה להיכנס פנימה למערכה, ברורות להם המשמעויות - תגובה ישראלית לעומק לבנון".

לאור אמירותיו תהו צמד המגישים אם חיזבאללה נשאר מחוץ למתקפה האיראנית על ישראל על מנת להצטרף בשלב מאוחר יותר במלחמה, ואביתר הסביר: "איראן נכנסה לתוך המערכה בפתיחת חזית ומשוואה חדשה באופן כזה שהוא מספק אינטנסיביות בפני עצמה מבלי הכרח להכניס את חיזבאללה לעניין באופן מלא. האיראנים, מה שהם יצרו בזכות המתקפה, הם החליטו לעמוד באופן פומבי, ישיר, לפתיחת חזית בהיקפים מסוימים בשלב הזה מול ישראל. מה האיראנים אמרו? כל פעילות ישראלית משמעותית בסוריה ולבנון, אנחנו יכולים להגיב, פתחנו את הערוץ בעניין".

"האיראנים לא ישתקו יותר על פגיעה בנקודה צבאית כזו או אחרת, פרסונלית או לא, בסוריה", הכריז. "היום אנחנו נהיה ערוכים או נצטרך להתמודד עם תקיפות איראניות הרבה יותר משמעותיות. עכשיו זה לא יהיה מס שפתיים, האיראנים ירגישו מספיק בטוחים באופן כזה שיאלץ את ישראל להימנע מפעולות שהיא ראתה לנכון לבצע בשעתו כשלא היו תגובות".

עוד טען כי "הסיפור של חיזבאללה, חיזבאללה מקבל ביטחון עצמי כארגון בפני עצמו, ללא צורך בהכרח להיות מושפע מלחץ איראני. הוא חוטף אבל גם מחטיף, אתם רואים מה קורה בגבול הצפון - חיזבאללה גוזר הישגים לא מבוטלים בכלל".

לסיום ביקש אביתר להדגיש: "הוא מבין גם להערכתי שישראל לא תמתח את המערכה מעבר לגבולות הקיימים, לא תגיע לאזור ביירות, לא למכרזי השליטה, לא תפגע בנסראללה. מבחינתם, יש מרחב שלם של המשך ירי על ישראל ושיתוק הגבול הצפוני עד הודעה חדשה".

עריכה: שני רומנו

17/04/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ישראל במלחמה
ישראל במלחמה  |  צילום: אייל מרגולין/פלאש90
Paris