למבוגרים בלבד
עם גדעון רייכר

מי ישמור על האזרחים הוותיקים?

הגיל השלישי בצל המלחמה: מה קורה עם המיגון בבתים הישנים, ולמה בכל כך הרבה מקומות אין ממ"ד? • רן נאור, מנכ"ל אורטק מערכות מיגון, השיב


הגיל השלישי בצל המלחמה: זה 196 ימים ישראל נמצאת במערכה קשה, מתמשכת ורב זירתית. מה קורה עם המיגון בבתים הישנים? למה בכל כך הרבה מקומות אין ממ"ד? ומדוע אי אפשר לצרף ממ"ד לבניין שכבר קיים? גדעון רייכר דן בכך עם רן נאור, מנכ"ל אורטק מערכות מיגון. 

לדבריו, "למעשה כל המבנים שנבנו לפני שנת 1992, אין להם מיגון, כי בשנת 1992 יצא חוק הממ"דים". בעקבות כך, מה ניתן לעשות? נאור הסביר כי ישנן כמה אפשרויות: "האפשרות הכי בסיסית והכי מומלצת היא מיגון על ידי ממ"ד תקני, מוכר וידוע בפיקוד העורף, אלא שממ"ד כזה, היכולת לבנות אותו היא בדרך כלל בבתי קרקע". 

עוד סיפר: "ניתן גם לעשות את אותו ממ"ד גם בבתי קומות, אבל אז צריך הסכמה של כל הדיירים כי חייב להיות מגדל ממ"דים. מי שרוצה למגן בקומות גבוהות, הוא צריך למצוא פתרון שאינו ממ"ד תקני מבטון, אז נכנסת לתמונה שיפורי מיגון למבנים קיימים. השיטה הזו אומרת שאנחנו באים ובוחרים חדר קיים, ואנחנו נחליף לו את החלון והדלת הקיימים לחלון ודלת של ממ"ד תקני, נחפה את קירות החדר בפאנלים של חומרים מורכבים, והדבר הזה נוסה ועמד בהצלחה רבה מאוד בניסויים של פיקוד העורף". 

19/04/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


גדעון רייכר
גדעון רייכר  |  צילום: 103fm
Paris