רון קופמן ואריה אלדד

דיווח: ישראל תקפה באיראן

עפ"י הפרסומים, תקף חיל האוויר ביעדים צבאיים באספהאן • ד"ר אמיר בוחבוט ('וואלה'): "הפעולה לא הכאיבה לאיראנים - ניסתה להחזיר את העימות לצללים"


ידיעה מן הלילה חשפה כי ישראל תקפה יעדים צבאיים איראניים באזור אספהאן לאחר עדכון ארצות הברית לפני הפעולה. ד"ר אמיר בוחבוט ('וואלה') שוחח עם רון קופמן ואריה אלדד והביא פרטים נוספים על התקיפה. 

"לפי פרסומים זרים, ישראל תקפה באיראן, באספהאן, בבסיס צבאי", אמר והוסיף: "עכשיו נשאלת השאלה אם אנשים מבינים את המשוואה שנוצרה פה - פעם ראשונה שאיראן מחליטה לשבור את הכלים ומחליטה לתקוף בצורה ישירה מדינה ריבונית שנקראת ישראל, במטחים של מאות פריטים. מדובר באירוע דרמטי, שאם לא היינו נמצאים בסיטואציה שבה ישראל נלחמת גם בעזה, בלבנון, ביו"ש ובאזורים נוספים, אז אני חושב שההתנהלות כלפי איראן הייתה אחרת".

לדבריו, "מאחר שאנחנו נמצאים בסיטואציה רב זירתית, יש פה ניסיון להתמקד בדברים המיידים והדחופים. יש 133 סיבות למה צריכים להמשיך את הלחימה ברצועת עזה, למה צריך להגיע לרפיח. השאלה הנוספת היא האם הממשלה הזו תצליח למנף את הקריאות של ארה"ב, אירופה ומדינות נוספות למתן תגובה".

עוד הבהיר כי "לפי פרסומים זרים ישראל חיסלה בכיר בכוח קודס בלב דמשק. אם זו הייתה ישראל, הייתה פה הערכת חסר דרמטית של המודיעין הישראלי. כי אם זה מה שקרה כתוצאה מסיכול ממוקד של מאות פריטים, שאם לא היו לנו את כל מערכי ההגנה האוויריים היינו מדברים בסיטואציה אחרת, במקום אחר אל מול התוצאות, אז זו נקודה אחת. ברגע שהאירוע קרה וגלש החוצה, והאיראנים החליטו לראשונה להוציא את העימות לאור בצורה כל כך קשה, אנשים לא יכולים לבחון את האירוע לפי מידת התוצאה אלא לפי הכוונות והאמצעים ששוגרו לעבר שטח מדינת ישראל".

"כשאתה נמצא תחת לחץ אמריקני, שיש לך 133 חטופים שאתה עושה מאמצים בהקשר של לשחרר אותם - כל אלו יחד לא יכולים לשבור את הכלים בפעם השנייה. האינטרס שלך להשאיר את הסיפור האיראני בצללים, להימנע מלגלוש למקומות שלא היית רוצה להיות בעת הזו", הדגיש. "אנחנו פה מדברים על היכולת להוכיח שישראל, יש לה גבול עם איראן, שיש לישראל יכולות להפעיל אולי פרוקסי, אולי אמצעים אחרים, כדי לתקוף מתקנים".

"המלחמה ברצועת עזה - יש 133 סיבות למה היא הזירה המרכזית"

ד"ר בוחבוט המשיך וטען כי "אתה רוצה לבחור את נקודת האיזון הטובה ביותר עבורך שלא ייווצר מצב שבו אתה גולש למערכה רחבה ואין לך גיבוי. בעת הזו, מאחר שהממשלה קבעה שבראש סדר העדיפויות שלה לב המלחמה נמצא ברצועת עזה, יש 133 סיבות למה היא המלחמה או הזירה המרכזית במלחמה, אז ככה צריך לנהוג. מה עשתה הפעולה הלילה? היא לא הכאיבה לאיראנים, היא ניסתה להחזיר את העימות הישיר לצללים. עכשיו נשאלת השאלה כיצד האיראנים יגיבו על התגובה על התגובה שמיוחסת לישראל".

"יש כרגע שלוש זירות פעילות., הלילה נכנסו כוחות גדולים של צבא למחנה הפליטים באזור טול כרם. אתה מנהל פה רב זירתיות. אני חושב שמדינת ישראל צריכה לבחור את העיתוי הנכון בזמן הנכון", הכריז והתייחס לסערה בעקבות התיעוד שבו נראים עזתים רבים רוחצים בחוף במרכז הרצועה: "אני מצטער מאוד שדו"צ לא מצליח לשקף את מה שקורה ברצועת עזה, כולם נתפסים לסרטון שבו רואים את הפלסטינים משכשכים את רגליהם בים. בפועל, אוגדה 162 בפיקודו של תת אלוף איציק כהן ביתרה את הרצועה לשני חלקים, יצרה מסדרון מטורף שלוקח יחד איתו את כל המנהרות מצפון לדרום והפוך".

נוסף על כך הדגיש ד"ר בוחבוט כי "מצליחים לתקוע לא רק אצבע בעין לסינוואר, להערכתי הוא לא מבין באמת מה קורה בשטחי רצועת עזה, אלא יותר מזה - הולכים ולוקחים אזור שלא מאפשר לחמאס לשקם את היכולות שלו בצפון הרצועה. אני מעריך שחמאס ממשיך להבריח אמצעי לחימה מסיני לכיוון רפיח, ולכן הפעולה הזו של ביתור הרצועה והשמדת המינהרות מצליחה לגדוע את היד הארוכה של חמאס לכיוון צפון הרצועה. מה שמאפשר מרחב חיץ שהולך ומצטמצם".

"אני חושב שדווקא ההחלטה הזו, של לבחור בתגובה מדודה, תאפשר לצה"ל לסיים את המשימה ברצועת עזה, להסתכל בלבן של העיניים של נסראללה, לדחוק אותו ואז אחרי שנתת מכות בשתי הזירות הללו - בואו נתחיל לדבר על איראן", סיכם.

עריכה: שני רומנו

19/04/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


יירוט טילים איראניים. למצולם אין קשר לנאמר.
יירוט טילים איראניים. למצולם אין קשר לנאמר.  |  צילום: ויסאם השלמון/פלאש90
Paris