אודי סגל וענת דוידוב

"רה"מ לא רוצה להביא לשחרור החטופים"

סגן הרמטכ"ל לשעבר אלוף (מיל') יאיר גולן תקף את נתניהו על רקע דשדוש המו"מ: "מבחינתו שזה יימשך לנצח" • על הסנקציות האמריקניות: "הם צודקים"


הבוקר (א') נפתח יומה ה־199 של המלחמה הקשה, ונכון לשעה זו ישנם 133 חטופים שעדיין מצויים בשבי חמאס. אלוף (מיל') יאיר גולן, סגן הרמטכ"ל לשעבר, ביקר בחריפות את התנהלותו של ראש הממשלה בניסיונות להשיבם והביע את דעתו על ההודעה האמריקנית בדבר הטלת סנקציות על גדוד נצח יהודה. 

"נשב בסדר הזה בלי 133 מאזרחינו היקרים שנחטפו לרצועת עזה, וראש הממשלה עצמו בעצם לא רוצה להביא לשחרורם. זה דבר פשוט מחפיר, בושה, ואנחנו עכשיו מדברים על נצח יהודה", אמר. "המחדלים יותר חמורים מאשר יחידה כזו או אחרת בצה"ל. מה שמעניין את ראש הממשלה זה הישרדותו הפוליטית, הוא מבין ששחרור החטופים יביא לסיום הלחימה וכנראה יפרק לו את הממשלה, ולכן מבחינתו שזה יימשך לנצח. זה שזה על חשבון דם ילדיו זה לא מעניין אותו כהוא זה".

בהמשך תקף: "יש לנו ממשלה עבריינית, מסוכנת, כל יום שבו היא מכהנת זו סכנה אמיתית למדינה. לצערי הרב, רק אם נביא לחילופי ממשלה, יש סיכוי שתהיה עסקה לשחרור חטופים. רק אם נביא להחלפת הממשלה יש סיכוי שהמלחמה תסתיים. תחת הממשלה הזו זה יימשך לנצח. נתניהו רוצה מצב חירום, ואזרחי ישראל כלואים, חרדים. שום דבר לא מעניין אותו חוץ מזה". 

"מי שטועה זה ראש הממשלה" 

באשר להחלטה האמריקנית הבהיר סגן הרמטכ"ל לשעבר: "אני חושב שמי שטועה זה ראש הממשלה. במקום להרים טלפון לאמריקנים לפני פרסום הדוח ולומר שיש בעיות בגדוד, 'תסמכו עלינו, נטפל בעניין', הוא מעדיף להתחנף לבייס שלו ולתקוף את האמריקנים ולא לטפל בגדוד שייתכן שהיו בו תופעות חמורות. אני לא חושב שיש מישהו שלובש מדים ולא חושב שיש בעיה, בגדוד משרתים גם חיילים טובים ומסורים, אך היה בו מקבץ לא טוב ומאוד מטריד של אירועים חריגים, וצריך לטפל בו בצורה שתואמת את רוח צה"ל ואת ערכי מדינת ישראל המתוקנת. ראש ממשלה רציני היה אומר שיטפל בזה ברצינות, חוזר אחרי חודשיים ואומר מה עשינו על מנת שהמדינה תהיה בסטנדרט הראוי והנכון להפעלת כוח צבאי. הם צודקים. האמריקנים שולחים אזהרות ומתריעים, בירוקרטיה אמריקנית ארוכה לפעמים מתישה. שום דבר לא הפתיע. ממשלה נורמלית הייתה מטפלת, ולא היינו מגיעים למצב המשפיל הזה. פשוט בושה וכלימה".  

"אני לא חושב שהאיש הזה שווה התייחסות מעבר למה שהתייחסנו", טען אלוף (מיל') גולן בנוגע להתנהלות השר בן גביר. "מדינת ישראל צריכה הנהגה בוטחת ואחראית. כרגע יש לנו ממשלה שמפרקת את העם, הגיע הזמן שנמשיך לבנות מחדש". 

עריכה: מיכל קדוש 

21/04/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


יאיר גולן.
יאיר גולן.  |  צילום: תומר נויברג/פלאש90
Paris