אודי סגל וענת דוידוב

"בושה, לא יודע איך אנו מצליחים להראות את פנינו"

אלוף (מיל') ישראל זיו על הסנקציות שארה"ב צפויה להטיל על גדוד נצח יהודה: "נובע משיתוק פוליטי של רה"מ בידי שני שרים חסרי אחריות"


אמש (ש') פורסם כי מזכיר המדינה האמריקני אנתוני בלינקן צפוי להודיע בימים הקרובים על הטלת סנקציות נגד גדוד נצח יהודה על רקע הפרת זכויות אדם של פלסטינים ביהודה ושומרון. ראש אגף מבצעים לשעבר אלוף (מיל') ישראל זיו התייחס לסוגיה והגיב על הלחימה בשלל הגזרות. 

"מתקשה לעכל את זה, בושה. אני לא יודע איך אנחנו מצליחים להראות את פנינו בבוקר כזה", התייחס ראש אגף המבצעים לשעבר לארצות הברית, הצפויה להטיל סנקציות על גדוד נצח יהודה, "מצד אחד יש שיתוף פעולה שמעולם לא היה כמותו בהתייצבות האמריקנים לצד צה"ל ומדינת ישראל. הם לא מסוגלים לסבול את ההתעמרות והפעולות הגזעניות הנוראיות שקורות שם, שהם חלק מהתפרקות של צה"ל שאחראים עליה שרים כמו בן גביר וסמוטריץ'. הם לא מאמינים למראה עיניהם, והם צודקים. אני לא בעד ההתערבויות הללו, מצד שני הם כל פעם בולעים את הרוק ומשתאים מחדש על חוסר היכולת שלנו להשתלט על כל הקיצוניים. בסוף האמריקנים מושקעים בכל מה שקורה פה במדינה כדי לסייע לה. הכול נובע מאותו שיתוק פוליטי של ראש הממשלה בידי שני שרים חסרי אחריות".

"למעלה מארבעה חודשים צה"ל לא נמצא בשטח"

במהלך השיחה התייחס גם ללחימה: "אנחנו בהגדרה במצב מלחמה, בפועל כבר למעלה מארבעה חודשים צה"ל לא נמצא בשטח אלא פועל לפי מודיעין כמו בג'נין או במקומות אחרים", טען. "הסוגיה המרכזית היא עניין רפיח שעוד לפנינו, ופה בעיניי לפחות ההחלטה אם להיכנס לרפיח חייבת להיות מלווה בהחלטה מה עושים איתה אחרי שנכנסים אליה. רפיח היא דוגמה לח'אן יונס ולמקומות האחרים. אם צה"ל נכנס לרפיח כשבסוף הפעולה הוא מכניס את המפתחות לידי חמאס, זו כניסה מיותרת שמלווה בסיכונים גדולים". 

עוד הוסיף כי "להערכתי חמאס יעשה הכול כדי להציג שם נפגעים בלתי מעורבים. אם בסוף התהליך מחזירים את המפתחות לחמאס, זו פעולה בטלה ולא צריך לעשות את זה. אם חמאס הוא הריבון, הישגי המלחמה מייתרים את עצמם ולא פותרים שום בעיה, ופה הכישלון המדיני חוזר שוב. יש הצלחה צבאית וכישלון מדיני, וזה לא עובד יחד כי זה לא משנה את התוצאה ולא עוזר להחזיר את החטופים".

על הלך הרוח בצפון אמר אלוף (מיל') זיו: "אי אפשר לעשות מלחמות רק על ידי צבא, זה התאים אולי רק בימי הביניים. אפשר לעשות הכול כדי לייתר אותה אם אפשר להגיע לאותו 1701. נסראללה אומר שהוא מוכן ללכת למקום הזה. לפני שנכנסים למלחמה שיש לה משמעויות די כבדות, זה מחיר לא רק של נפגעים, לחיזבאללה יש יכולות להכניס את מרכזי הערים בכל מדינת ישראל לתוך מלחמה, זה לא חמאס. וזה גם היעדר תמיכה של הקואליציה אם לא סגרת את המצב בעזה. להיכנס במצב של נחיתות כזה לפתור את הבעיה בצפון - כישלון ידוע מראש". 

עריכה: מיכל קדוש 

21/04/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ישראל זיו
ישראל זיו  |  צילום: גיא חמוי
Paris