רון קופמן ואריה אלדד

אירוע ביטחוני בי-ם: מספר פצועים במקום

על פי הדיווחים, נבדקת האפשרות כי מדובר בתאונת דרכים ולא בפיגוע, הפרטים בבדיקה • ד"ר אמיר בוחבוט ('וואלה') דיווח


דיווחים מן השעה האחרונה חשפו כי נרשם חשש לפיגוע בירושלים, מספר פצועים במקום. הכתב והפרשן הצבאי ד"ר אמיר בוחבוט ('וואלה') הביא פרטים נוספים על המתרחש. 

"יש כרגע משהו שמסתכם במספר פצועים בירושלים, לא ברור אם תאונת דרכים או פיגוע. כרגע הם מטופלים. מה שמסתמן או כתאונת דרכים או פיגוע דריסה. כרגע זה לא ברור מה מהות האירוע", עדכן והוסיף: "כרגע לא ברור עדיין, לא יצאה הודעת משטרה. שני פצועים קל, לא ברור אם מי שברח נהג ונוסע שנבהלו או מחבלים".

כמו כן, כאשר נשאל מהו האירוע הביטחוני המרכזי של ערב החג, השיב ד"ר בוחבוט כי "האירוע האחרון המשמעותי - הפלה של מל"ט בדרום לבנון, צה"ל מגיב בצורה נקודתית לעבר המשגר ששיגר את הטיל קרקע אוויר. בעיניי, מחזיר אותנו לקונספציה של שישה באוקטובר. חיל האוויר לא באמת מצליח לעצור את הכטב"מים המתאבדים על העורף הישראלי. אתמול התבשרנו על קצין שמת מפצעיו כתוצאה מההתקפה הזו".

"מדובר בסוללה קבוע או טיל כתף?", תהה פרופ' אלדד בנוגע להורדת הזיק הצה"לי אתמול (א'), וד"ר בוחבוט הסביר: "זה לא טיל כתף, מי שמוריד בגובה כזה מל"ט שטס בגובה מאוד משמעותי זה לא טיל כתף. השאלה הרבה יותר גדולה, יש לנו עכשיו את ההכנות לתמרון ברצועת עזה, את האירועים ביו"ש, מחנה הפליטים, ויש את יתר ההתרחשויות מול חיזבאללה בלבנון. חיזבאללה מגרד לאט לאט ובצורה חכמה את העצבים של צה"ל, מותח אותם לאט לאט. בסוף מה שמשחק פה תפקיד זה מבחן התוצאה, ובמבחן התוצאה חיזבאללה עדיין מצליח לפגוע ולהרוג".

בוחבוט המשיך וטען כי "הגיע הזמן לשנות את הקונספציה, על אף שהדרג המדיני קבע שחיזבאללה, לבנון, היא זירה משנית. אני חושב שמפקד פיקוד הצפון ממקסם עד כמה שניתן את מרחב הפעולה שניתן לו. בסוף זה דינמיקה בין צבא לדרג מדיני, ובהינתן מצב שהם מדברים איתך על אפשרות של הסכם מדיני מול חיזבאללה, הוא לא ינסה להשיג תמונת ניצחון עד הרגע האחרון? הצבא התיישר לרעיון של הזירה המשנית, היו לא מעט גורמים שחשבו שנכון לפעול קודם כול נגד חיזבאללה בצפון ורק לאחר מכן נגד חמאס בדרום".

"אני שומע את הקולות, הם חלוקים, אף אחד לא חשב שאחרי שבעה חודשים נעמוד באותו מקום. אני לא מתבשם מההישגים של הצבא, הם חשובים אבל לא דרמטיים, לא כאלה שגורמים לחיזבאללה לחשב מסלול מחדש", הדגיש. "פה נדרש עוד קליק אחד קדימה, עוד להעיז, לנסות עוד איזה פן מסוים. שורה תחתונה? לרדוף אחרי כל המשגרים וכל הסוללות. אם אנחנו נאבד את העליונות האווירית שיש לנו במרחב הלבנוני, אתה תפגע אנושות ביכולת שלך לאסוף מודיעין על מהלכים שמבצע חיזבאללה, ואז הבעיה הרבה יותר גדולה".

לאור אמירותיו ציינו צמד המגישים כי השמדת סוללות חיזבאללה זו סוגיה של יום אחד, ובוחבוט חיזק זאת: "נכון. במצב מושלם, לפי הרעיון האסטרטגי שאני הולך ומעמיק בו, זה לסיים את התמרון ברפיח, להשמיד את תשתיות הטרור כמו שעשינו בח'אן יונס, להשתלט על ציר פילדלפי, להשמיד את מעבר רפיח שדרכו נכנסו עשרות אלפי טילי נ"ט, מערכות תקשוב וכו', ואז כשתוכל להשאיר סד"כ מצומצם ברצועה, תוכל לעלות צפונה - ואז בואו נראה את חיזבאללה איך הוא מדבר לצה"ל ובאיזה אופן הוא מתנהג. בסוף נשאלת השאלה מתי יתחיל התמרון, לא האם, ברפיח".

עריכה: שני רומנו

22/04/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


זירת הפיגוע בירושלים
זירת הפיגוע בירושלים  |  צילום: תיעוד מבצעי מד"א
Paris