מילים ולחן

באווירת המימונה

דודי פטימר יוצא למסע אל כמה מהתקליטונים המרוקאים הנדירים ביותר שיצאו בישראל בשנות ה־50 וה־60 • בלעדי לדיגיטל של 103fm


מילים ולחן - עם דודי פטימר

לפני כשלושה חודשים קיבל דודי פטימר הודעה בפייסבוק מאיש שלא הכיר קודם בשם עדי אריאל. בהודעה, שהגיעה לתיקיית 'אחר', כתב אריאל שמצא ברחוב תקליטונים ישנים ומעוניין למסור לו אותם. כאספן תקליטים מושבע, עוד באותו היום כבר היה פטימר אצל אריאל בבית והוא הביא לו את האוצר: ארגז ובו עשרות תקליטונים במהירות 45 סיבובים לדקה, נדירים מאוד, מהנדירים במוזיקה הישראלית, בשפה הערבית והמרוקאית, ומעט עברית ים תיכונית א-לה פלפל אל מסרי.

מדובר בתקליטונים מאוד נדירים שמרביתם לא הומרו לפורמט דיגיטלי ואין להשיגם. מהר מאד גייס פטימר את חברו הטוב משה צ'יטיאת, ואצלו בסטודיו צ'יטה המירו כמה משירי התקליטונים לפורמט דיגיטלי, עם ניקוי ושיפור רעשים עד כמה שאפשר.

כיוון שהמימונה מזוהה הרבה עם מוזיקה מרוקאית, בחר פטימר לחלוק עם מאזיני ההסכת 'מילים ולחן' כמה מהאוצרות. בין האמנים המנוגנים: מאיר שריקי, יהודה אשרף, מאיר אלבדאווי ויעקב אזרד.

נציין כי ההקלטות יצאו בשנות ה־50 וה־60 בלייבל פורץ הדרך של האחים אזולאי 'זקיפון' שהם ראויים לפרק נפרד כי הם תרמו המון לעיצובה של המוזיקה המזרחית והים תיכונית בארץ כמו גם מוזיקת הפופ-רוק בשנות ה־70.

הפודקאסט 'מילים ולחן' לוקח אותנו למסע בעקבות התופעות, הסיפורים, השירים והאמנים שעיצבו את הפסקול הישראלי לאורך שנותיו. דודי פטימר הוא עיתונאי וחוקר מוזיקה, יוזם פרויקט תיעוד המוזיקה הישראלית דודיפדיה.

לכל הפרקים של הפודקאסט לחצו כאן.

29/04/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


תקליטונים במרוקאית
תקליטונים במרוקאית
Paris