ינון מגל ובן כספית

"אני מרגיש שלא מספיק מתאמצים להחזיר את בני"

שי ונקרט, אביו של עומר ונקרט החטוף בעזה, טען כי "אם החטופים לא פה, אין תקומה למדינת ישראל ואפשר לסגור את הדלת וללכת"


עומר ונקרט בן ה־22 נחטף לשטחי רצועת עזה ממסיבת הטבע בקיבוץ רעים בבוקר השבת השחורה של 7 באוקטובר - ומאז הוא נמצא בשבי חמאס. שי ונקרט, אביו של עומר, שוחח עם ינון מגל ובן כספית ב־103fm ושיתף בתחושותיו הקשות בעקבות התקיעות במשא ומתן להשבת בנו ויתר החטופים מהשבי.

"אני במאבק מתמיד. כל מה שאני עושה, 24/7, זה להילחם על הבן שלי ולהוציא אותו מהתופת ומהשבי. הוא נמצא שם מעל 200 יום. עומר חולה קוליטיס, וזו מחלה שהיא כרונית והיא מסוכנת מאוד, מסכנת חיים בתנאי שבי, ואני לא רואה את המשא ומתן שאנחנו שומעים כל הזמן, לחטופים אין זמן", אמר ונקרט. 

עוד המשיך ושיתף בתחושות: "אנחנו שומעים על התנאים שהם נמצאים, על אי טיפול ואי תרופות ושום דבר שיכול להחזיק אותם שם. בסוף, אני לא רוצה לחשוב מה יכול לקרות. עד כה ממשלת ישראל לא הצליחה במשא ומתן להחזיר את החטופים. אני קורא לממשלת ישראל לצאת למבצע הצלה, לא עסקה - מבצע הצלה להחזיר את החטופים. אין שום דבר הומניטרי שאנחנו מקבלים לנוכח המשא ומתן המתגבש, לנוכח הלחץ הצבאי. יש יותר הומניטרי מלשחרר את החטופים? אין".

מה לעשות?
"כשאני מרגיש שהדברים לא נעשים ושלא באמת מתאמצים להחזיר את הבן שלי..."

אתה לא מרגיש שמתאמצים?
"אני לא מרגיש שמספיק מתאמצים. עושים מהלכים, אבל מבחינתם יש זמן, ואני לא רואה את הזמן הזה משחק לטובתי או לטובת מדינת ישראל".

לטענתו, "את תמונת הניצחון לא נצליח להשיב, את תמונת הניצחון לא נוכל לשים בבית בלי החטופים. לא תהיה פה תמונת ניצחון בלי שהחטופים כאן. צריך למוטט את שלטון חמאס, זה דבר שייקח זמן. כשאומרים חמאס, מדברים פה על אידאולוגיה. לנתק אידאולוגיה לוקח לפחות חצי דור, 25 שנה".

בהמשך סיפר על מצבו של בנו עומר, לפי הבנתו: "הבן שלי מעל 200 יום בסכנת חיים יום־יומית, וכמו שאני מציין שאני צריך להציל אותו מחמאס, אני צריך להציל אותו מהמחלה. אני יודע שהוא לא מקבל תרופות, על פי עדויות שהיו לי מחטופים שהיו בעבר עם עומר. לפני יותר מ־150 יום. ליאם אור היה עם עומר בתוך מנהרה עם ארבעה תאילנדים, הוא העיד שמצבו הפיזי הוא לא משהו בלשון המעטה, והוא חדור אמונה, ואני צריך לעזור לו ואני חייב להוציא אותו משם".

אתה רוצה שישראל תפסיק את הלחימה ותצא מרצועת עזה?
"חמאס יושב היום בנקודת לחץ, היות שמצרים נכנסה לפקטור מאוד משמעותי כמדינה ערבית חזקה מאוד באזור שיושבת על צינור האוויר של חמאס או צינור האוויר של רצועת עזה. מודל רפיח שהיו צריכים להתעסק איתו בתחילת המלחמה, כנראה שעכשיו המומנטום הוא שוב לוחץ וכן מביא את האנשים שמטפלים בנושא לשולחן הדיונים. אני לא איש צבא, לא מדינאי, אני רק מסתכל על עובדות".

"עומר חולה, צריך לצאת משם, חד וחלק. הסכם הומניטרי זו התחלה של מתווה כולל. אם אף אחד לא רואה את התמונה הזאת ואין לו חזון ואמונה, אז לא יקרה כלום. בואו לא נחזיר אף אחד וגמרנו. בואו נסגור את המדינה וניסע ליוון, גם שם פחות אוהבים אותנו, אבל החיים יותר טובים. רוצים למוטט את האויב? צריכים למוטט את האויב. היו 15 שנה להוריד את האויב. היום אנחנו בתרחיש מפחיד מאין כמוהו. אם החטופים לא פה, אין תקומה למדינת ישראל ואפשר לסגור את הדלת וללכת. איפה נהיה? נלך לגלות", סיכם. 

30/04/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


עומר ונקרט
עומר ונקרט  |  צילום: באדיבות המשפחה
Paris