אודי סגל וענת דוידוב

"אנשים רעולי פנים מניפים שלטים של מחבלים"

לאחר עימותים קשים באוניברסיטת קולומביה המשטרה נכנסה לקמפוס לבקשת ההנהלה • עומר לובטון גרנות, סטודנט ישראלי באוניברסיטת קולומביה, שיתף במצוקה


על רקע המלחמה בין ישראל לחמאס נרשמו עימותים רבים באוניברסיטת קולומביה בין הסטודנטים התומכים בשני הצדדים. לבקשת ההנהלה, משטרת ניו יורק אף נכנסה לקמפוס על מנת לעשות סדר. אודי סגל וטל שלו שוחחו ב־103fm עם עומר לובטון גרנות, סטודנט ישראלי לתואר שני באוניברסיטת קולומביה, אשר שיתף ברגעים הקשים. 

"אני בסדר, מחוץ לבית יש בלגן חבל על הזמן. יש עשרות אם לא מעל מאה עצורים, אנחנו עוקבים בדריכות", אמר ושיתף: "מה שקרה זה שההסלמה שהסטודנטים עשו אתמול, הם פרצו לבניין, שברו חלונות, זה נתן לאוניברסיטה את הצ'ק הפתוח להיכנס בהם עכשיו חזרה אחרי שהם נמנעו מזה הרבה זמן. יש פה המון ביקורת לשמור על חופש הביטוי, זה מקודש פה, הסטודנטים מתחו את החבל חזק מדי. נעלו את הקמפוס היום, אף אחד לא יכל היה להיכנס".

עוד סיפר כי "זה משבש פה את כל שגרת החיים כבר שבועיים. מסתובבים פה אנשים רעולי פנים, מניפים שלטים של מחבלים, צועקים על ציונים 'ציונים החוצה', מונעים מישראלים להסתובב חופשי בקמפוס - במידה מסוימת חיכינו שתגיע כזו נוכחות משטרתית ושתהיה פעולה אסרטיבית נגדם. אני חושב שעכשיו זה ידעך, הנשיאה ביקשה מהם להישאר בקמפוס עד ה־17.5, שתהיה נוכחות משטרתית כל הזמן. הם לא המונים, זה לא לונדון, אין פה 100 אלף מפגינים".

"קראתי בכמה מקומות, לא יודע אם זה מאומת, שהיה ביניהם בין משפחה של אדם שהורשע בטרור שלא קשור לאוניברסיטה, כל מיני אנשים שהם פרובוקטורים מקצועיים כאלה. אבל בסוף הם מתואמים, הבפנים והבחוץ מתואמים. זה אותם ארגונים שפשוט הרבה מהמנהיגים שלהם נמצאים בחוץ", הדגיש והתייחס לתחושת הביטחון האישי בימים שכאלו: "יש תחושה של איום אישי, גם אנחנו מסתכלים קצת יותר מעבר לכתף, להבין איפה מדברים עברית. זה מורגש, אתה יותר זהיר. בימים הראשונים זה היה מאוד מפחיד".

עריכה: שני רומנו

01/05/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


הפגנה באוניברסיטת קולומביה
הפגנה באוניברסיטת קולומביה  |  צילום: Stephanie Keith/Getty Images
Paris