אודי סגל וענת דוידוב

"איבדנו את הבית, לא יכול לשיר 'עם חופשי בארצנו'"

ניסן קלדרון, אחיו של עופר המצוי בשבי חמאס, שיתף במאבק לשחרורו וציין: "ילדיו חזרו בדמותם, אך עד שאבא שלהם לא יהיה פה, הם לא יכולים להשתקם"


זה 208 ימים שבהם 133 ישראלים מוחזקים בשבי חמאס. אודי סגל וטל שלו ביקשו לשוחח ב־103fm עם ניסן קלדרון, אחיו של עופר המוחזק בידי ארגון הטרור בעומק רצועת עזה, אשר שיתף במאבקים לשחרורו וביחס המאכזב, לדבריו, שלו זכה מחברי הממשלה וממקבלי ההחלטות במדינה.

"בוקר 208", זעק קלדרון. "אנחנו שוב מקבלים אינפורמציה מרשתות חברתיות, ערוצי טלוויזיה, חדשות. אף אחד לא באמת יושב ומעביר לנו אינפורמציה אונליין. משונה, אבל אנחנו סוג של חטופים בכל העניין. שזה עוד יותר עצוב. אנחנו גם ניצולים, גם חטופים וגם עדיין מלקקים את הפצעים של עצמנו".

באשר לטענות כי מדובר בעסקת כניעה לחמאס ולסחרור הפוליטי שנוצר סביב תנאי המתווה המסתמנים, אמר: "כל העניין של 208 הימים האלו הוא פוליטי - שלא ימכרו לוקשים ואשליות. ב־7 באוקטובר הפסדנו לחמאס, אין ניצחון מוחלט. אנחנו ישבנו 36 שעות בממ"ד, איבדנו חברים, את הביטחון, את הבית שלנו. אני לא יכול לשיר 'עם חופשי בארצנו', כי אני לא עם חופשי בארצנו. אני לא יכול לשיר חג החירות כי אין לי חירות, את זה אנשים עוד לא הפנימו".

במהלך השיחה גם תקף בחריפות את השרים בן גביר וסמוטריץ': "לגבי ההתבטאויות של שני האנשים הבזויים, הם מזמן היו צריכים לשים את המפתחות וללכת הביתה, או שהיו צריכים לקחת להם את המפתחות ולשלוח אותם הביתה, בכל ארגון פשוט הם לא היו ממשיכים לעבוד". טען: "את זה אנחנו לא מצליחים להבין, האנשים האלה עם חרב מעל הראש שלנו, והם יקבעו את מה שיקרה פה. אח שלי נחטף מהבית שלו עם הילדים שלו, הוא לא עשה שום פשע. הילדים שלו חזרו, הם חזרו בדמותם - שני ילדים שחזרו בדמותם, עד שאבא שלהם לא יהיה פה, הם לא יכולים להשתקם. לא נפשית ולא פיזית, לא כלום".

עוד שיתף בכאב כי "אנחנו בערב פסח ישבנו כמה משפחות בדממה מול המלון בירושלים, כוס מים לא הביאו לנו. רצינו התייחסות, שמישהו יצא ויגיד 'משפחות יקרות', תזמין את האנשים שחזרו מהשבי, תתייחס אליהם, יש שם אנשים יותר מבוגרים ממך. יש שם ילדים. ילד בן 12 שלא מוצא את מקומו בעולם, ואנשים לא מבינים את זה".

בהמשך התייחס לאופן הפעולות של מטה משפחות החטופים בתקופה האחרונה. "208 ימים עשינו הכול. גם דברים שאנחנו לא רגילים לעשות, עשינו. אני לא אמור לדבר עם אף אחד בתוכנית רדיו וטלוויזיה, יש לי שעות שידור אדירות. אנחנו מנסים הכול, ניסינו גם את זה. אנחנו יהודים, ואם אנחנו יהודים בואו נשמור על הדברים החשובים, המצוות. אחת המצוות היא פדיון שבויים, אומרים לי אנשים דתיים שזו המצווה הכי חשובה שנכתבה אי פעם - והיא לא קורית".

קלדרון המשיך וביקר את בן גביר וסמוטריץ' לאור אמירותיהם בנושא. "שני האנשים האלה הם חובשי כיפות, אולי זה בשביל לצאת ככה טוב מהבית. אני מרגיש שהשתגענו, אנחנו השתגענו כי אנחנו לא ישנים, לא אוכלים ולא כלום, אנחנו 208 ימים עסוקים רק בדבר אחד - להביא את האהובים שלנו הביתה".

עריכה: שני רומנו

01/05/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


מחאת משפחות החטופים - ארכיון
מחאת משפחות החטופים - ארכיון  |  צילום: Ahmad Gharabli/AFP via Getty Images
Paris