אודי סגל ואלי כהן

"זו לא התפרצות ספונטנית"

רות דאר, מנהלת המחלקה למאבק באנטישמיות במשרד החוץ, התייחסה לגל האנטישמיות בעולם מאז 7 באוקטובר: "לא משהו מפתיע, לפחות לא את מי שמתעסק בנושא"


מאז פרוץ מלחמת חרבות ברזל, שהחלה עם מתקפת הפתע האכזרית של חמאס על דרום הארץ בשבעה באוקטובר, גל אנטישמיות שוטף את רחבי העולם. אודי סגל דן במצב המדאיג עם רות דאר, מנהלת המחלקה למאבק באנטישמיות במשרד החוץ, אשר התייחסה לדברים.

"הגל שאנחנו רואים עכשיו הוא לא משהו מפתיע, לפחות לא את מי שמתעסק בנושא של מאבק באנטישמיות", הודתה והסבירה: "גם קנדה, אוסטרליה וגם במדינות באירופה יש לא מעט מהתופעות האלה. נכון שמה שרואים עכשיו זה מעין כאוס או טרלול טוטאלי שקצת קשה להבין מאיפה הוא בא, אבל יש לו יסודות ארוכי שנים עם השקעה מאוד גדולה של כספים של מדינות זרות בפקולטות שונות. זה בא ביחד גם עם שינויים חברתיים, שינויים בקרב הצעירים והמקורות שמהם הם צורכים את הידע והמידע שלהם".

עוד טענה כי "מעין סערה שנוצרה בעקבות 7 באוקטובר, אבל היא לא חדשה. זו לא התפרצות ספונטנית, אנחנו רואים קשרים בין ארגוני סטודנטים, שיתופי פעולה. רואים קשר ישיר מאוד ברור בין כמות הכסף שנכנסה לרמת האנטישמיות, גם השקעה באנשי סגל וגם בתחומי לימוד שמייצרים תשתית. על יד זה אנחנו צריכים להסתכל על שינויים משמעותיים חברתיים".

"היום אנחנו רואים בארה"ב אנטישמיות בבתי ספר תיכון, יסודיים - זה ממש צריך להדאיג אותנו. הפעילות שלנו כמדינה שאורחת אצל הידידה הגדולה ביותר שלנו היא פעילות של מה שמאפשר מעמד כזה לדיפולמטיים, והיא בעיקר בשיח עם מקבלי ההחלטות, מובילי דעה וארגונים גם יהודיים וגם אחרים כדי ליצור קואליציות שיסייעו מול הגל הנוראי הזה. יש לנו דרך ארוכה, אבל זה לא אומר שלא עושים", הדגישה.

לסיום ביקשה דאר להבהיר כי "גם אם תוציא את ישראל מהמשוואה, האנטישמיות עדיין תהיה - היא תופעה עתיקת יומין, והיא תישאר גם אחרי שנעשה שלום פורח ומצוין עם כל אחת משכנותינו. התפקיד שלנו לנסות ולהקטין את הנוכחות שלה במרחב הציבורי, כך שהיא לא תפגע בחיים של יהודים. המחויבות היא כלפי כל יהודי וכל ישראלי שנמצא בעולם, לעמוד לצידו ולתמוך בצרכים של אותם אנשים, גם כפרטים וגם כקהילות".

"המאבק באנטישמיות לא ייגמר אחרי שתסתיים המלחמה בעזה, לא אחרי שייעלם החמאס. נצטרך להמשיך ולפעול בכל הכלים שיעמדו לרשותינו להקטין את התופעה לשוליים כמו שהייתה בתקופות קודמות", סיכמה.

עריכה: שני רומנו

03/05/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


הפגנה פרו פלסטינית באוניברסיטת קולומביה
הפגנה פרו פלסטינית באוניברסיטת קולומביה  |  צילום: Stephanie Keith/Getty Images
Paris