ניסים משעל וטל שלו

"ביידן רוצה יציבות ושקט"

דני אילון, לשעבר סגן שר החוץ ושגריר ישראל בוושינגטון, על המחאות האנטישמיות באונ' קולומביה: "מה שרואים עם הסטודנטים - מערכה איסלאמיסטית"


על רקע המלחמה בין ישראל לחמאס נרשמו עימותים רבים באוניברסיטת קולומביה בין הסטודנטים התומכים בשני הצדדים. לאחר לילה סוער במיוחד הנשיא ביידן התייחס למחאות האנטי־ישראליות בקמפוסים וגינה את האנטישמיות. ניסים משעל וליאת רון שוחחו ב־103fm עם דני אילון, לשעבר סגן שר החוץ ושגריר ישראל בוושינגטון, אשר הביע את דעתו בנושא. 

"יש שני צירים שהאמריקנים מתנהלים מתחילת המלחמה עד היום - האסטרטגי, תמיכה חזקה בישראל, ישראל חזקה זה אינטרס אמריקני מובהק, ולא להרחיב את המלחמה, ומצד שני האינטרס הפוליטי של ביידן", הסביר אילון. "הוא רוצה שקט, הוא רוצה יציבות. היה כמובן מעדיף לראות פריצת דרך, אם הוא היה יכול לרוץ בבחירות האלה על הסכם נורמליזציה בין ישראל לסעודיה זה היה החלום שלו, אבל בהינתן שזה הרבה יותר קשה להשגה, הוא היה רוצה לראות לפחות איזושהי התמתנות, לא רוצה לראות הרחבת לחימה".

עוד טען כי "אנחנו רואים מכל ההתנהלות של חמאס, שכביכול הם נמצאים בעמדת נחיתות, צה"ל שולט ב־90 אחוזים מעזה, והם מנהלים משא ומתן כאילו ידם על העליונה. הוא חושב שהיתרון אצלו, והוא צריך להחזיק מעמד כמה שיותר זמן, עד הבחירות האמריקניות".

לדבריו, "הקו המנחה הבולט זה האינטרסים הבולטים של ביידן והדמוקרטית. יש בערך חמש מדינות מרכזיות שבהן תוכרע המערכה הזו, מערכת הבחירות. בחלק מהמדינות, מישיגן, יש שם ריכוז מוסלמי ערבי יחסית גדול, ושבריר של אחוז לכאן או לכאן יכול להעביר את כל המדינה מצד אחד לצד השני - זו בדיוק הדילמה של ביידן".

באשר להפגנות הפרו פלסטיניות האלימות שאירעו באוניברסיטת קולומביה שבניו יורק, אמר: "להערכתי, מה שאנחנו רואים עם הסטודנטים, זה הכול מערכה אסלאמיסטית, לא התחילה היום, הם כבר העבירו את דעת הקהל באירופה לטובתם, והם מנסים את התהליך הזה להעתיק היום לארה"ב ומנצלים את המלחמה כדי ממש להגביר את זה. מהבחינה הזו הם מצליחים, הם למעשה מנסים להשפיע לא רק על ביידן והממשל אלא גם על חברי קונגרס".

"אנחנו רואים הובלה, היום טראמפ מוביל לפחות בחמש מדינות", הבהיר. "היום הכול נתון למערכת הבחירות האמריקאית".

עריכה: שני רומנו

02/05/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


עימותים באוניברסיטת קולומביה
עימותים באוניברסיטת קולומביה  |  צילום: Stephanie Keith/Getty Images
Paris