רון קופמן ואריה אלדד

רפיח: עניין של טיימינג?

טל שניידר ('זמן ישראל'): "איזה פעולה תהיה כבר ברפיח?" • טל שלו ('וואלה'): "הלגיטימציה הבין־לאומית נגמרה בגלל הדחיינות של נתניהו"


בין ביטחון לפוליטיקה: בצל המשבר הביטחוני המורכב במדינת ישראל, לאחר חודשים רבים וארוכים של לחימה קשה ורב זירתית, האם ממשלת ישראל תוכל באמת להכריע על כניסה קרקעית למרות התנגדותה של ארצות הברית? וגם: מה אחריותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בנושא? פאנל הפרשניות הפוליטיות המורכב מטל שלו ('וואלה') וטל שניידר ('זמן ישראל') שוחחו עם רון קופמן ואריה רלדד ב־103fm וחוו את דעתן בנושא.

מאז פרוץ המלחמה ידעה הצמרת המדינית והצבאית כאחד ביקורות רבות. צמד המגישים ביקשו לדון בפתח השיחה בשאלה כיצד שר הביטחון יואב גלנט מתקבל אחרת בקרב הציבור בישראל, ושניידר השיבה: "זה עובר בראש כל הזמן. גם גנץ יוצא יבש, וכולנו מסכימים שגנץ גם היה רמטכ"ל בשנים האחרונות וגם שר ביטחון. אני חושבת שלגבי גלנט הסיבה המרכזית שהוא יוצא מזה יבש זה כי הוא בשנה האחרונה מאוד ניסה לעצור את החקיקה של הקואליציה שהוא מתוכה. טען כל הזמן שנכנסים פה לסחרור מאוד מסוכן, התמונות המאוד מפורסמות שלו מיולי מתריע, מתחנן, מביא את האלופים, הן עדיין יושבות לציבור בזיכרון. להערכתי, בטווח הרחוק הוא לא יצא מזה".

שלו סירבה להסכים לדברי חברתה לפאנל וטענה מנגד כי "לא דומה מקרה גלנט למקרה גנץ. גנץ אכן היה שר ביטחון, רמטכ"ל, בתקופת הקונספציה, אבל יש עניין של אחריות של מי שמכהן בתפקיד בזמן שקרה האסון הביטחוני הגדול ביותר בתולדות ישראל. שר הביטחון, שהוא מטעם הממשלה, אמור להיות האיש הממונה על הביטחון, הוא אחראי בדיוק כמו ראש הממשלה אם הוא אחראי, ובדיוק כמו הרמטכ"ל, אם הוא אחראי. הוא בדיוק באמצע בין שניהם".

"גלנט באמת על הימים הראשונים הוריד את הסיפור של האחריות מעל הפרק ולא חזר לזה. הוא לא מתעסק בזה, הוא כולו מושקע במלחמה, והוא הצליח במהלך שבעה חודשים למתג שוב כמי שמתעסק במלחמה וגם לנתק את עצמו מהלילה ההוא ומהאירועים שקדמו לו, למרות שהוא אחראי בדיוק כמו הרצי. אחרי המלחמה גם יומו יגיע", הוסיפה שלו. 

שלו: "נתניהו עד היום מסרב לקיים דיונים על המטרכות המעודכנות של המלחמה"

בהמשך תהה קופמן כיצד ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי לנהל את הפלונטר הפוליטי שאליו נקלע על רקע הקריאות לפעולה צבאית ברפיח ומנגד קידום עסקת חטופים במחיר הפסקת הלחימה ברצועה. שניידר הדגישה: "יש לו את הדבר שהוא תמיד עושה, ללכת לישון על בטן ריקה. הוא דוחה למחר, למחרתיים, עוד חודש, עוד שנה, הוא תמיד עשה את זה וממשיך לעשות את זה. מתישהו זה יתפוצץ הדחיינות הזו, אבל זה הסגנון - הוא לא מקבל החלטות, לא פותר בעיות, מגלגל את זה על אחרים, וכנראה שרוב הקריירה שלו זה עבד לו".

"הלגיטימציה הבין־לאומית שלנו נגמרה בגלל הדחיינות הזו של נתניהו", הכריזה שלו. "האמריקנים הציגו בפניו תוכנית כבר בשבועות הראשונים איך הם רוצים שיראה היום שאחרי המלחמה, הוא לא הציג להם תוכנית חלופית - עד היום מסרב לקיים דיונים על המטרות המעודכנות של המלחמה, מה שגנץ ואיזנקוט ומערכת הביטחון דורשים. הוא נקלע למעין סיטואציה כזו שהוא אומר בכל שעה לכל אחד את מה שהוא רוצה לשמוע".

שלו המשיכה ושיתפה במה שאירע בשבוע האחרון בלשכת נתניהו: "הוא זימן השבוע את בן גביר וסמוטריץ' כדי להבהיר להם שלא תהיה עסקה מופקרת ושרפיח תהיה כך או אחרת, יממה לאחר מכן הגיע לכאן בלינקן שאמר 'לא עכשיו רפיח', ואפשר רק לדמיין מה הוא אמר לו. הוא דוחה את כל ההחלטות הקשות. אני מציעה שנקשיב לבלינקן, ניפגש בשבוע הבא ונתחיל לנהל מעקב רפיח. ח'אן אל אחמר? זה בדיוק אותו דבר".

"המציאות בשטח עלולה להיות יותר מורכבת, יכול להיות בהחלט שאנחנו נתחיל לראות פינוי רפיח, ואז הפעולה הצבאית שם תהיה לא כמו בח'אן יונס אלא משהו יותר ממוקד, אפשר יהיה להגיד 'הינה, עשינו'", הבהירה שניידר וביקרה: "אנשי רפיח, טרוריסטים וטרוריסטים שמתחפשים להיות אזרחים, כל הקבוצה הזו קיבלה ממדינת ישראל והעולם כולו שלושה חודשי התרעה. בזמן הזה הם העבירו את הציוד, אז מה בדיוק מדובר בפעולת רפיח?"

לסיום טענה שניידר כי "כל בן אדם עם שתי עיניים בראש מבין שאין פה בעצם מה לעשות. שלושה חודשי התרעה מראש זה מספיק זמן, איזו פעולה יכולה להיות כבר? האמת מורכבת, לא תהיה פעולה ענקית ברפיח, יהיה משהו ממוקד. לא חושבת שהולך להיות פה איזה משהו".

עריכה: שני רומנו

03/05/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אריה אלדד ורון קופמן
אריה אלדד ורון קופמן  |  צילום: 103fm
Paris