אודי סגל וענת דוידוב

"מה שקורה באוניברסיטאות זה תהליך סרטני"

דני דיין, יו"ר יד ושם, על תופעת האנטישמיות בארה"ב: "אנו צריכים לדרוש מנשיאות האוניברסיטאות להוציא את חיסול מדינת היהודים מהשיח הלגיטימי"


על רקע תופעת גילויי האנטישמיות באוניברסיטאות בארה"ב שוחח דני דיין, יו"ר יד ושם, עם אודי סגל וגיא פלג ב־103fm ושיתף במצב המורכב שבו חיים יהודים רבים ברחבי העולם בימים קשים אלה של מלחמה קשה ומתמשכת. 

"אני לא מרבה להשתמש בביטוי, אבל אני חושב שמה שקורה באוניברסיטאות בארה"ב זה תהליך סרטני, ממאיר", הכריז. "אני ראיתי את שלב 1 של המחלה כשהייתי דיפלומט בניו יורק, היה יחסית מתון, כל מיני משאלים. את שלב 2 ראיתי חודש לאחר פרוץ המלחמה. ראיתי כבר תופעות הרבה יותר מדאיגות, ושלב 3 הגיע מהר מאוד - השלב האלים שראינו בשבועות האחרונים. שלב 4 הוא סופני בדרך כלל, אבל הפעם הוא יהיה סופני לא ליהודים, הוא יהיה סופני לאוניברסיטאות".

דיין המשיך והסביר כי "אוניברסיטה שתקדם תאוריות שקוראות לחיסול המדינה היהודית, וזה מה שקורה היום, ולא הסטודנטים המוסתים - הבעיה זה בעיקר הפרופסורים המסיתים והסילבוסים של הקורסים שדנים בנושא - בסוף ממוסד רציני להשכלה גבוהה תהפוך למשהו אחר. למה? יש תאוריה, דעה קצת רומנטית שחושבת שסטודנטים ואינטלקטואלים תמיד מקדמים מטרות טובות. אפילו אם לפעמים הם מקדימים את זמנם - אין דבר יותר רחוק מהמציאות".

עוד ביקר את התנהלותה של נשיאת קולומביה לנוכח ההסלמה באוניברסיטה. "אני רואה את נשיאת קולומביה, היא שוטרת תנועה. היא קוראת למשטרה, מבקשת מהמשטרה לצאת, מפעילה כרטיסים, מבטלת - זאת לא עבודה של מנהיגה. אני חושב שמה שנדרש, ובזה אנחנו צריכים להתמקד, אנחנו צריכים לדרוש מנשיאי האוניברסיטאות האלה להוציא את חיסול מדינת היהודים מהשיח הלגיטימי באוניברסיטאות".

עריכה: שני רומנו

06/05/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


דני דיין
דני דיין  |  צילום: יוסי זמיר/פלאש90
Paris