אודי סגל וענת דוידוב

"למשא ומתן הזה אף פעם לא היה סיכוי אמיתי"

רמי איגרא, ראש חטיבת השבויים והנעדרים במוסד לשעבר, על המגעים לשחרור החטופים: "החמאס מרגיש מספיק חזק ודורש שנחזיר את הריבונות בעזה לידיו"


רמי איגרא, ראש חטיבת השבויים והנעדרים במוסד לשעבר, שוחח עם אודי סגל וגיא פלג ב־103fm והביע את דעתו על המשא ומתן המתעכב לטובת עסקה לשחרור החטופים. זאת, על רקע הסוגיה האסטרטגית הקשה באשר לכניסה צבאית קרקעית לרפיח. 

"מתחילת הדרך חמאס מרגיש מספיק חזק ודורש דבר שאנחנו לא יכולים להיענות לו - החמאס דורש שנחזיר את הריבונות בעזה לידיו", התרעם איגרא. "הוא רוצה שמחר בבוקר אנחנו נחזיר את חטופינו אולי, והם יגורו בעוטף עזה שממולם החמאס כמו שהיה בשישה באוקטובר. הדבר הזה לא עולה על הדעת, אז אף פעם לא היה למשא ומתן הזה סיכוי אמיתי. המשוואה בין רפיח לשחרור החטופים או מיטוט החמאס היא לא אמיתית".

עוד טען כי "זה שנכבוש מחר בבוקר את רפיח ונפגע ביתר גדודי החמאס שפעילים, אז המשכנו במיטוט היכולת הצבאית של חמאס, אבל לא סגרנו את חמאס - חמאס עדיין חי, בועט ומרגיש חזק. חמאס שולט בעזה גם היום, מצד אחד של הכביש טנקים ישראלים ומצד השני משטרת חמאס".

איגרא המשיך וביקר בחריפות את התנהלות הממשלה מאז פרוץ המלחמה. "ממשלת ישראל הנוכחית - מסיבות פוליטיות, נקודה, לא שום דבר אחר - החליטה שהיא לא תמנה את היום שאחרי. כי התשובה ליום שאחרי היא פשוטה, את מי שצריך להביא לרצועה זה את הפת"ח. נכון שהפת"ח זה רק הרע במיעוטו ולא הטוב בעוצמתו, אבל אין לנו הרבה אלטרנטיבות, ואנחנו צריכים לבחור בין הרע למיעוטו. ממשלת ישראל לא תתקיים דקה אחרי ההחלטה הזו, ומאחר שכך נתניהו לא מקבל את ההחלטה הזו".

"אנחנו נלחמים בעזה, מנסים בכל מיני דרכים להשיג הסכם שאף פעם לא באמת על השולחן, והחמאס מתחזק בעזה", תקף. "אנחנו למעשה מקיימים כרגע את ההכלה. צריך להבין מי זה חמאס, חמאס זה ארגון דתי, ובקצה הלהט השמדת מדינת ישראל. אתה רוצה להבין את זה? תסתכלי על כתבי אחמד יאסין. מדובר בארגון שכל מטרתו הדתית, כך הוא יגיע לידי האל, זה השמדת מדינת ישראל והיהודים החיים. הם כולם שם עם מטרה אחת, והמטרה האחת הזו לא נחלשה מאז שבעה באוקטובר, היא רק התחזקה. הלהט נהיה יותר חזק, ואנחנו ממשיכים עם תוכנית ההכלה".

בתגובה לאמירותיו תהו צמד המגישים מה החלופה בעיניו, ואיגרא השיב נחרצות: "פת"ח. אנחנו לא בוחרים במה שרצינו, זה לא עולם מושלם. מאחר שזה המצב, אנחנו צריכים לבחור לטובתנו, לא לטובתם, את מה שהכי פחות מזיק ולהתמודד איתו בצורה הכי טובה שאנחנו יכולים. אנחנו צריכים להבין שכאשר מגיעה השעה צריך להתמודד. תראה את לבנון, אנחנו לא יכולים לקנות עוד שקט בלבנון. קנינו שקט בלבנון ביציאתנו, והיציאה הזו הולידה איום אסטרטגי על מדינת ישראל".

"מה יותר זול? ההישארות שלנו שם אז או האיום האסטרטגי היום? אנחנו חייבים לסיים את האפיזודה הזו שנקראת חיזבאללה, חייבים לגמור אותה, אחרת חוזרים לתוכנית החלוקה", הכריז.

עריכה: שני רומנו

06/05/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


מחאת משפחות החטופים - ארכיון
מחאת משפחות החטופים - ארכיון  |  צילום: Ahmad Gharabli/AFP via Getty Images
Paris