אודי סגל וענת דוידוב

"יש כאן איום קיומי מסוג חדש"

אלוף (מיל') גרשון הכהן, לשעבר מפקד הגיס המטכ"לי, על הפעולה הצבאית האפשרית ברפיח: "קיום החמאס רחב בהרבה מהיכולת שלנו להשמיד אותו ברצועת עזה"


על רקע ההיערכות לפעולה קרקעית ברפיח נורה אתמול (א') מטח חריג של רקטות ופצצות מרגמה לעבר כרם שלום. האם וכיצד האירוע הביטחוני החריג ישפיע על הפעלה הצבאית הצפויה? אודי סגל וגיא פלג דנו בכך ב־103fm עם אלוף (מיל') גרשון הכהן, לשעבר מפקד הגיס המטכ"לי, אשר הביע את דעתו בנושא. 

"ארבעת הגדודים הם יעד, יכול להיות שיש שם יותר מזה, כי אנחנו לא יודעים כמה מחבלים עוד התגלגלו לשם. ברור שהמערכת הזו מאורגנת, וראינו אתמול, פעולה של מרגמות על כרם שלום יכולה להראות לנו מה פוטנציאל האיום של חמאס אם אנחנו לא מטפלים בזה", טען הכהן בפתח השיחה והתייחס ללחימה ברצועה מול חמאס: "מדובר באנשים שהם בני המקום שהצליחו להתארגן בצורה צבאית לגדודים וחטיבות, וכשהמערכת הזו הצבאית מתפרקת, הם עוברים חזרה למצב הגרילה של בני מקום חמושים. זה ביטוי ללחימה עם כוח שההנעה שלו היא ג'יהאדית. ההנעה הזו היום מאפיינת את כל מי שנלחם איתנו מסביב".

לדבריו, "יש להם כוח הנעה עצמי גם בלי פיקוד עם פקודות ברורות, הם פועלים בצורה מפוזרת, ויש להם תודעה ברורה על מה הם נלחמים. מהבחינה הזו זה אומר דרשני. היכולת של חמאס אחרי חצי שנה, גם ההנהגה, וצריך לתת את הדעת להתבטאות המאוד מתריסה נגדנו. הם מנסים לרכוב על היכולת לתעתע בנו, להשפיל אותנו, ואת זה הם עושים גם כלפי המערכת הכוללת של הערבים מסביב".

לאור אמירותיו תהו צמד המגישים אם התנהלות ממשלת ישראל תואמת את אופי האיום, והכהן השיב: "יכול להיות מאוד שלא, ולכן אנחנו בסוג של ניסוי וטעיה. עשינו משהו מאוד עוצמתי בחודש הראשון עם התקפה של ארבע אוגדות בתוך רצועת עזה, הדבר הזה, הייתה לו משמעות, הבינו את ההישג של צה"ל בהסתכלות החיצונית של גם כוחות אחרים על הדבר הזה. מצד שני, דווקא בזה שכוח העמידה שלהם ממשיך להתקיים, אנחנו צריכים לנתח את זה. חמאס הוא לא רק כוח בתוך רצועת עזה, יש לו הסתעפויות גלובליות".

"הקיום שלו הוא רחב בהרבה מהיכולת שלנו להשמיד אותו ברצועת עזה, זה מחייב אותנו להתארגנות אחרת - יש כאן איום קיומי מסוג חדש שלא הכרנו אותו, וזו מלחמה ארוכה מסוג שלא הכרנו. התיחום ברצועת עזה, שהוא גם יותר ברור מאשר חיזבאללה בלבנון, כי לבנון זו מדינה יותר גדולה, הוא בנה את עצמו לעומק לבנון, גם בסוריה. על חמאס אנחנו יכולים להשיג את ההישג, אבל צריכים לקחת לעצמנו בירור עמוק למה זה מחייב אותנו", הדגיש.

נוסף על כך התייחס מפקד הגיס המטכ"לי לשעבר להסלמה הגוברת בגבול הצפוני מול חיזבאללה. "אפשר לסיים את המערכה בלי מהלך צבאי, כניסה של צה"ל פנימה?", תהה סגל, והכהן הסביר: "באופן כזה שנותן לנו הרגעה כמו מורפיום או אקמול עם סידור צרפתי או אמריקני, יש אפשרות. יכול להיות שישראל תלך לזה אם היא לא רוצה ללכת כרגע, ויש לה סיבות, למלחמה גדולה. אם מסתכלים אפילו מספרית על הגרף של עוצמה, היקף וכמות של תגובת חיזבאללה, היא עולה. זה מעורר את השאלה אם יש לזה סיכוי".

"הם יקבלו 1701, יפוקחו על ידי צבא לבנון, אבל צריך להכיר את השטח - הם בני המקום. יש פה משהו שהוא סוג של להרגיע את עצמנו בסוג של הסדר, אבל צה"ל בכל דרך יהיה חייב להיות מוכן מול הזירה הזו ולהגיע לתכנון ובניית כוח להכרעת חיזבאללה", סיכם.

עריכה: שני רומנו

06/05/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


גרשון הכהן
גרשון הכהן  |  צילום: גרשון אלינסון/פלאש90
Paris