אודי סגל וענת דוידוב

מטח הפצמ"רים לעבר כרם שלום: 3 לוחמי צה"ל נהרגו

הכתב הצבאי אבי אשכנזי ('מעריב') שיתף בפרטים הקשים: "שתי היחידות שספגו את הפגיעה נמצאות בשטחי הכינוס בסמוך לגבול עזה בהמתנה לכניסה לרפיח"


בצל הידיעה הקשה אמש (א') על נפילתם של שלושה לוחמי צה"ל, סמ"ר טל שביט, סמ"ר עידו טסטה וסמ"ר ראובן מרק מורדכי, ועל רקע המגעים המתעכבים לטובת עסקת שחרור חטופים - קבינט המלחמה צפוי להחליט בימים אלה אם לאשר כניסה צבאית קרקעית לרפיח. בשיחה עם אודי סגל וגיא פלג ב־103fm הביא הכתב הצבאי אבי אשכנזי ('מעריב') את כל העדכונים האחרונים. 

תחילה הדגיש אשכנזי כי "אחד הדברים שהכי מאתגרים כרגע את המפקדים בצה"ל והלוחמים זה זמן ההמתנה. כל לוחם ביחידה קרבית יודע שלהמתין לפקודת קרב זה הדבר שהכי קשה, יותר מהקרב, כי בעצם אתה נמצא מול האויב בהמתנה - בעמדות, דרוך, מוכן, ולא יוצא. השחיקה הזו מאוד קשה, וזה אחד הדברים שצריך לקחת בחשבון - ההמתנה לא משחקת לטובתנו. לגבי הפעולה, צה"ל השלים את ההערכות, כל יחידה שאמורה לבצע את הפעילות הזו, אנחנו מדברים על שתי אוגדות שיהיו אמורות לתמרן ברפיח, אוגדה 162 ואוגדה 98, ברגע שתינתן הפקודה הם ערוכים, הכלים והכוחות מכונים".

"שתי היחידות שסופגות אתמול את הפגיעה זה אותן שתי יחידות מתוך הכוחות שנמצאים בשטחי הכינוס בהמתנה לכניסה", עדכן והוסיף: "הפעולה שבמידה והתחילה, היא תהיה מורכבת ממספר שלבים - הוצאת האוכלוסייה הבלתי מעורבת מתוך רפיח, מדברים על סדר גודל של מיליון תושבים. אנחנו מדברים על כניסה של אוגדה 98 ואוגדה 162 לכתר גם ממזרח וגם מצפון את רפיח וליצור נקזים לכיוון אותו אזור שהוכן על ידי צה"ל כאזור עיר אוהלים. השלב הזה עשוי להימשך מספר ימים עד שבועות, ורק לאחר מכן תתבצע הכניסה המסיבית של צה"ל, השלב השני של הפעולה, כיבוש רפיח".

אשכנזי המשיך והסביר כי "השלב השלישי הוא טיהור העיר, השלב הקשה, המורכב, המסובך יותר, להגיע למנהרות, למצבורים שבהם יכול להיות שיש חטופים ותחמושת או מפקדות של החמאס. לבצע את הטיהור ושחרור החטופים. שבוע שעבר פרסמנו את הפרסומים של המוסד, אותן טכנולוגיות שהכניסו לתוך רצועת עזה בשלבים הקודמים, שבעצם מציבים אמצעים אלקטרוניים שיכולים לסרוק את האוכלוסייה העוברת בזיהוי פנים. ינסו לאתר את החטופים בראש ובראשונה וגם מחבלים שדרושים לשב"כ לחקירה או למעצר. טכנולוגיה קיימת. מעבר לכך, ישראל מציבה הרבה מאוד כוחות. אנחנו מדברים על שתי אוגדות, ואוגדה שלישית 99 שתמשיך לשמש ככוח שיבצע פיקוח במעברים האלה. זה יהיה מפוקח. 100 אחוזי פיקוח לא יהיה, אבל אחוזים גבוהים יהיו".

עוד הבהיר כי "המטרה היא כמובן בכניסה לרפיח לפרק את ארבעת הגדודים של החמאס ברפיח, לשלול מהחמאס את היכולת הצבאית שלו והתשתית הצבאית שלו לפעילות. נראה בשעות הקרובות עד כמה הפעילות, במידה ויצאה לפועל, של הכיתור מתבצעת כלפי האוכלוסייה. מניח שצה"ל יבצע פעולות של הגעה לאוכלוסייה באמצעות גם שידורים בכלי התקשורת המקומיים וגם באמצעות מסרונים, והנחיות איך לעבור ולהגיע לאותם אזורי מקלט שצה"ל הכין להם. בין היתר, באמצעות מדינות ערביות, הקמת עשרות אלפי אוהלים שהובאו, גם הכשרה של האזור שם, גם לשם יסופק ציוד הומניטרי. המבצע ברפיח צפוי להימשך מספר שבועות עד חודשים, תלוי ככל שיתקדמו בצה"ל".

לסיום ביקש אשכנזי לחזור לתקרית שאירעה אתמול (א') במעבר כרם שלום. "חמאס ירה לעבר מספר ריכוזים של צה"ל, צה"ל דילל בריכוזים האלה את הכוחות, השאיר כוח אבטחה בכל אחד מאותם חניונים שהיו שם באזור. היו שם מיגוניות, גם אנחנו רואים בתמונות. זמן התגובה הוא מאוד קצר, של עד 10 שניות, ויש פה כנראה שילוב של חוסר מזל, אולי קצת חוסר דריכות. העניין יתוחקר על ידי צה"ל בצורה מעמיקה, ינסו להבין מה קרה שם, אבל ללא ספק הייתה פה מתקפה של 14 טילים שירו לעבר אותם ריכוזים, והפגיעה היא פגיעה קשה. גם הרוגים, גם פצועים".

עריכה: שני רומנו

06/05/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ירי מעזה - מלחמת חרבות ברזל
ירי מעזה - מלחמת חרבות ברזל  |  צילום: עבד רחים חטיב/פלאש90
Paris