ינון מגל ובן כספית

"מי שחושב שנראה תמרון דומה לצפון הרצועה, טועה"

הכתב והפרשן הצבאי יוסי יהושוע ('ידיעות אחרונות') על הפעולה ברפיח: "תקיפה יחסית משמעותית, לטענתם יש הרוגים - האמריקנים התנגדו לפעילות הזו"


מזה 213 יום צה"ל נלחם נגד ארגון טרור החמאס ברצועת עזה ומחוצה לה. כעת, נדמה כי הלחימה עולה מדרגה. על פי הפרסומים, הבוקר (ב') החל פינוי החברה האזרחית ברפיח לטובת מבצע צבאי וכניסה קרקעית. הכתב והפרשן הצבאי יוסי יהושוע ('ידיעות אחרונות') שוחח עם ינון מגל ובן כספית ב־103fm ושיתף בכל העדכונים האחרונים.

"נתחיל בעדכון האחרון, מטח יחסית כבד של 70 רקטות לרמת הגולן", אמר יהושוע. "זה מצטרף למטחים מאתמול, אתמול חיזבאללה שיגר סדר גודל של כמאה רקטות במהלך כל היום. אם תתחיל הפעולה כפי שחיזבאללה, אנשיו אמרו, במהלך התקופה האחרונה, ברפיח, הוא מתכוון להגביר את עצימות הירי. את זה צריך לקחת בחשבון כאשר יוצאים למערכה כזו, ולהסתכל כמובן לארה"ב, כי האויבים שלנו, בעיקר האיראנים והחיזבאללה הדבר הראשון שהם מסתכלים עליו זה היחסים בין ירושלים לוושינגטון".

יהושוע המשיך והדגיש כי "הדבר הגדול זו פעולה הפינוי ברפיח. קדמה לזה תקיפה יחסית משמעותית בתוך רפיח, יש נפגעים, לטענתם יש גם הרוגים. גם מהביקור של בלינקן פה וגם מכל הגורמים שדיברו עם המערכת הצבאית והביטחונית, הם ממש התנגדו לפעילות של צה"ל ברפיח, ובנוסף שמו מגבלות יוצאות דופן בכל מה שקשור לסוגיות ההומניטריות בפעולה הזו - לכן הגדרתי את התמרון הזה כתמרון הומניטרי".

לדבריו, "הם עברו על כל נקודה ונקודה ברפיח, ברמה של המרפאה, כמה מיטות יש שם, כמה רופאים יטפלו בהם, שלא נדבר על סיוע שייכנס באופן קבוע. מי שחושב שנלך לראות תמרון שדומה למה שראינו בשלושה חודשים האחרונים, שהגיע עד עזה, אז אני חושב שמשיחות שקיימתי, הולך להיות תמרון מאוד מוגבל".

"צה"ל נכנס לרפיח? ייכנס לרפיח?", הקשה מגל, ויהושוע השיב: "עוד לא. אני לא בטוח. לא צריך לספר לאויב איזה תרגיל הונאה אנחנו הולכים לעשות. ישתלטו על כך רפיח? בוודאי שלא. ינון, אתה לא צריך לספר לאויב הכול, לא צריך לספר איזה תרגיל הונאה, מימין או משמאל. למשל הפעלת האש מהאוויר, תהיה שונה מהפעלת האש שהייתה עד עכשיו, דרמטית".

"מה הכי חשוב בפעולה ברפיח? לחסום את הציר"

נוסף על כך ביקש יהושוע להבהיר כי "אותי מעניין לקחת את המעבר ולחסום את ההברחות של מצרים, זה הדבר הקריטי שם, עם כל הכבוד לארבעת הגדודים - גם אותם נדע להשמיד ביום מן הימים. מה הכי חשוב בפעולה ברפיח? זה לחסום את הציר, אחרי זה אפשר ללכת לעסקה. המצרים, הם בהיסטריה גם בצנזורה, אני אומר לכם שהמצרים מאוד בלחץ, הם תגברו באופן משמעותי את הכוחות. התיאום איתם לא רע בכלל, אבל הם מאוד לחוצים ולכן הם נכנסו בתקופה האחרונה למו"מ, לצערנו רב. הם היו צריכים להיכנס מהרגע הראשון, מי שסגרה את העסקה מול חמאס זו תמיד הייתה מצרים".

"אני רואה את המוטיבציה האמריקנית, למעלה משבעים אחוזים מהתחמושת שנרכשה במהלך המלחמה הגיעה משם. זו ראשית הצירים של הסיפור הזה, לא בנינו את הכוח לאורך השנים לשתי זירות של הכרעה, בנינו להכרעה בזירה אחת, מגננה ביתר הזירות", הסביר והוסיף: "צריך שיתוף פעולה הדוק מול האמריקנים, ואין סיבה שהאמריקנים התנגדו. אין משהו שלא נתנו לחמאס, אי אפשר להפיל את האחריות רק עלינו שאין עסקה מול חמאס בגלל ישראל".

בהמשך שב יהושוע לזירה הצפונית והתייחס לפרסומים כי ישראל שוקלת תיקוני גבול. "אני לא מתרגש מתיקוני גבול, תיקוני גבול זה לא לב הסיפור שיחזיר או לא את התושבים לבתיהם. אנחנו צריכים להרחיק את אנשי רדואן מקו העין של תושבי מטולה וזרעית, ולעשות איתם תיאום ציפיות, כי יכול להיות רדואן שהוא אזרח. אבל אנחנו, הרמטכ"ל, שר הביטחון וראש הממשלה, כדי להחזיר את התושבים הם צריכים לעמוד מול התושבים ולומר להם 'אני מתחייב שצה"ל הוא זה שיאכוף'. בלי הבטחה כזו שצה"ל הוא זה שאוכף את ההסכם - התושבים לא יוכלו לחזור".

לסיום, התייחס יהושוע למינויו של תא"ל שלומי בינדר לתפקיד ראש אמ"ן. "רמטכ"ל אם הוא רוצה להחליף או חייב להחליף את ראש אמ"ן, אין שום בעיה. חליוה הודיע כבר לפני מספר חודשים שהוא אמור להתפטר, הם ידעו לפני כן שהם עומדים למנות את בינדר. תאיצו את התחקיר, תציגו לציבור. היה לך מספיק זמן להוציא תחקיר ולזכות באמון הציבור ובאמון המשפחות השכולות וקציני אמ"ן. דבר שני, למה מיהר הרמטכ"ל למנות קצינים שהם בכלל ישרתו אצל הרמטכ"ל הבא? זה לא מקובל, זה לא ג'נטלמני".

"כשהרצי נכנס לתפקיד כוכבי לא עשה לו שורת מינויים לפני שהוא נכנס וכנ"ל כוכבי לאייזנקוט. מקובל שרמטכ"ל חדש מעצב לעצמו את המטכ"ל", התרעם. "זה כלל ידוע בצבא, אתה לא עושה את זה. למה למהר להחליף את ראש אכ"א? מה קרה? עכשיו עברנו משלב המלחמה ללחימה? אז אפשר להחליף רמטכ"ל ואפשר ללכת לבחירות אם זה המצב. אם אפשר להחליף הרבה אלופים במטה הכללי - אפשר גם להחליף רמטכ"ל ואפשר גם ללכת לבחירות, זה פשוט".

עריכה: שני רומנו

06/05/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


יוסי יהושוע
יוסי יהושוע  |  צילום: 103fm
Paris