בן כספית ואריה אלדד

"הפקודה לכיבוש רפיח בנויה על לפחות 4-3 שלבים"

אבי אשכנזי ('מעריב') עם הפרטים על רקע ההכנות המסתמנות למבצע באזור: "צה"ל הכין את התוכניות לרפיח לפני חודשים" • וגם: על התקרית במטולה


דיווחים פלסטיניים מן השעות האחרונות חשפו כי צה"ל תוקף במזרח רפיח, זאת לאחר הירי מהאזור אל עבר כרם שלום אתמול (א') שגבה את חייהם של ארבעה חיילי צה"ל והוביל לפציעתם של עשרה בני אדם נוספים.

הכתב הצבאי אבי אשכנזי ('מעריב') שוחח עם בן כספית ואריה אלדד בפתח התוכנית והביא פרטים נוספים על המתרחש. "הצבא כבר הכין את התוכניות האלה לפני חודשים, כל יחידה מכירה ויודעת מה היא צריכה לעשות בהינתן הפקודה. הפקודה לכיבוש רפיח היא פקודה ארוכה שהיא בנויה על לפחות שלושה או ארבעה שלבים, שזה קודם כול השלב הראשון, הפינוי של האוכלוסייה וגם הוא בשלבים עצמם", אמר. 

לדבריו, "אנחנו מדברים כרגע על מיליון ו־200 אלף תושבים שיצטרכו לפנות מאזור רפיח, ואנחנו מדברים היום על כ־100 אלף תושבים שרוצים לפנות מהחלק המזרחי, מהפאתים המזרחיים של רפיח, שזה אגב אזור כפרי לחלוטין. מדובר בסדר גודל של כ־100 אלף איש, לגרום לאנשים לנדוד לכיוון ח'אן יונס, לכיוון המואסי, וההליך הזה אמור להימשך כמה ימים עד שבועות".

"כל שלב צה"ל יכול לעצור, בהינתן והדרג המדיני ייתן לו הנחיה לעצור. במידה ולא, הוא ימשיך הלאה לפי מה שהדרג המדיני יחשוב. השאלה היא לא צבאית, היא מדינית - עד כמה הדרג המדיני ישחרר את הרסן לצה"ל להמשיך ולהתקדם לכיוון רפיח. השלבים הבאים אמורים להימשך עוד פרק זמן די ארוך, כלומר גם פינוי שאר האוכלוסייה, גם הכיבוש ואחרי זה הטיהור, זה זמן של בין שבועות לעד שלושה-ארבעה חודשים, ובהנחה שבכל שלב תמיד אפשר יהיה לעצור, כי רוצים לעשות חישוב מסלול מחדש סביב הרבה דברים שיכולים להתפתח פה במזרח התיכון", הוסיף.

"היה ניסיון ליירט את הכטב"ם היום בצוהריים ללא הצלחה"

במהלך השיחה התייחס לתקרית שאירעה היום במטולה, שבה נפגעו שני ישראלים באורח קשה מהתפוצצות כטב"ם. "הטווחים הם קצרים, מטולה מוקפת משלוש פאותיה בגבול הלבנוני. המרחק מרגע שמרימים את הכטב"ם עד שהוא פוגע במטרה, זה מרחק של כמה מאות מטרים או עשרות מטרים, והיכולת להתגונן היא מאוד נמוכה".

אשכנזי ציין כי "היה ניסיון ליירט את הכטב"ם היום בצוהריים ללא הצלחה, והוא פגע באותו מבנה שבו שהו הישראלים. יש פה את המגבלה של הטווח, אני מניח שבזמן הקרוב כשיפותח אותו לייזר שמדברים עליו, יכול להיות שהוא ייתן לזה סוג של מענה, אבל גם שם יש סוג של מגבלות, של מזג אוויר".

לפני שנתיים וחצי התפרסם נייר של המטה הכללי, והוא מדבר על הגנה רב ממדית והוא מתאר מתקפה של נחיל רחפנים/כטב"מים, ולפתע פתאום הם מתחילים לתקוף זה את זה כי צה"ל שיבש אותם. זה היה מוקדם מדי ההתרברבות הזאת?

"אני חושב שלא למדנו את הלקח אולי מ־7 באוקטובר שאנחנו יותר מדי מסתמכים על טכנולוגיה ופחות על ההרתעה שלנו ועל היכולת האנושית כחברה, כצבא,ואני חושב שכדאי שנחזור קצת לבסיס ואולי זה ייתן את הפתרון מעבר לטכנולוגיה, כי בסופו של דבר יש גם פתרונות של ההתמגנות של החיילים, את הרמה של היכולת החיילית של הלוחמים או של האזרחים. ראינו בקריית שמונה שאנשים שוכבים וניצלים, כי הם שומרים על הכללים של פיקוד העורף ולא נפגעים. טכנולוגיה זה בסדר, אבל תמיד צריכים להכניס אותה בעירבון מוגבל ובאיזשהו מקום בארסנל".

06/05/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


רפיח
רפיח  |  צילום: עטיה מוחמד/פלאש90
Paris