אודי סגל וענת דוידוב

המתיחות עם ארה"ב: "זה מגיע לעיכוב משלוחי פצצות, בלעדיהן אנו בבעיה"

אור הלר ('חדשות 13') על תחילת הפעולה ברפיח בצל ההתנגדות האמריקנית להרחבת המבצע: "בכירים בצה"ל חוששים שהתמרון לא יוכל להתפתח לפעולה משמעותית"


הבוקר (ד') נפתח יומה ה־215 של המלחמה על רקע תחילת הפעילות הצבאית ברפיח, הניסיונות להוביל לעסקת חטופים וההחלטה האמריקנית לעכב משלוח נשק לישראל לנוכח החשש מהתקדמות ברפיח. הכתב והפרשן הצבאי אור הלר ('חדשות 13') הביא פרטים נוספים על המתרחש בשלל הזירות. 

"העוטף הוא שטח מלחמה", הבהיר. "יורים, ואני חושב שאף אחד לא יכול להבטיח למשפחה שחוזרת שהיא לא תשמע צבע אדום ולא תרוץ לממ"ד. ברור לכל מי שעיניו בראשו שאנחנו לא שם. אתמול ציינו שבעה חודשים ל־7 באוקטובר, ואנו לא במקום שחשבנו או שרצינו שנהיה בו. כל משפחה מבינה שהמציאות בעוטף היא מציאות של מלחמה וירי. יש קיבוצים ויישובים שאנשים חוזרים בהם, ויש מקומות שבהם אנשים צעירים ללא ילדים חזרו. הכוח העיקרי של חמאס שעדיין לא טופל או טופל בכמה תקיפות מהאוויר הוא ברפיח. בעיקר משם יש לחמאס יכולת לייצר מטחים. אני חושב שנשמע בימים הקרובים על כניסות לעוד מקומות ברצועה שאינם רפיח, מקומות שבהם צה"ל יחזור להילחם במקום שהוא כבר נלחם". 

על התערבות הממשל במלחמה אמר: "מצד האמריקנים, זה כבר מגיע באמת לעיכוב במשלוחי נשק, במשלוחים של פצצות מדויקות לחיל האוויר, שבלעדיהן אנו בבעיה קשה. מצאו במירכאות את הפתרון של התמרון המוגבל, כניסה אך מצד שני מאוד מוגבלת, זה אמור להשפיע על המשא ומתן אך זה מאותת למצרים שאנו מתייצבים על ציר פילדלפי. כמה זמן זה יימשך? אנחנו לא יודעים. בכירים בצה"ל הלילה חוששים ממצב שבו התמרון לא יכול להתפתח לפעולה משמעותית ברפיח בגלל הווטו האמריקני, מצד שני אולי לא נצליח להשפיע על סינוואר בפעולה כזו. הימים הקרובים הם מאוד משמעותיים. הרבה סקפטיות, גם בבוקר הזה". 

"כמו שאי אפשר לחזור לדרום, אי אפשר לחזור לצפון", הדגיש הלר בסיום. "כל הדיבורים והאפשרות להסכם עולים בתוהו כאשר בדרום אין הסכם ואין הפסקת אש. חשבנו שאם נגיע לעסקת חטופים והפסקת אש ארוכה עם חמאס, יהיה לזה אפקט מצנן על הצפון". 

עריכה: מיכל קדוש 

08/05/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ישראל במלחמה
ישראל במלחמה  |  צילום: אייל מרגולין/פלאש90
Paris