בן כספית ואריה אלדד

"ישבנו ודיברנו על היחידה ועל אביו - זה אירוע טרגי"

ניצב בדימוס דוד צור, לשעבר מפקד הימ"מ וממ"ז ת"א, על פקד ייטב הלוי ז"ל: "פגשתי אותו בפעם האחרונה לפני שבוע - המחיר כבד גם באופן אישי"


הבוקר (ד') נקבע מותו של לוחם הימ"מ פקד ייטב לב הלוי בן ה־28 מירושלים, שנפצע אנושות בסוף השבוע שעבר בחילופי האש עם מחבלים בעיירה הפלסטינית דיר א-רוסון ליד טול כרם שבשומרון. ייטב לב היה בנו של מפקד הימ"מ לשעבר, ניצב בדימוס יורם הלוי. שנפל בקרב בשומרון. 

אריה אלדד ובן כספית ביקשו לשוחח ב־103fm עם ניצב בדימוס דוד צור, לשעבר מפקד הימ"מ ומפקד מחוז תל אביב של המשטרה, אשר מכיר מקרוב את משפחת הנופל ופגש את ייטב לב לפני כשבוע בביקור פצועים של הימ"מ בבית החולים.

לדבריו: "אירוע טרגי וקשה, מחיר כבד שהיחידה והמשפחה משלמת על לחימה בלתי מתפשרת בגזרה שפחות מדברים עליה, שהיא גזרת יו"ש, ייטב ז"ל פיקד שם על הצוות - זו יחידה שנמצאת בשפיץ של השפיץ, ואני חושב שעוד ידובר רבות על מה שהיחידה עשתה ב-7 באוקטובר. ההצלחה של היחידה לקום מהמכה הזו, תשעה לוחמי ימ"מ שנפלו ב-7 באוקטובר, ולצערנו ייטב ז"ל מצטרף לרשימה הארוכה של אותם הלוחמים. הוא בעצמו החליף מפקד צוות שנפל מאותה פלגה שהגיעה בין הראשונים וחטפה, ולצערנו גם הוא נפל".

"אין ספק שזה בסוף גם מה שיצטרכו לעשות בעזה"

"אני מזכיר שעוד לפני ה-7 באוקטובר היו את האירועים בשכם ובג'נין שבהם הימ"מ ביצע פעילות אינטנסיבית ביותר, עם הרבה מאוד הצלחות וחיסול כמעט מוחלט של החוליות. ומאז 7 באוקטובר הצבא לקח את יהודה ושומרון כאחת המשימות המשמעותיות ביותר, וצריך לומר לאלוף פוקס, שמסיים שנתיים מאוד אינטנסיביות, שהיו שם הצלחות בלתי רגילות. אבל אם אתה שואל אותי אסטרטגית? אין ספק שהרשות הפלסטינית חלשה מאוד ביכולת שלה לטפל בטרור, ולכן המשמעות של כוחות צה"ל להיכנס ולצאת בחופשיות ולבצע שם את הפעילות המבצעית היא חובה. אין ספק שזה בסוף גם מה שיצטרכו לעשות בעזה, כי אנחנו רואים שאי אפשר לסמוך על אף אחד שיעשה לנו את העבודה", אמר.

עשרה הרוגים באירוע מלחמתי אחד, לא היה אירוע בסדר גודל כזה בכל תולדות היחידה.
"נכון, בסוף היחידות המיוחדות לא נחשפו לסוג כזה של אירוע. כשהם הגיעו לשטח הם היו כמעט בכל הזירות, וכל אחד מהאירועים האלה זה סיפור גבורה בפני עצמו. הימ"מ ב-7 באוקטובר פעל בלפחות שלוש זירות במקביל בצורה מדהימה. הבלימה ביד מרדכי, שהצליחו לחסל שם בכמויות עשרות של מחבלים שהיו בדרכם לאשקלון וצפונה, האירוע של התחנה בשדרות, והאירוע באופקים ובבארי, הם פעלו בכל הגזרות האלה במקביל. בנו של מפקד היחידה של היום גם חילץ נפגעים רבים מתוך מסיבת הנובה ונפל, יש לנו סיפורי גבורה טרגיים".

בסיום השיחה הזכיר את אביו של הלוחם הנופל ייטב לב הלוי ז"ל, ניצב בדימוס יורם הלוי, שהיה לדעתו מתאים למינוי כמפכ"ל הבא: "אביו היה פקוד שלי, אחד הקצינים היותר טובים במשטרת ישראל, שבעיניי צריך היה להיות המפכ"ל - ראיתי לא מעט מפקדים בדרך, הוא אמיץ בצורה בלתי רגילה, גם בקרב וגם כמפקד בכיר שעומד על דעותיו, ויכול להיות שזה היה לו בעוכריו. בקצה הפירמידה כשאתה מועמד לתפקידים כאלה, לוקחים גם שיקולים אחרים - אם לבחור את האיש הכי טוב שהוא גם לעומתי, או אחד שיהיה לך נוח איתו".

עריכה: אליעזר בן יהודה


08/05/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ייטב לב הלוי ז"ל
ייטב לב הלוי ז"ל  |  צילום: דוברות משטרת ישראל
Paris