בן כספית ואריה אלדד

"הבחירה להסתכל על הצדדים הטובים היא הבחירה ההגיונית"

הדס לוינשטרן, רעייתו של רס"ר (מיל') אלישע לוינשטרן, התייחסה למעבר מיום הזיכרון ליום העצמאות: "אני מאמינה שהמדינה הזו מתנה לדור שלנו"


משפחות שכולות יוצאות בקריאה לקיים את יום העצמאות כסדרו השנה למרות הנסיבות המורכבות בעקבות המלחמה. הדס לוינשטרן, אלמנתו של רס"ר אלישע לוינשטרן ז"ל, הסבירה מדוע להשקפתה יום העצמאות צריך להיות מצוין כסדרו. 

"אני אלמנה של אלישע לוינשטרן, בעלי נפל בראש חודש טבת, בנר השביעי של חנוכה, בח'אן יונס. הוא היה שריונר במילואים. לפני כחמישה חודשים. אנחנו מוכרחים להודות, לא מוכרחים להיות שמחים", טענה.

הדס נימקה אתה דעותה בהמשך השיחה: "היחס שלי ביום העצמאות בתור אישה מאמינה שהמדינה הזו היא מתנה שהקדוש ברוך הוא בחר לתת אותה דווקא לדור שלנו, וצריך להודות גם בימי עצמאות מורכבים, ואנו עדיין אומרים תודה לבורא עולם כי בלי מדינה זה הרבה יותר גרוע".

"אפשר להגיד שאני משוגעת, ואפשר להבין שהמציאות היא מורכבת"

"כשהגעתי להיפרד מבעלי אלישע אני אמרתי אינסוף תודה, אמרתי ברוך השם ותודה שהגופה אצלנו ולא אצלם. תודה שאני יודעת שמי שנמצא מתחת לאבן זה באמת בעלי. אפשר להגיד שאני משוגעת, ואפשר להבין שהמציאות היא מורכבת והבחירה להסתכל על הצדדים הטובים היא הבחירה ההגיונית. אני מציינת את יום העצמאות במהות שלו, השמחה היא לא רק ההופעות בבמות".

"עבורי באופן אישי כל שנה המעבר בין יום הזיכרון ליום העצמאות היה משמעותי, כל החיים הרגשתי שהדבר הכי הגיוני זה לשים את יום העצמאות בסמוך ליום הזיכרון, זה באמת שני צדדים של אותה מטבע", שיתפה.

הדס ציינה דוגמה מחג הפורים: "בכל שנה מה שמקבל תשומת לב בפורים זה התחפושות והריקודים והשנה הצלחנו לשים יותר פוקוס על הצדדים היותר מורכבים, ואותו דבר ביום העצמאות, ההבנה הזו של 'ואומר לך בדמייך חיי' ולייצר תרבות שהיא מציינת את יום העצמאות בשמחה יחד עם הלב השבור, אני מצליחה לשאת את שני ההפכים האלה. גם כאב עצום וגם שמחה גדולה והודיה".

"השנה אני מרגישה ש'הביחד' זו הנקודה המרכזית, שנה שעברה היה לנו קצת קשה, אך כשיש אירוע שמאחד את כל גווני החברה הישראלית ויש מפגש אמיתי של לבבות זה הדבר הכי רחוק מלעשות 'על האש' ומוזיקה מחרישת אוזניים", הוסיפה.

הדס סיכמה: "הכי חשוב שכל אחד ביום הזה יעצור דקה אחת ויגיד תודה לאלוהים, שיגיד תודה לבן גוריון, שיגיד תודה מצידי לדרווין, אבל שיעצור ויגיד תודה שזכיתי להיוולד בדור שיש לי מדינה. רק לפני שבוע ציינו את יום השואה, זה עוד טרי, אנחנו עוד זוכרים איך זה נראה בלי מדינה".

עריכה: אליעזר בן יהודה

12/05/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


דגל ישראל - אילוסטרציה
דגל ישראל - אילוסטרציה  |  צילום: Ingram Images
Paris