בן כספית ואריה אלדד

"החברים שלי מתחת למצבות אבל למען כולנו הגבורה שלהם"

עזרא יכין בן ה-95, מלוחמי הלח"י לשעבר ולוחם המילואים הוותיק והמבוגר בצה"ל, סיפר על דור הגיבורים של מלחמת 'חרבות ברזל': "כולם ששים אלי קרב"


רבים מעם ישראל עושים מילואים בימים אלה. ביניהם יש כמה לוחמים מבוגרים מאוד ורס"ב (מיל') עזרא יכין בן ה-95 הוא אחד מהם. הוא סיפר על המשמעות של יום הזיכרון ויום העצמאות עבורו ועל החברים שאיבד במהלך מלחמות ישראל. בנוסף, הוא התבשר על כך שידליק את משואת ניצחון הרוח השנה ושיתף בהתרגשות הרבה שלו. 

"החברים שלי מתחת למצבות אבל למען כולנו הגבורה שלהם. מה ששמעתי עכשיו ביניכם יום הזיכרון צריך להיות ה' באייר ויום העצמאות צריך להיות יום ירושלים", ציין. 

במהלך השיחה שיתף על חברו אלכסנדר ז"ל, שנפרד ממנו לפני כ-80 שנה: "יש שם של חלל אחד שקרוב לליבי, חבר שאין מצבה של שיש מעליו, החבר הכי יקר שלי אלכסנדר רובוביץ ז"ל. עד היום לא יודעים היכן טמנו את הגופה שלו. הוא עונה עד מוות בידי האנגלים כדי להוציא ממנו סודות מחתרת כשהוא בגיל 16.5 שנים. הם עינו אותו למעלה משעה, הכו את ראשו וחתכו את בשרו והוא לא אמר להם מילה. ניפצו לו את הגולגולת עם סלע גדולה ועד היום לא יודעים היכן טמנו אותו".

"כשאני שומע את הצפירה אני רואה את דמותו, אני לעיתים קרובות חולם עליו. היינו חברים טובים בלב ובנפש, איזו ידידות, איך אהבנו לפגוש אחד את השני ולהחליף דעות על המצב, לא יכולנו לכסות את הלהט שלנו וההתרגשות שלנו על כל מה שהיה קורה, הוא כל כך היה קשור אליי, הייתה אחווה בינינו", נזכר בהתרגשות.

אתה הכרת את גיבורי המחתרות אז, האם יש הבדל בגבורה של הלוחמים כיום?
"יש הבדל אחד, שאז היינו מעטים מאוד. היום איפה שאתה פונה אתה רואה אותם בהתנחלויות, אתה רואה אותם בקרב הנוער שעולה על הגבעות, בכל החילות. הם ששים לצאת אלי קרב, זה לא היה אז. אז היינו מעטים בקרב העם והיום המוני העם קופצים לפעול למען עם ישראל, ומי שלא מסוגל להילחם עושה הכל כדי לתמוך בלוחמים. גיבורים". 

בסיום השיחה איחל: "יום עצמאות שמח, שנשמע בקרוב ניצחון גדול ונצמח בעצמאות גדולה שלא תלויה בשום גורם זר, שתהיה עצמאות מלאה וגאולה שלימה".

עריכה: אליעזר בן יהודה 

12/05/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


דגל ישראל - אילוסטרציה
דגל ישראל - אילוסטרציה  |  צילום: חיים גולדברג/פלאש90
Paris