שומן זה רק בראש?

לני שמיר שם טוב, נטורופתית בעלת שיטה להרזיה, סיפרה לורדה על ההתמודדות עם ההשמנה: "להוריד במשקל זה קל, היה לי חשוב - תחושת החופש"


הנטורופטית לני שמיר שם טוב הגיעה להתארח באולפן של ורדה רזיאל ז'קונט ב-103fm ושיתפה אותה בילדותה שבה סבלה ממשקל עודף, מה שהביא אותה בגיל 40 לעבור ניתוח קיצור קיבה ולירידה של 50 ק"ג. עם זאת, כש'הקסם' פג, העלתה 35 ק"ג חזרה. כיום היא נטורופתית שפיתחה שיטת דיאטה ייחודית משלה, שאותה ביססה על סמך ניסיונה האישי והידע שרכשה בתור אשת מקצוע.

שם טוב הסבירה תחילה: "הייתי במקום כל כך נמוך אל מול אוכל, שכשהייתי יושבת לאכול ארוחת צוהריים, הייתי לוקחת צלחת גדולה, מעמיסה אותה כמו הר ובזמן שאני יושבת ואוכלת, אני מביטה על האוכל המתמעט בצלחת עם תחושה של אבל ואפילו פחד, כי אני יודעת שעוד מעט תיגמר המנה, וזה לא יספיק לי. בשיטה שפיתחתי אחד הדברים שהכי היו חשובים לי, מלבד להיראות טוב, זה החופש מההתעסקות הטורדנית אל מול הנושא של תזונה והזנה. להיות כאחד האדם"

ורדה השיבה בתגובה כי "להיות כאחד האדם משמעו כל הזמן ללכת נגד משהו שאת רוצה. הזכרת את המילה אבל ולא לאכול דברים כי הם משמינים, לעלות על המשקל ולא להישקל, אלה חיים נוראיים". הנטרופתית הודתה: "זה נכון. אני יכולה לספר על המפגש הראשון שלי כילדה עם הדיאטה הראשונה, היית בת שמונה-תשע וכבר ומאוד שמנה, וההורים שלי דאגו וראו שאני לא מאושרת, והם לקחו אותי לדיאטנית. היא נתנה לי תזונה שכל המרכיבים בה היו מדברים שאני לא אוכלת. כמובן שהדיאטה הזאת כשלה, וזה הסתיים בעוד כמה ק"ג שנוספו למשקל".

לאחר מכן סיפרה כי בגיל 10 נחשפה לכתבה בעיתון ובה נכתב על נער בן גילה שהצליח להשיל ממשקלו "מסה יפה של ק"ג. עם תמונה של לפני ואחרי, ואמרתי לעצמי אם הנער הזה הצליח, גם אני יכולה", סיפרה. 

לדבריה, "כשזה בא ממני, מה שהצלחתי לעשות הפעם זה לגייס את כל כוח הרצון שלי, כל הווייתי ומהותי ואפילו לאכול דברים שלא בהכרח היו טעימים לי או בתרבות האכילה שלי, וזו הייתה הדיאטה הראשונה המוצלחת שלי, אבל שם לדעתי כיליתי את כל כוח הרצון שלי".

"בסופו של דבר לגוף השמן יש נטייה לחזור להיות שמן"

בהמשך שיתפה שם טוב כי "ניסיתי כל מיני דברים, אבל בסופו של דבר לגוף השמן יש נטייה לחזור להיות שמן, וככל שהשנים עברו המסה הלכה והצטברה, ובמיוחד אחרי הלידות הפכתי להיות יותר מלאה ושמנה, עד שהגעתי למשקל שמוגדר כ'השמנה חולנית קיצונית' - 123.7 ק"ג".

בעקבות כך סיפרה שם טוב כי בגיל 40 החליטה לעבור ניתוח לקיצור קיבה. "קיוויתי שזה הפתרון לצרות שלי", סיפרה והדגישה: "הגעתי אליו כי באמת כבר הרמתי ידיים. למרות שכנטורופתית הייתה לי שיטת הרזיה נהדרת שעזרה להמון אנשים, אני לבושתי לא הצלחתי לעמוד בה".

"ככה הגעתי באמת כביכול לחפש את הפתרון הקל. עברתי את אותו ניתוח ובאמת רזיתי יפה במשך שמונה-תשעה חודשים, וזה הלך והצטבר ל-50 ק"ג, אבל אז באבחה החשקים חוזרים, והקיבה היא שריר, אז היא הולכת וגדלה וצורכת יותר ממה שקודם, ופתאום הבנתי שהקסם פג, ועכשיו נותרה אותה התמודדות כמעט כמו קודם", אמרה. "מאותם 50 ק"ג שהשלתי עליתי חזרה 35 ק"ג, כשכל קילו כזה שעולה זה כל כך דרמטי, זו חוויה טרגית לעלות את המשקל הזה חזרה".

ורדה תהתה לגבי סוגיית הקבלה העצמית במהלך תהליך ההרזיה. שם טוב שיתפה: "התהליך של ההרזיה הוא לא רק פיזי. עבודת מודעות שכוללת גם ניסיונות לקבלה עצמית וגם ניסיונות לשחרר בכלל את כל ההתעסקות הזאת עם אוכל - הייתה ברקע כל הזמן. אני אישית לא הצלחתי, מאוד מעריכה אנשים שכן מצליחים, אבל ב'השמנה חולנית קיצונית' המצב הוא שונה. יש להבין שזו השמנה חולנית וקיצונית, ואנחנו לא אמורים להסכים לדבר כזה ולא אמורים לקבל את זה". 

"לכן השילוב של המקום הקשה שהגעתי וגם חוסר ההצלחה שלי לקבל ולאהוב את עצמי בכל משקל שהייתי, היווה בעבורי מנוע להמשיך ולחפש את הפתרונות", הבהירה. 

את חושבת שמצאת שיטה או שאת אישה עם כוח רצון? 
"אני חושבת שאצלי התקיימו תנאים ייחודיים שעזרו לי להצליח מעבר למצופה. אם תשאלי אותי מה התכונות, אני חושבת שזו הנחישות, אי הרמת הידיים ואהבה לחקירה, לחקור דברים, קודם כול על עצמי. אלו שתי התכונות לדעתי הבולטות שעזרו לי להצליח בדרך מעבר לממוצע הרגיל".

עוד סיפרה: "להוריד במשקל זה קל, מה שהיה חשוב לי זה לא רק העניין הפיזי של ירידה במשקל, זו באמת תחושת החופש מאותה התמכרות, מאותה אכילה רגשית".

"בעצם השיטה שלי היא חכמה, היא כביכול מונגשת ללקוח בצורה מאוד פשוטה. אחד הדברים הראשונים שאני עושה זה להעביר את הידע שרכשתי במשך מסע חיים של 50 שנים, שכלל גם את הסיפור האישי שלי וגם התנסות קלינית וגם את עבודת הדוקטורט שלי שבגדול עסקה בשיטות הרזיה".

21/05/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ורדה רזיאל ז'קונט
ורדה רזיאל ז'קונט  |  צילום: 103fm
Paris