אודי סגל וענת דוידוב

"הניצחון יהיה אחד - שהממשלה הזו תעוף לכל הרוחות"

אלוף (מיל') איל בן ראובן זעם לנוכח ניהול המלחמה: "האם אנחנו נלחמים בשביל שיקול הדעת של סמוטריץ' ובן גביר?" • על חוק הגיוס: "בגידה בחיילים"


על רקע נאומו של נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן שעסק במשא ומתן לעסקת החטופים ולהמשך המלחמה, המשיך להתגבר גם בסוף השבוע הירי אל יישובי הצפון, הדרום והעוטף. אלוף (מיל') איל בן ראובן, לשעבר סגן מפקד פיקוד הצפון וחבר בתנועת 'מפקדים למען ביטחון ישראל', זעם לנוכח התנהלות הממשלה בשלל הזירות. 

"זו הצעה טובה, נכונה. זו אופציה", אמר על הצעתו של ביידן. "אנחנו במפל עמוק של הידרדרות אסטרטגית, טרגדיה מתמשכת. בתוצאה צבא נלחם, מביא הישגים בשטח, וממשלה שלאורך זמן מרסקת את ההישגים הללו, בעיקר באי קבלת החלטות. תראו לאיזה מורד אנחנו נופלים. חיילים נופלים בקרב, ומה? לאן זה מוביל בדיוק? מה אנחנו עושים בעזה היום? מה קורה בצפון? יצאנו למלחמה, השגנו לא מעט הישגים. אך כשדרג מדיני לא מייצר שום דבר כתוצאה מהם ורק מדבר 'אסטרטגיית הנגבי', 'נמשיך', אני כבר לא מדבר על הצורה הגסה והבלתי נסבלת שמדברת אל משפחות חטופים כמו אויב. הצעתי להנגבי להתייצב עוד באותו ערב, לרדת על הברכיים ולהתנצל בפני המשפחות שהוא פגע בהן". 

"ניצחון לא יהיה במערכה הזו"

בהמשך זעק: "ליבו של ביידן הרבה יותר פתוח מאשר ליבו של נתניהו, ותוך דקות נשלפים האזיקים של בן גביר. אנחנו הולכים ומאבדים את החטופים, אני לא רוצה לתאר את היום שבו הם חוזרים, זה יהיה יום נורא עצוב כי לא יהיו חטופים. ב־7 באוקטובר הובסנו, זה נכון. ניצחון לא יהיה במערכה הזו, למי שעוד מצפה. מלחמה ארוכה למדינת ישראל היא מלחמה רעה. אנחנו צריכים לגיטימציה חיצונית ופנימית".

"השאלות שנשאלות היום בקרב אנשי מילואים, השאלות שהולכות ומעמיקות הן בשביל מה", אמר אלוף (מיל') בן ראובן בעצב. "האם בשביל שיקול הדעת של סמוטריץ' ובן גביר אנחנו נלחמים? השאלה הזו הולכת וגוברת. לצערי זו שאלה מוצדקת, כי הממשלה הזו מובילה אותנו מדחי אל דחי. סוגיית חוק ההשתמטות זה כל כך מייצג. זו בגידה בחיילי צה"ל. הניצחון יהיה אחד - שהממשלה הזו תעוף לכל הרוחות. אני רואה טרגדיה, הידרדרות, את הלגיטימציה הפנימית הולכת ופוחתת, משפחות שעוזבות את הצפון והדרום. ביידן מגיע עם הצעה, אחרי דקה היא נזרקת לכל הרוחות. אנחנו בטרגדיה נוראית". 

עריכה: מיכל קדוש 

02/06/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


איל בן ראובן
איל בן ראובן  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90
Paris