אראל סג"ל

"העברת השטח יכולה להתקיים אך ורק כשצה"ל נמצא שם"

אל"מ (מיל') רונן כהן, לשעבר סגן ראש חטיבת המחקר באמ"ן, קרא לשנות את אופן הלחימה בעזה: "כשאתה בנוכחות בשטח כל הזמן, לאויב קשה להרים את הראש"


נשיא ארה"ב ג'ו ביידן הניח על השולחן את תוכנית הפשרה שהכינה ישראל לחמאס לסיום המלחמה. במקביל, עולים מהשטח קולות הקוראים לחשב מסלול מחדש בכל הקשור לשיטת הלחימה ברצועת עזה מול חמאס. אראל סג"ל ויריב אופנהיימר דנו במערכה הדרומית עם אל"מ (מיל') רונן כהן, לשעבר סגן ראש חטיבת המחקר באמ"ן, אשר פרש את משנתו.

"כולם מבינים שאל מול ההצעה של העסקה החדשה וסירוב ראש הממשלה לקבל, אנחנו נכנסים לתקופה של שאלה איך פועלים", טען כהן בפתח השיחה והוסיף: "השיטה החדשה היא למעשה חלוקת רצועת עזה לגזרות חטיבתיות, כל חטיבה תקבל אחריות על שטח מסוים. ובכל גזרה יתבצעו המון המון פעילויות של מבצעים קטנים, שוטפים, ברצף. לא נוכחות קבועה, זה גם לא סוג של התפתחות לקראת ממשל אזרחי, אלא פשוט שינוי שיטת הפעולה הצבאית שלמעשה תייצר רצף של נוכחות ניידת בכל האזורים, ופעילות מבצעית שגם תפגע קשה בתשתיות החמאס, אולי חשיפה נוספת של חטופים בחיים או גופות, ולמעשה תייצר נוכחות קבועה ומתמשכת".

לדבריו, הדרג הצבאי אינו פוסל שינוי בשיטת הלחימה על מנת לקדם את העברת השליטה על הרצועה ביום שאחרי לגורם אחר שאינו ישראל. "מבינים שצריך להעביר את השטח לגורם אחר, ולא חשוב אם זה ערבי או בין־לאומי. אי אפשר להעביר את השטח כשאנחנו נמצאים בצד החיצוני, כשאנחנו בשטח ישראל ואומרים למישהו 'יש שם דירה מלאת מחבלים'. זה לא יעבוד עם אף אחד, הגורמים האלה ירצחו או יהפכו להיות ממשלת בובות. העברת השטח יכולה להתקיים אך ורק כשצה"ל נמצא שם. זה אומנם בחיתולים, בדיונים, אבל זה יקרום עור וגידים - סוף סוף נפעל בצורה הרבה יותר יעילה נגד החמאס. הנוכחות תוביל לתוצאות הרבה יותר טובות ממה שראינו בחודשים האחרונים".

"ככל שהנוכחות בשטח תהיה יותר גבוהה - יעזור לצד המדיני"

"כככל, אין ספק שכל פעולה שמתבצעת בשטח אויב, לא משנה אזור, יש בה סכנה יותר גבוהה. אבל כאשר אתה נכנס לפשיטות מזדמנות ואתה יוצא, אז האויב מתארגן, לומד, מתכונן, ורמת הפגיעה בחיילים כל פעם מחדש עולה. אבל כשאתה בנוכחות מלאה בשטח כל הזמן, לאויב קשה להרים את הראש. זה לא אפס נפגעים כמובן. הסד"כ, יש אפשרות. אנחנו לא מדברים על סד"כ נוסף, אלא במסגרת העובדה שתהיה אוגדה כפי שיש היום, שמחזיקה את העוטף, ועוד שתי אוגדות, אחת צפונית ואחת דרומית, על בסיס אותו סד"כ, וכמובן שיצטרכו תוספות של מילואים ותחזוקות, אבל הנוכחות הזו תגרום לאויב לחץ רב. ככל שהנוכחות בשטח תהיה יותר גבוהה, ככה זה יעזור לצד המדיני", הדגיש.

לאור אמירותיו תהה סג"ל איך זה מסתדר עם דרישת חמאס כחלק מהמתווה לשחרור חטופים - הפסקת הלחימה והשבת העקורים העזתים לביתם, והאם מדובר בכניעה. כהן הסכים עם דברי המגיש: "אני חושב שזו גם עמדת הממשלה, ולא הקיצוניים בממשלה אלא גם ראש הממשלה. לעומת העמדה שלמעשה הרמטכ"ל, שר הביטחון, גנץ ואיזנקוט, שתומכים יחד עם האמריקנים בעסקה כמו שהיא. הדרך היחידה להילחם, אני אומר את זה מאז ינואר, ובאמת להשיג את מטרות המלחמה זה אך ורק בנוכחות ניידת כזו או אחרת, הצגתי את אחת האפשרויות בשטח. אין דרך אחרת".

"בעיניי תסריט אימים זה לא שצה"ל חוזר להילחם, תסריט אימים שאנחנו מסכימים לעסקה, ומחר סינוואר ואנשיו נמצאים לך על הגדר, ושלא נדבר על כוח רדואן, שברגע הראשון מתנפל לנו על צפון הארץ וכובש אותה", התרעם. "בתסריט שצה"ל למעשה חוזר להילחם, כמו שעשה עד ינואר, יש סיכוי להכריע וסיכוי באמת להכניס מישהו אחר ביום שאחרי. אם אתה באמת מאמין שהחמאס יאפשר לרשות הפלסטינית לקחת את השלטון בעזה, אתה לא מכיר את מערך הכוחות. הייתי ביו"ש מספיק זמן בשביל לראות מה הרשות עשתה לחמאס, עד כדי רצח בתוך בתי הכלא, וכך אותו דבר החמאס ברצועה כלפי הפת"ח. זו אשליה. זה לא יקרה לעולם".

לסיום ביקש כהן להבהיר כי "ברור שרוצים את החטופים, אבל תמורת זה למכור את ביטחון המדינה לעולם. אני מציע להילחם, להתחיל להילחם. אני מציע להתחיל להילחם, נלחמנו חודשיים. מעולם בכל מלחמות ישראל, לא שוחרר צבא המילואים עד שלא השיגה הממשלה את התנאים להפסקת אש. באמצע העלייה הצבא בינואר משחרר את המילואים, מוציא את הכוחות החוצה. זה לא להמשיך להילחם, זה להתחיל להילחם".

עריכה: שני רומנו

03/06/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


חיילי צה"ל (ארכיון - למצולם אין קשר לנאמר)
חיילי צה"ל (ארכיון - למצולם אין קשר לנאמר)  |  צילום: דובר צה"ל
Paris