רון קופמן ואריה אלדד

"צה"ל לא למד לקח שעליו לעדכן את התושבים כי הם בפאניקה"

אבי אשכנזי ('מעריב') על התקרית ברפיח שבה נפל רב סמל בכיר זייד מזאריב: "הצבא פעל נכון" • עם זאת הסביר במה שגו בצה"ל במקרה זה


הכתב הצבאי של 'מעריב' אבי אשכנזי פתח בביקורת על השר לביטחון לאומי והתייחס לאופן פעולת הפיקוד הארצי של מכבי האש שכשל לטענתו: "לא העלו בזמן כבאיות לתגבור. ידענו שחיזבאללה הולך לעשות את זה וידענו את תנאי מזג האוויר. במלחמת לבנון השנייה, מכבי האש שלא היו אז רשות ממלכתית, שיגרו לצפון עשרות צוותי כבאיות שישבו למעלה מחודש ימים בתחנות הכיבוי ברחבי הצפון. הרי מה הבעיה של הטיפול בשרפות האלה? להגיע מהר". 

בהמשך, העלה ביקורת על התנהלותו של השר לביטחון לאומי, באשר לאופן שבו מנהל את המנגנונים האזרחיים בסמכותו בצפון, וציין: "השר עושה אחת לשבוע הערכת מצב עם כל היחידות המבצעיות שלו, עם שב"ס, עם הכיבוי, עם המשטרה. מה עושים בישיבות האלה - שותים קפה ואוכלים בורקסים או שדנים באמת באתגרים שעומדים לפנינו ובהיערכות אליהם?". 

על התקרית ברפיח שבה ניסו מחבלים לחדור לישראל בגזרת רפיח-כרם שלום ובמהלכה נפל רב סמל בכיר זייד מזאריב, גשש בחטיבה מרחבית דרומית: "אנחנו מבינים שיש עדיין כלי נשק ומחבלים ברצועה, וסוג של מוטיבציה לבצע פיגועים". לדברי אשכנזי, "הצבא פעל נכון. מה שלא היה טוב שם זה שצה"ל לא למד לקח שהוא צריך לעדכן את התושבים, כי התושבים בפאניקה".

עוד הוסיף בהמשך כי "יש הרבה מתווים שבהם יכולים לפגוע בנו, וצריך להיערך להם. מה שקרה אתמול הוא שטקטית הצבא פעל נכון ופגעו בשלושה מחבלים, ומה שלא היה טוב שם זה שצה"ל לא עדכן בזמן את התושבים".

עריכה: אסף חרמוני

07/06/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


חיילי צה"ל
חיילי צה"ל  |  צילום: דובר צה"ל
Paris