רון קופמן ואריה אלדד

"ההתנגדות של ח"כים בקואליציה הולכת וגוברת"

ח"כ זאב אלקין: "אם גנץ היה פורש קודם, יכול היה להיות יותר סיכוי לפרק את הקואליציה" • הוסיף: "הבעיה שלנו בצפון היא בדרום. נתקענו"


חוק הרבנים לא קודם השבוע לאחר התנגדות של חברי כנסת מהליכוד ועוצמה יהודית. הניסיון הלא מוצלח הוביל בשבוע האחרון למשבר פוליטי בתוך הקואליציה ולחששות כי החרדים או אנשי עוצמה יהודית יחליטו לפרוש מממשלת ה-64 בקרוב. ח"כ זאב אלקין (הימין הממלכתי) דן בהתפתחויות הפוליטיות האחרונות בצל המשבר שפוקד את הקואליציה. האם באופוזיציה מצופפים שורות לקראת בחירות?

"מבחינת התארגנות חדשה בימין אני חושב שהגיע הזמן. בסופו של דבר הפוליטיקה הישראלית, דווקא באגף הימני שלה, תקועה בגלל מה שקרה בשנים האחרונות עם נתניהו ועם הליכוד, ויש צורך גדול מאוד של ציבור גדול מאוד שמסמפט את מה שליכוד היה פעם", טען אלקין. 

לדבריו, "הכותרת של מפלגה לאומית-ליברלית, והליברלית כמעט נעלם לחלוטין וגם הלאומית, זה תלוי על איזה רגל נתניהו קם. בוקר אחד הוא ככה ובוקר אחד זה ככה. זה הפך למפלגת נתניהו, ולכן יש מקום למפלגה אידאולוגית שתחזור להיות מה שהליכוד הייתה בימי בגין ושמיר".

בהמשך הסביר: "אתה חושב שהמשבר סביב חוק הרבנים קרה מעצמו? אנחנו היינו מעורבים בו, כולל אני באופן אישי, אני הייתי הראשון עוד בחורף כשהיה ניסיון להביא את החוק הזה, ועוררתי מהומה סביבו, הובלנו וטו ועצרנו אותו. כבר אז גייסנו כמה חברי כנסת מהליכוד להתנגד לחוק הזה, וזאת הייתה אחת הסיבות שהוא נגנז אז".

"גם עכשיו הייתי הראשון להרים את המרד נגדו בצורה ציבורית, ופעלנו בצורה מתוזמנת ומתואמת גם בגיוס של חברי כנסת בקואליציה להתנגד לו, גם בגיוס של שארים מהליכוד ובצדק. זה חוק רע מאוד. הנזק שזה עשה לקואליציה זה במידה רבה פעילות שלנו", הבהיר בנוגע להתארגנות של קבוצת חברי הכנסת שהתנגדה לחוק הרבנים מהאופוזיציה ומהקואליציה בכנסת. 

"האם המצב הנוכחי יכול להביא את פירוק הקואליציה?"

"בכנסת אני הרבה שנים ועשיתי הרבה מהלכים, גם הרכבתי קואליציות וגם פירקתי אותן. ההתנגדות של חברי כנסת בקואליציה היא הולכת וגוברת ובהחלט יכולה להביא לפירוק הקואליציה. מול זה עומד שעון מתקתק שעוד כמה שבועות נגמר כנס הקיץ והפוליטיקה נכנסת לפריזר. אם גנץ היה פורש קודם מהממשלה ולא היה נותן כמה שבועות המתנה, יכול היה להיות סיכוי יותר גדול לפרק אותה בקיץ. הסיכוי לפרק אותה בקיץ לא גדול בגלל מעט הזמן שנשאר לדינמיקה הזאת", אמר בנוגע למשבר שפוקד את הממשלה. 

"האם המצב הנוכחי יכול להביא את פירוק הקואליציה? בעיניי, חד משמעית כן. כמו שאמרתי, יש פה וקטור הפוך של שעון מתקתק של מעט מאוד זמן שנשאר לכנס הקיץ, ולכן אם היה עוד חודשיים כאלה בכיוון כמו שזה התחיל לעבוד בשבוע האחרון, אז כמעט בוודאות הקואליציה הייתה מתפרקת. בגלל שיש רק שבועות ספורים אני לא יודע אם זה אפשרי", טען על המשבר עם החרדים בקואליציה.

"אנחנו אנשים של התרבות הישנה, אנחנו הימין הממלכתי"

נוסף על כך התייחס ח"כ אלקין לעלייתו הפוליטית של השר איתמר בן גביר: "הוא המציא מתכונת חדשה בפוליטיקה הישראלית - להיות אופוזיציה לוחמת תוך כדי החזקה של תפקידים בממשלה ותוך כדי זה שהוא שר בכיר ונמצא במוקד קבלת ההחלטות. פעם הייתה לנו תרבות פוליטית שכשאתה בקואליציה וחושב שדברים מתנהלים רע אתה פורש. אנחנו אנשים של התרבות הישנה, אנחנו הימין הממלכתי. לפני שלושה חודשים ראינו שהמלחמה מדשדשת ולא מתנהלת בצורה נכונה, וניסינו לתקן דברים, ראינו שאנחנו לא מצליחים ושמנו תנאי לשינוי ניהול המלחמה, וקיבלנו תשובה מגנץ ונתניהו ש'מה שעובד טוב לא צריך לתקן'. אז קמנו ועזבנו את המלחמה".

לקראת סיום השיחה הסביר אלקין את עמדתו לגבי הצפון: "אני חושב שהבעיה שלנו בצפון היא בדרום. נתקענו בדרום. דשדשנו בדרום. קיבלנו החלטה בתחילת המלחמה, והיה אפשר להחליט הפוך. היו היו שתי אופציות. היינו צריכים להחליט איפה אנחנו מרכזים מאמץ".

"ההחלטה הייתה לרכז מאמץ קודם בדרום ואחר כך בצפון, והייתה גם אופציה אחרת, אבל ברגע שהלכנו דרומה ודשדשנו בדרום, אנחנו לא יכולים להתפנות צפונה עד שלא נסיים את המלחמה בדרום, והצפון מקבל מחיר על ניהול כזה. אנחנו כל הזמן מדברים על קונספציה, יש קונספציה בניהול מלחמה", הסביר. "אפשר לנסות להגיע להסדר רק מעמדה של כוח, אבל זה לא יעזור בסופו של דבר ניאלץ ללכת למלחמה. איך לנהל אותה ואיזה תוכניות - זאת כבר שאלה אחרת".

עריכה: עידו טבת

21/06/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


זאב אלקין
זאב אלקין  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90
Paris