רון קופמן ואריה אלדד

סמל אייל שיינס נפל מירי צלף

אבי אשכנזי ('מעריב') על התקרית הקשה ברצועה • על המתרחש ביו"ש: "מתחוללת פה זירה שלישית מאוד מרכזית"


הבוקר (ו') הותר לפרסום כי סמל אייל שיינס, בן 19 מקיבוץ אפיק, לוחם בגדוד 931 בחטיבת הנח"ל, נפל בקרב בדרום רצועת עזה כתוצאה מירי צלף. הכתב הצבאי אבי אשכנזי ('מעריב') שוחח עם אריה אלדד ומיה זיו־וולף והביא פרטים נוספים על האירוע הקשה.

"לצערנו הרבה עוד לוחם צה"ל - סמל אייל שיינס, בן 19 מקיבוץ אפיק, חייל מגדוד 931 של הנח"ל - נהרג אתמול במהלך פעילות ברפיח", תיאר. "כוח שהשתייך אליו נפגע מירי צליפה, כתוצאה מכך הוא נפגע באורח קשה מאוד. ניסו לטפל בו ולהציל את חייו ללא הצלחה, ובסופו של דבר קבעו את מותו. זה המחיר לצערנו הרב של הלחימה בתוך הרצועה, בתוך רפיח במקרה הזה". 

על המטח אל עבר צפת אתמול אמר: "התירוץ הרשמי לפי מה שאנחנו מכירים - צה"ל קודם לכן פגע בפעיל מרכזי שלהם בתחום הטסת הרחפנים בדרום לבנון, ובמקביל במבנה בא־נבטיה ששימש כסוג של מפקדה וכנראה שהוא פגע באזרחים. המטח כוון אל אותו בסיס פיקוד הצפון, אותה מפקדה מרכזית של צה"ל. זו לא פעם ראשונה שהוא יורה לכיוון צפת. העיר צפת לא מפונה, רמת המיגון שם מאוד נמוכה, רבות מהשכונות שם ללא ממ"דים ומקלטים, זה בהחלט מטריד מאוד. מבקר המדינה דיבר על זה שהמדינה לא ערוכה לפינוי המוני נוסף של תושבים". 

"יש פה סוג של כללי משחק"

"אני לא יודע אם זה איתות, אלה כללי המשחק שנסראללה מנסה לשמר, פוגעים לו באזרחים בעומק אז גם הוא, פוגעים לו במפקדות אז גם הוא - משחק פינג פונג", הבהיר אשכנזי. "נסראללה נמנע מלעבור את כביש 85, הוא נמנע מלירות אל עומק נהריה והגליל המערבי, הוא שולח רחפנים אבל פחות מבצע ירי. יש פה סוג של כללי משחק שהוא מנסה להכתיב, ומי שמכיר את חיזבאללה, יש לו כללים סדורים שהוא שומר עליהם כל הזמן". 

בסיום דבריו התייחס הכתב הצבאי של 'מעריב' לפעילות במחנה הפליטים ג'נין והסביר: "זה סיפור בפני עצמו. כולנו מתעסקים ובעזה ולבנון, אך מתחוללת פה זירה שלישית מאוד מרכזית - זירת יהודה ושומרון. מעל 530 מחבלים שחוסלו על ידי צה"ל מתחילת המלחמה, כ־4,200 מחבלים עצורים בידי שב"כ וצה"ל בכמעט תשעה חודשי לחימה. כמעט כל לילה ויום מתבצעות פעילויות ברחבי יו"ש. צה"ל נכנס בוקר, צוהריים וערב לתוך השטחים הבנויים, הצפופים. צה"ל שומר על רצף של פעילויות שם. לצערנו הרב גם הצד השני לומד אותן, ואתמול הם הכינו מלכודת לאחד הכוחות כשהטמינו שני מטענים באדמה. הרכב שמר את מעטפת המיגון, אבל הנזק היה כל כך משמעותי. כוח נוסף הגיע כדי לחלץ, במהלך פעולות החילוץ נהרג סרן אלון סקאג'יו שפיקד על מבצע החילוץ. שני האירועים האלה מראים את המורכבות של סוג הלחימה שצריך להתמודד איתה". 

עריכה: מיכל קדוש 

28/06/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אייל שיינס
אייל שיינס  |  צילום: דובר צה"ל
Paris