מקדימים רפואה
עם פרופסור רפי קרסו

מיגרנה: לא מה שחשבתם

איך אפשר להפחית את הסבל לאלו שסובלים ממיגרנות? • פרופ' רפי קרסו אירח את פרופ' גל איפרגן לשיחה שכל מי שסובל ממיגרנה לא ירצה לפספס


מיגרנה, כאב ראש מקבצי, היא אחד מגורמי הסבל המוכרים והנפוצים ביותר. מה אנחנו באמת יודעים על התופעה, מה צריך לעשות בעת התקף מיגרנה וכיצד נכון לטפל בה? על השאלות האלה ורבות אחרות שמע פרופ' רפי קרסו מפרופ' גל איפרגן, מנהל המחלקה הנוירולוגית בבית החולים סורוקה בבאר שבע ויו"ר החטיבה לרפואת המוח במרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה.

השיחה בין השניים, במסגרת הפרק הראשון בפודקאסט הרפואי החדש של 103fm, תסייע לכם להכיר את המיגרנה כפי שלא הכרתם עד היום: תוכלו להבין לעומק מהי מיגרנה, איך מזהים אותה, באיזה גיל היא מתפרצת, מהם הטריגרים ומה חשים בעת התקף מיגרנה, האם מיגרנה היא תורשתית? ושאלת השאלות: האם היא יכולה להיעלם - או שמדובר בגזרה לכל החיים?

"מיגרנה היא מחלה וכאב ראש הוא הסימפטום. המון אנשים סובלים מכאבי ראש. יש המון סיבות אך כאבי הראש מחלקים לשני סוגים: כאבי ראש ראשוניים וכאבי ראש משניים. כאבי ראש משניים הם מצב בו יש מחלה בראש שגורמת לכאב ראש. אם לדוגמא יש חס וחלילה גידול במוח. הגידול הוא הראשון וכאב הראש משני. מרבית האנשים סובלים מכאב ראש ראשוני. קרי, שכאב הראש הוא המחלה.

כאבי הראש הראשוניים מתחלקים לכמה סוגים. השכיחה בהם היא המיגרנה. מדובר במחלה שהביטוי המרכזי שלה הוא התקפים שבמרכזם עומד כאב הראש. ההתקף יכול להימשך שעות ארוכות עם כאב ראש שיש לו מאפיינים ייחודיים. לרוב מדובר בכאב ראש באזור מסוים ועם תחושה של פטישים והדופקים בראשך. מדובר בכאב בעוצמה בינונית עד גבוהה ומלווה בסימפטומים של בחילה ורגישות של גירויים חיצוניים. חמישית מאלו שסובלים ממיגרנות חווים לפני כאב הראש את מה שאנחנו מכנים 'אאורה' כשמדובר בהפרעה בשדה הראייה ואז מתחיל כאב הראש. חלק גדול מאלו שסובלים ממיגרנה יודעים לומר שלפני שהיא מגיעה הם חווים דברים שונים כמו עייפות, רעב וכד'. אחרי התקף אנשים בדרך חשים מותשים וצריכים לזמן להתאושש מהמיגרנה".

מה גורם למיגרנה?
"מיגרנה, בניגוד להפרעות כאב אחרות, קיבלה מעמד מיוחד בגלל מאפיינה הייחודים. בייחוד בעקבות אפקט ה'אאורה' והכאב הממוקד לאזור מסוים. לכן קיבלה מעמד שונה ממחלות כאב אחרות שהוביל לחיפוש אחר התרופה. מיגרנה היא מחלה עצבית שמתחילה בדיכוי פעילות שמתחיל בקצה האחורי של המוח. במקביל יש גיורוי של קולטני כאב מחוץ למוח שמגדיל את התהליך הדלקתי. זה מעין מעגל קסמים של ריגוש עיצבי ודלקת שמגבירים אחת את השני. כלי הדם בתגובה מתרחבים ונוצר התקף ממושך של כאב. רוב משככי הכאבים שאנחנו משתמשים בהם אם נוגדי דלקת שיודעים לעזור.

עוד בפודקאסט 'מקדימים רפואה':

• התסמינים ודרכי הטיפול החדשניות באי ספיקת לב

• הקשר המפתיע בין סרטן והשתלות איברים

• מדוע, בעצם, חשוב להקדים ולאבחן דלקת חוליות מקשחת?

הרבה פעמים אנשים עם מיגרנה מספרים שלקרובי משפחתם יש מיגרנה. הנטייה לסבול ממנה כנראה מכיל מרכיב משפחתי-גנטי. זה הרבה יותר שכיח אצל נשים, שסובלות פי שלוש ממיגרנות מגברים. יש רשימה ארוכה של טריגרים שמשתנים מאדם לאדם שגורמים למיגרנה. אחד טריגרים הכי שכיחים זה מחזור אצל נשים. לעיתים גם עייפות או עודף שינה מעלים את הסיכויים למיגרנה. יש מי שמתארים שסטרס גורם להם להתקף ויש מי שיאמרו שדווקא אחרי שנגמר הסטרס הם מקבלים את ההתקף. מסוכן לומר שיש רשימה של מאכלים שאסור לאכול וגורמים למיגרנה. יש כאלה ששוקולד גורם למיגרנה ויש כאלה שגבינה צהובה מעלה את הסיכוי למיגרנה. מנגד יש כאלה שאף אחד מהם לא קשור למיגרנה. הכל משתנה מאדם לאדם".

באיזה שלב בחיים פורצת המיגרנה? היא יכולה להתחיל בינקות או בגיל מאוד מבוגר?
"רוב אלו שסובלים ממיגרנה מעידים שהיא התחילה בגיל הבוגר הצעיר, סביבות גיל ההתבגרות ושנות ה-20 שלהם. לחלוטין אפשר לסבול ממיגרנה גם מגיל צעיר יותר ויש מי שסובלים ממיגרנה כשהם מגיעים לגיל 70. אלו תופעות הרבה פחות שכיחות".

כמו כן שוחחו השניים על היחס של הסביבה לחולי מיגרנה, על הטיפולים הקיימים, בין אם מדובר בטיפול בהתקף או טיפול מונע.

"יש ברי מזל שיש להם התקפי מיגרנה והם מסוגלים לתפקד בזמן ההתקף. לעיתים משכך כאבים כמו אקמול יכול לסייע להם, גם אם באופן חלקי. יש גם אנשים שבזמן התקף לא מסוגלים לתפקד בכלל וצריכים לשכב במיטה. באופן עקרוני לאנשים לא כתוב על המצח שיש להם מיגרנה. הרבה מאוד אנשים צריכים להסביר שיש להם מיגרנה והאחרים שלא חוו התקף מתקשים להבין את התחושה וכמה זה יכול להיות מטלטל ומשתק. התמודדות עם מיגרנה דחופה ומשמעותית היא מלחמה יום יומית. באמריקה קוראים לזה 'לוחמי המיגרנה' שנדרשים להתנצל כל הזמן שהם לוקים בהתקף".

יש אנשים שהמיגרנות שלהם מפסיקות להופיע?
"זה קורה. מיגרנה זה דבר שנוהג להשתנות במהלך החיים אך נחשבת למחלה כרונית. יש שנים יותר קשות ויותר קלות. הגיל השכיח בו לראות מיגרנה פוחתת היא סביב שנות ה-50 ושלב הפסקת הושת. בערך שליש מהנשים חוות שיפור משמעותי".

אם אני מקבל התקף מיגרנה ואני צריך להרצות. יש מה שיעזור לי לעצור את ההתקף?
"יש כאלה שכן, יש כאלה שלא. יש מי שימצאו את הכדור או התרופה הספציפית שתעזור להם. יש תרופות ספציפיות שתפקידן להקל על המיגרנה ויש את משכי הכאבים שמסייעים גם נגד כאבים אחרים. לא מומלץ לתת טיפול תרופתי מונע לאדם שסובל ממיגרנה אחת לשנה. כשהדחיפות היא גבוהה של ארבע ימי מיגרנה בחודש, מומלץ לפנות לטיפול המונע. אפשר לצמצם התקפי מיגרנה דרך מיפוי הטריגרים. יש טכניקות לא תרופתיות שיכולות לסייע למנוע התקפים כמו הרפיה ופעילות גופנית. בעולם התרופות יש ארסנל לא קטן של כדורים שלוקחים באופן קבוע. זה תחום שרק הולך ומתפתח. זו כבר החלטה משותפת של המטופל עם המטפל שלו. 

פעמים רבות ניתן לסייע לאפקט הבחילה שבמיגרנה באמצעות כדור. שילוב של קפאין יחד עם הכדור גם עוזר בדרך כלל. בדרך כלל דווקא אנשים שרגילים לשתות קפה ולפתע מפסיקים עלולים לקבל מיגרנה. זו גם הסיבה של יהודים הצמים ביום כיפור, אך אנחנו לא יודעים זאת בוודאות. בעבר בדקנו מה קורה לאנשים שצמים את צום הרמדאן ונמצא שנשים מוסלמיות סובלות ממיגרנה חמורה הרבה יותר בזמן הצום".

בסיום האייטם פרופ' איפרגן סיפר על מעמדה המיוחד של המיגרנה לאורך ההיסטוריה, בין השאר בכתבי היפוקרטס, ביחסו השגוי של זיגמונד פרויד למחלה, בציור 'ליל זרוע כוכבים' של ואן גוך שנוצר בהשראת הבזקי האור ואפילו, תאמינו או לא, בחיוכו של החתול מאליס בארץ הפלאות.

הפרופסורים באולפן 103fm

*שירות לציבור בחסות נוברטיס. אין לנותן החסות כל השפעה על תכני התוכנית או על אופן הפרסום

עריכה: איתמר זיגלמן ויניב מורוזובסקי

04/08/2019

ישראל במלחמה - 103fm


פרופ' רפי קרסו
פרופ' רפי קרסו  |  צילום: 103fm
Paris