רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
פרופסור רפי קרסו

ברוכים הבאים לגיל 57

מתסמיני הגיל: לחצים בחזה, כאבים בגולגולת ושינויים בעמוד השדרה הצווארי • עד 120


גם אתם נוהגים לזרות מלח על הפצעים וללחוץ דווקא איפה שכואב? אז די; פרופסור רפי קרסו מסביר למה הדרך הכי טובה להתגבר על הכאב היא פשוט, ובכן, להפסיק להכאיב לעצמכם. 

המאזין יעקב (57) עלה לשידור בתוכניתו של פרופסור רפי קרסו ב־103fm וסיפר על הכאבים באזור החזה שמפריעים לו לתפקד. "כבר כמה חודשים שכואב לי בצלעות ובעצם החזה עד כדי כך שקשה לי מאוד להתעטש ולהתעמל". לדבריו, הכאב זז פעם ימינה ופעם שמאלה אבל תמיד נשאר בקרבת עצם החזה. 

"הרופאה אמרה שאולי יש לי סינדרום טיצה ולכן הזריקה לי כמות קטנה של סטרואיד במפרק - אבל הכאבים חזרו אחרי שבועיים. עשיתי צילום של האזור ולא מצאו כלום". 

תסמונת טיצה מהי? "דלקת במפרק שבין בעצם לצלעות העליונות", הסביר קרסו. אם הזרקת הסטרואיד לא עזרה ליעקב, כדאי לו להתייעץ עם ראומטולוג אבל גם לנסות להתעלם עד כמה שאפשר מהכאבים. פשוט כך. קרסו: "יש לנו נטייה ללחוץ על מקומות שכואבים לנו כדי לראות אם יכאב כשנלחץ". מסתבר שהמזוכיזם הזה רק מחמיר את הדלקת - אם קיימת. 

"נסה למרוח וולטרן או תרופה מאותה משפחה, שלוש פעמים ביום", הציע, וגם אז כדאי למרוח בזהירות יתרה. "אל תחלץ חזק אלא מרח בעדינות. זה יכול לעזור לכאבים". 

  

חוליות מתחלפות 

עוד סיפר המאזין כי כואב לו החלק העליון של הצוואר, "בשני הצדדים, טיפה מתחת לגולגולת". בדיקת אמ.אר.איי. שעבר לא העלתה בעיה מסוימת, ובכל זאת הוא מתעקש שכואב לו מאוד, במיוחד בלילה. "כשאני עושה פעילות זה טיפה משתחרר, אבל אני מוגבל בתנועה וזה מטריד אותי. בחיים לא היה לי דבר כזה".

"בחיים לא היית בן 57", השיב לו הפרופסור, והניח שהשינויים בעמוד השדרה הצווארי שמגיעים עם הגיל הם אלה שגורמים לכאבים. "הדבר הזה אופייני להרבה מאוד אנשים. גם לי יש כאבים במקום שאתה מתאר.

"גש לנוירולוג או לרופא כאב כי זו יכולה להיות הגבלה של האזור של המפרק בחולייה הצווארית, או דלקת שיכולה לגרום לכאב". מה שזה לא יהיה - שלא יאמר נואש. "באותה הזדמנות שיעשו לך זריקה בחזה יוכלו אולי להזריק לך באזור העצב. הכל תלוי במחלות הרקע, ולכן כדאי להיבדק אצל הרופא". 

  

עריכה: מיכל דאבי 

05/04/2019
הישארו מעודכנים

פרופסור רפי קרסו // צילום: 103fm
פרופסור רפי קרסו // צילום: 103fm  |  צילום: רמי זרנגר