רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
פרופסור רפי קרסו

הרדמה מלאה יוצרת סיבוכים?

עברתם הרדמה מלאה וקמתם בלי תופעות לוואי? כל השאר זה בונוס • מאזינה: "מאז הניתוח בדיקות הדם שלי מצביעות על תוצאות גרועות"


חשבתם שאקמול ואופטלגין הן תרופות תמימות למדי? אז חשבתם; מסתבר שגם התרופות הפשוטות האלה שניתן להשיג בכל בית מרקחת יכולות לפגוע בכבד; וגם: אז כמה באמת כולסטרול הגוף מייצר בעצמו, ואיך ניתן לרמות אותו? כל הפרטים. 

לפני כשלושה חודשים עברה המאזינה מרגלית (75) ניתוח ובו החליפה חלק ממפרק הברך. לרפי קרסו סיפרה: "הניתוח עבר בהצלחה והשתקמתי לאט לאט אבל יפה. חודש לאחר הניתוח עשיתי בדיקות דם של בלוטת המגן ותפקוד הכבד והבדיקות יצאו גרועות ביותר". לדבריה, ספירת האנזימים של הכבד יצאו גבוהים מאוד. "האם יש קשר להרדמה הכללית שעברתי בניתוח?", שאלה.

בהחלט כן. "לפעמים חומרי הרדמה יכולים לגרום לפגיעה זמנית", השיב קרסו, והמשיך: "ניתוח מזעזע את הגוף. יש אנשים שעושים ניתוח וכל הגוף שלהם מתבלבל מהתרופות שקיבל, כך שיכול להיות שזו אחת מההשפעות של התרופות. לפעמים גם התרופות שמקבלים אחרי הניתוח - כל משככי הכאבים למיניהם ואפילו אקמול ואופטלגין, עלולות לגרום לנזקים בכבד". איזה מזל אם כן שברוב הפעמים הכבד משתפר בעצמו עם הזמן, וזאת בזכות היכולת של הכבד לרפא את עצמו. "את צריכה להמשיך לעקוב ולשתות הרבה מים", הציע. 

בהמשך סיפרה המאזינה שבעקבות המצב אסרו עליה לקחת סטטינים לטיפול בכולסטרול. "הכולסטרול הטוב שלי הוא 60, ואילו הרע הוא 160. האם זה ממש גרוע אם לא אקח סטטינים במשך חצי שנה?"

"את יכולה להפסיק למשך זמן עד שהבדיקות יחזרו", השיב הפרופסור, והרגיע ש"לא יקרה אסון אם לא תקחי סטטינים במשך כמה חודשים. ובכל זאת - אני לא הרופא שלך אז אני לא יכול לדעת, כך שאני מציע לך לפנות לרופא שלך. אני הייתי מציע לך בינתיים לקחת פיטוסטרולים - תרופות דמויות כולסטרול שעשויות מצמחים". והרי מה התהליך שעובר על הכולסטרול? הוא מיוצר בכבד, מופרש לדם ונספג שם דרך המעיים ודרכי העיכול. אם אוכלים חומרים דומים לכולסטרול אבל כאלה שעשויים מצמחיים - המעיים לא יודעים להבדיל בין כולסטרול של ייצור עצמי לבין כזה צמחי, "כך שהחומרים סותמים את המעבר ולא נותנים מקום לכולסטרול האמיתי להיספג בגוף", הסביר קרסו. 

נסיים בטיפ: הידעתם ש־80% מהכולסטרול שיש לנו בדם הוא ייצור עצמי, ורק 20% מושפעים מהתזונה? לכן, גם אם תשמרו על תזונה תקינה לא תצליחו לשפר בהרבה את רמות הכולסטרול בגוף שלכם. מה שכן, קרסו הסביר ש"תזונה יכולה לשפר כמות של טריגליצרידים כי מקורם בסוכרים, כך שאם מורידים סוכרים - מורידים טריגליצרידים". 

  

עריכה: מיכל דאבי 

15/03/2019
הישארו מעודכנים

"חומרי הרדמה יכולים לגרום לפגיעה זמנית"
"חומרי הרדמה יכולים לגרום לפגיעה זמנית"  |  צילום אילוסטרציה: Ingram Image